Falešné léky zabíjejí statisíce lidí. K dostání jsou i v Česku

 Miroslav Tryner 17. října 2017, 11:54  -  Miroslav Tryner
17. října 2017, 11:54

Překvapivě to nejsou jen chybějící peníze, i když za tím samozřejmě jako motiv stojí. Světová zdravotnická organizace (WHO) za jeden z hlavních problémů globálního zdravotnictví považuje padělky léků. V nejchudších zemích světa na ně ročně umírají statisíce lidí. Jak je tomu v Česku? „V žádné z českých lékáren se doposud padělek neobjevil. Problém se týká pouze nelegálních nabídek na internetu,“ říká pro web Euro.cz mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Lucie Přinesdomová.

SÚKL je pouze jedním z orgánů, které se oblastí nelegálních a padělaných léčiv v Česku zabývají. Záchyty padělků v praxi provádí i Celní správa a Policie ČR. Do SÚKL se pak dostane část těchto přípravků, a to tehdy, je-li vyžadována laboratorní analýza zachycených vzorků. Ústav dále provádí monitoring internetového prostředí a také kontrolní nákupy. Informace a statistiku zachycených nelegálních a padělaných léků v Česku SÚKL zveřejňuje na svých webových stránkách

Databáze falzifikátů za období od května 2010 do 25. září 2017 obsahuje 368 záznamů o padělaných lécích. Mezi nimi převládají s velkým náskokem anabolika následovaná vasodilatancii – tedy léky na rozšíření cév. Mezi padělky se však nacházejí i léky na závažná nádorová onemocnění (cytostatika).

Placebo, nebo rovnou jed?

Jedná se v případě falšovaných léků o neškodná placeba, nebo i o zdraví či životu nebezpečná farmaka? „Pokud provádíme laboratorní analýzu zachycených padělků, zkoumáme obsah účinné látky. Ten bývá různý – padělek nemusí obsahovat účinnou látku vůbec, často se ale stává, že látka je v léku i v mnohonásobném množství, než jaké je deklarováno na obalu. Ze zahraniční pak víme, že padělky často obsahují látky, které nemají v lécích co dělat, od jedu na krysy přes těžké kovy až po ředidla a různá plnidla,“ upřesňuje mluvčí SÚKL.


Doplatek za předepsaný lék? Jeho výši se dozvíte až v lékárně


Současně varuje, že pokud někdo nakupuje a užívá léky získané nelegální cestou, tedy léky na předpis zakoupené mimo schválenou lékárnu, vždy se jedná o obrovské riziko: „I kdyby lék obsahoval, co má, nikdy není jasné, zda byly dodrženy podmínky skladování. U takového léku nikdy není možné zaručit, že je kvalitní, účinný a bezpečný.“

Odkud zjišťované padělky léků tedy nejčastěji pocházejí? „Zpravidla se jedná o země, jako je Indie, Thajsko, Čína a podobně. To se týká nelegálního trhu. U oficiálního trhu, tedy výrobců, distributorů a lékáren, jsou podmínky zacházení s léčivými přípravky stanoveny zákonem o léčivech a právními předpisy. Je také potřeba říci, že v žádné z českých lékáren se doposud padělek neobjevil. Tato problematika se týká pouze nelegálních nabídek na internetu,“ říká mluvčí SÚKL.

Jak se vyvarovat nákupu nebezpečných léků na internetu
Musí jít o lék registrovaný v ČR
Musí se jednat o lék volně prodejný (dostupný bez lékařského předpisu)
Nabídka na internetu musí pocházet od schválené „kamenné“ lékárny
Jakákoli jiná nabídka je nelegální a ve svém důsledku tedy i potenciálně zdraví a život ohrožující

Pramen: SÚKL

Téma životu nebezpečných léků se dočkalo i literárního zpracování. Česká autorka Hana Hindráková téma uchopila v knize Smrtící byznys, v níž líčí obchod s falešnými léky v Ugandě.

„Konzultovala jsem téma s odborníky ze SÚKL, studovala materiály WHO, komunikovala s ugandskou organizací National Drug Authority i ředitelem tamního Interpolu, abych získala informace k operaci Mamba zaměřené na překupníky s falešnými léky,“ popisuje přípravu Hindráková.

Podle údajů WHO je 25 až 60 procent léků dodávaných do Afriky falešných. Kvůli padělkům léků umírají v nejchudších zemích světa statisíce lidí.


Přečtěte si o šanci pro Afriku:

Testování první vakcíny proti malárii začne v Africe


„Původně jsem chtěla psát o falšování HIV testů. Protože v Africe je hodně lidí HIV pozitivních. A funguje to tak, že když chcete získat práci, musíte ukázat, že nejste HIV pozitivní. Začala jsem hledat něco o té problematice. A od falešných HIV testů už byl jen kousek k falešným lékům, což se ukázalo jako ještě daleko silnější téma,“ vysvětluje spisovatelka.

Napodobeniny léků vyráběné v Asii a dodávané do nejchudších zemí Afriky jsou buď neškodné placebo, když obsahují křídu, cukr nebo například mouku. Našel se tam ale třeba jed na krysy, nemrznoucí kapalina, rtuť a další chemikálie.

„Možná si řeknete, že se vás to netýká. Ale stačí, když pojedete na služební cestu či dovolenou někam do méně vyspělé části světa, onemocníte tam a může se vám lehce stát, že i v nemocnici dostanete falešný lék,“ varuje Hindráková.

Jak se připravit na cestu do rozvojových zemí
Pokud pacient pravidelně užívá nějaké léčivé přípravky, vždy doporučujeme, aby se na cestu zásobil dostatečným množstvím. Samozřejmě je vždy vhodné s sebou přibalit i léky na potíže, které se mohou na dovolené nečekaně objevit (např. léky na bolest, horečku, průjem a jiné zažívací potíže). V případě, že se někdo chystá odcestovat do některé ze třetích zemí, kde je zdravotnictví na nižší úrovni, doporučujeme konzultaci s jeho ošetřujícím lékařem v ČR, samozřejmě také včetně absolvování odpovídajícího očkování.

Pramen: SÚKL

Čtěte také:

Lobbista farmaceutických firem? Dillí Gatese k očkování Indů nepustí

Očkujte děti, nebo zemřou, varuje kontroverzní reklama

Lékárny v tuzemsku loni utržily 73 miliard korun. Zisk rostl meziročně o 7,5 procenta

Rozkvět reexportu: pokut za nelegální vývoz léků rychle přibývá

Kolik stojí krev? Zdravotní pojišťovny za ni platí stamiliony ročně

Kronika ohlášené smrti. Světu hrozí, že úplně zmizí banány


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 4.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se…
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Lamborghini Urus je nejrychlejší SUV na českém trhu. A jedno z nejdražších
Technologie
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Windows 10 Insider Preview build 17123: Fotky si tykají s HEIFem
144Hz herní LCD s rozlišením 4K vyjdou až v Q3 2018, 200Hz modely jsou též zpožděné
Cnews FM: Nutí nás násilí ve hrách vraždit v realitě? [podcast]
Ryzeny 2000 se objevují v obchodech, uniklé parametry potvrzeny. Už víme i den vydání
Hry pro příležitostné hráče