Kryptoměna, jakou svět neviděl - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Horečka kolem Telegramu. Investoři vydělávají obří zisky na neexistující kryptoměně

, adk,
Horečka kolem Telegramu. Investoři vydělávají obří zisky na neexistující kryptoměně
Zdroj: Profimedia.cz

Blížící se primární emise (ICO) kryptoměny gram, za níž stojí chatovací aplikace Telegram, poutá velkou pozornost. Objem emise se odhaduje na rekordních 1,2 miliardy dolarů. Enormní zájem investorů se projevuje horečnými obchody s měnou, jež je zatím jen na papíře.

Za nebývalým zájmem investorů může stát právě velikost primární emise. „Telegram nabízí investorům šanci na vložení spousty peněz najednou,“ řekl webu Quartz.com zakladatel výzkumné společnosti Smith and Crown Sid Kalla.

Telegram rozdělil emisi do dvou částí. První, ve které chce vybrat 600 milionů dolarů, nabídl velkým investorům. Gram podle listu The Financial Times nakoupili mimo jiné lidé ze Silicon Valley, kteří stojí za Googlem či Uberem. Druhou polovinu nabídne telegram v březnu veřejnosti.

Telegram
Síť Telegram je cloudová chatovací služba, která slouží k zasílání zpráv, fotografií i souborů až do velikosti 1,5 GB. Aplikaci vyvinul zakladatel ruské sociální sítě VKontakte Pavel Durov. Na rozdíl od služby WhatsApp funguje Telegram na bázi cloudu, což umožňuje jeho použití na libovolném množství zařízení zároveň.

Síť Telegram použili teroristé při zničení ruského letadla nad Sinajem nebo při přípravách bombového útoků v Paříži v roce 2015. Od té doby Telegram blokuje kanály používané islamisty.

Některé společnosti, které nakoupily tokeny v první vlně, s nimi již obchodují často až se 100 procentním ziskem. Nákupní cena gramu činila 0,30 dolaru za kus. Quartz zmapoval dvě nabídky k odkupu v hodnotě přes tři miliony dolarů. Cena se přitom pohybovala mezi 57 a 60 centy za token.


Více o kryptoměně gram čtěte na webu Cnews


Jako prodávající strana byli uvedeni investoři z Hongkongu a Singapuru. Makléř, který je zastupuje, byl v podmínkách obchodu velmi konkrétní. Uvedl mimo jiné, že prodávající stranu musí zájemce přímo kontaktovat, a požadoval také, aby záloha byla složena ihned.

Jak se obchoduje s dosud nevydanými kryptoměnami
Kontrakt typu smlouva o smlouvě budoucí. Obě strany se závazně dohodnou na ceně a prodávající se zaváže předat tokeny ve chvíli, kdy je obdrží.
Společnost s ručením omezeným. Společnost založená pouze pro tento účel. Prodávající do ní převede práva na budoucí tokeny a peníze inkasuje skrze prodej podílu ve firmě.

Telegram chce primární emisí získat prostředky na vytvoření vlastní otevřené sítě TON, která má být platformou pro mikrotransakce. Nabízet má mimo jiné možnost sdílení souborů a virtuální peněženku.


Investice do kryptoměn: rizika přetrvávají

 Kryptoměny, ilustrační foto


Jakkoliv jsou tokeny gramu žhavým zboží, Telegramu se nepodařilo přesvědčit velké hráče na trhu s kryptoměnami. „Myslím, že ta snaha (ICO) vyžaduje odbornou kvalifikaci, historickou zkušenost s kryptoměnami, kontrolní mechanismy a měřitelnost, kterou Telegram nemá,“ řekl agentuře Bloomberg Nick Tomaino z fondu 1confirmation. Naráží tím na skutečnost, že na vývoji gramu pracuje pouhých 15 vývojářů.

„Je to zajímavý případ, ale pouze pro odvážné“ řekl Quartzu Michael Jackson z Mangrove Capital Partners, který do gramu neinvestoval. „Velmi velmi odvážné. Ve srovnání s tím vypadají ostatní kryptoměny jako stabilní a bezpečná investice,“ shrnul Jackson své pocity ohledně gramu. Projekt mu připadá až příliš megalomanský.

Blockchain jako hlídač DNA. Startup chce střežit genetické informace

Startup EnkrypGen chce demokratizovat vlastnictví DNA

Čtěte také:

První fond v Česku umožňuje investici do kryptoměn. Očekává výnos přes 30 procent

Mračna nad bitcoinem: Korea zavádí regulaci, přidat se chtějí Francie i Německo

Měna robotů a internetu věcí. Korporace zajímá kryptoměna iota

Konec hry? Čína chce zastavit těžbu bitcoinů na svém území

Na kryptoměnách bohatnou i státy. Hesensko chce prodat zabavené bitcoiny

Nová zábava na kolejích: studenti těží kryptoměny za peníze univerzit

Počítačová sestava, takzvaný rig, pro těžbu kryptoměny, ilustrační foto


Ohodnoťte tento článek
Diskuze