Miliardy do Lotusu. Čínská Geely chce oživit britskou značku - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Miliardy do Lotusu. Čínská Geely chce oživit britskou značku

, čtk,

Čínská společnost Zhejiang Geely Holding Group zvažuje investovat nejméně 1,5 miliardy liber (42,7 miliardy korun) do oživení věhlasné britské automobilové značky Lotus. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Bloomberg.

Geely, která ovládá také automobilku Volvo Car, podle zdrojů plánuje mimo jiné v Británii výrobní závod a vývojové centrum. Jedná také o zvýšení svého 51procentního podílu v Lotusu se svým malajsijským partnerem Etika Automotive, který vlastní zbývající akcie.

Geely získala podíl v Lotusu od malajsijské automobilky Proton Holding loni, kdy rovněž koupila necelou polovinu v Protonu. Po akvizici zakladatel firmy Li Šu-fu uvedl, že prioritou bude učinit Proton a Lotus ziskovými, udržet jejich růst a využít nové technologické trendy elektrifikace a umělé inteligence. Řekl také, že zváží výrobu sportovních vozů Lotus v Číně.


Čínský Musk chce porazit Teslu:

Prodává o polovinu levněji, bankrotu se nebojí


Investiční plán je součástí Liovy velké vize, v rámci které chce učinit z Geely konkurenta automobilovým gigantům Toyota Motor a Volkswagen. Geely koupila v roce 2010 švédskou Volvo a vynaložila více než 11 miliard dolarů (dnes téměř 243 miliard korun) za modernizaci jeho továren a oživení švédské značky. V únoru se Li stal největším akcionářem německé automobilky Daimler s podílem téměř deset procent.

První fáze oživení má zahrnovat rozšíření závodu Lotusu v Hethelu a zaměstnání 200 techniků. V další fázi chce Geely zřídit v Británii druhou továrnu a otevřít nové konstrukční a inovační centrum. Čínská automobilka doufá, že učiní z Lotusu luxusní značku, která bude konkurovat značkám Porsche a Ferrari.

Proton získal Lotus v roce 1996 za 51 milionů liber. Automobilka se však dostala pod vedením Protonu do problémů. Za prvních sedm měsíců letošního roku prodala podle údajů o registracích aut společnosti SMMT na domácím trhu jen 145 vozů a prodej jí klesl o 25 procent.

Dále čtěte:

Memento pro Trumpa aneb Jak Reagan prohrál válku o japonská auta

Čína pod proudem: každý týden vyjíždějí tisíce nových elektrobusů

Už čtvrté SUV pro Čínu. Škoda představí do konce roku další model pro tamní trh

Renesance dieselu. Bosch slibuje nejčistší naftový motor všech dob

Nový vznětový motor má produkovat jen 13 miligramů oxidů dusíku na kilometr. U auta pózuje šéf firmy Robert Bosch Volkmar Denner.