Kolik balení léků můžete dostat na jeden recept? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kolik smí lékárna vydat léků na jeden předpis? Pouze zásobu na tři měsíce

, try,
Kolik smí lékárna vydat léků na jeden předpis? Pouze zásobu na tři měsíce
Zdroj: Profimedia.cz

Kolik léků smí vydat lékárna na jeden recept? Na tuto častou otázku pacienti neznají jasnou odpověď. Platí, že na jeden recept může lékař předepsat více než jedno balení jednoho druhu léku pro zajištění léčby pacienta do jeho další kontroly u lékaře, nejdéle však na dobu tří měsíců. Na počtu léků na receptu pak nezáleží, podstatné je pravidlo tří měsíců.

Dotaz pacienta
Platí stále u receptů, že je možno předepsat tři balení jednoho léku? Měl jsem recept na tři balení léku, který mám brát v dávkování 2×1 tabletu denně. V balení je 100 tablet. V lékárně mi však vydali jen balení dvě s tím, že víc prý mi vydat nemohou. Mohou takto měnit pokyn lékaře? ptá se Karel J.

Tři balení lékař předepsat nemá, pokud při stanoveném dávkování pokryjí dvě balení potřebu pacienta na tři měsíce. Lékárník dokonce má povinnost pacientovi vydat jen takový počet balení léku, které odpovídá třem měsícům léčby.

Lékárník tedy v popsaném případě postupoval správně – při dávkování 2×1 tabletu denně pacient spotřebuje za tři měsíce 180 tablet a dostal 200 tablet.

Podle vyhlášky č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, lze na jeden recept předepsat více než jedno balení jednoho druhu léčivého přípravku pro zajištění léčby pacienta do jeho další kontrolní návštěvy u ošetřujícího lékaře, nejdéle však na dobu tří měsíců a zpravidla v počtu tří balení.

Podstatné zde je ono „nejdéle na dobu tří měsíců“, nikoli to, že jde „zpravidla“ o tři balení. Může jich tedy být méně než tři, ale i víc.


Nevíte, kolik budete doplácet za lék na předpis? Přečtěte si, jak to zjistíte

 Lékárna, ilustrační foto


Jednoznačně se v tomto směru dále vyjadřuje vyhláška č. 84/2008 Sb., o správné lékárenské praxi a podmínkách zacházení s léčivy.

Podle ní u léčivých přípravků vydávaných pacientovi na recept musí lékárník před výdejem ověřit vyznačené dávkování a vyznačený způsob aplikace.

Při výdeji více než jednoho balení jednoho druhu předepsaného léčivého přípravku hrazeného z veřejného zdravotního pojištění vydá takový počet balení, který odpovídá zajištění léčby pacienta na dobu tří měsíců.


Chcete vědět, jakou budete pobírat nemocenskou v roce 2018? Vypočítejte si to na naší kalkulačce


V souladu s touto vyhláškou má lékárník při výdeji léků na předpis i další pravomoci a povinnosti. Například je-li na receptu rozpor mezi počtem balení vyjádřený číslicí a slovním údajem, musí pacientovi vydat počet balení léčivého přípravku vyjádřený slovně.

Co je opakovací recept

Pokud by lékař chtěl předepsat pacientovi léky na delší období než na tři měsíce, může mu vydat takzvaný opakovací recept. Na takovém receptu uvede pokyn pro lékárnu k opakovanému výdeji (zpravidla slovem Repetatur) a číslicí a slovy údaj o celkovém počtu výdejů.

Množství předepsané pro jednotlivý výdej opět podléhá zákonem uvedenému omezení – tedy na 3 měsíce.

Opakovací recept platí 6 měsíců počínaje dnem jeho vystavení, neurčí-li lékař jinak, nejdéle však 1 rok. Lékař tedy tímto způsobem může pacientovi předepsat jeho léky až na dobu jednoho roku.

Čtěte také:

Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Šanci máte do konce března, na další si počkáte

 Změna zdravotní pojišťovny, ilustrační foto

Lázeňská péče má svá pravidla. Nástup si nemůžete sami vybírat

Falešné léky zabíjejí statisíce lidí. K dostání jsou i v Česku