Prodali jste nemovitost? Daň z příjmu nebudete platit v pěti případech

28. listopadu 2017, 16:24 - Václav Herz
28. listopadu 2017, 16:24

Prodali jste dům, byt či jinou nemovitost? Peníze za tuto obchodní transakci jsou vaším příjmem, ze kterého se má platit daň z příjmů. Ne vždy je to však nutné. Existuje totiž pět případů, kdy budete od daně z příjmu při prodeji nemovitosti osvobozeni. Rozhoduje doba a forma vlastnictví nemovitosti. Případně způsob jejího nabytí nebo zda peníze z prodeje využijete k nákupu dalšího bydlení.

Vlastnictví nemovitosti minimálně 5 let

Daň z prodeje nemovitosti nebudete muset platit, pokud prodávanou nemovitost vlastníte alespoň pět let. A i tuto podmínku ještě změkčuje výjimka, ve které hraje roli bydliště.

Bydliště v nemovitosti minimálně 2 roky

Pokud jste totiž v prodávané nemovitosti měli bydliště, tak se tato lhůta (odborně časový test) zkracuje na dva roky. To platí v případě, že jste majitelem nemovitosti jako fyzická osoba.


Čtěte: Jak řešit dilema s odkázáním majetku: nechat zdědit, nebo předem darovat?


Pro podnikatele pak platí, že nemovitost po celou dobu trvání příslušné 2 či 5leté lhůty nesmí být zahrnuta v jeho obchodním majetku.

Pozor, bydliště nemusí být totožné s trvalým s trvalým bydlištěm. Co v legislativních mantinelech znamená pojem bydliště vymezuje zákon 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP).


Přečtě si: Co vše mustíte udělat při změně trvalého bydliště


Družstevní majetek

Časový test vás osvobodí od placení daně z příjmu také v případě převodu (prodeje) členských práv družstva k předmětné nemovitosti.

Nabytý příjem při tomto převodu práv nepodléhá dani z příjmu fyzických osob stejně jako u bytu v osobním vlastnictví v případě, že doba mezi nabytím členských práv a jejich převodem přesahuje dobu pěti let.

Koupě jiného bydlení

Osvobozeni od placení daně z příjmu z převodu nemovitosti také budete, když do jednoho roku od přijetí peněz z prodeje nemovitosti použijete tuto finanční částku na uspokojení svých bytových potřeb. Další variantou je, že jste odpovídající částku vynaložili na řešení bytových potřeb v roce předcházejícím. Přijetí peněz je však třeba vždy oznámit vašemu finančnímu úřadu. Konkrétně tyto podmínky řeší §4 ods. 1 písm. u) zákona o dani z příjmu.

Prodej dědictví

Při prodeji nemovitostí, které jste nabyli v rámci dědictví po zůstaviteli, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem či manželkou, se pětiletý časový test zkracuje o dobu, po kterou zůstavitel či zůstavitelé nemovitost prokazatelně vlastnili. Příbuzenství v řadě přímé definuje občanský zákoník v § 117. Přímými příbuznými jsou například rodiče a děti či prarodiče a vnuci.

Případy, kdy se neplatí daň z příjmu při prodeji nemovitosti
Vlastnictví nemovitosti minimálně 5 let
Minimálně 2leté bydliště v prodávané nemovitosti
Převod členských práv k družstevnímu bytu po minimálně 5 letech vlastnictví
Dědictví, pokud časový test splnil zůstavitel
Využití získaných peněz pro uspokojení vlastní bytové potřeby v ročních lhůtách

Jak platit daň

V případech, že výše uvedené podmínky pro osvobození od daně z příjmu z prodeje nemovitosti nesplňujete, jste povinni tento příjem přiznat a zdanit. Učiníte to v rámci přiznání daně z příjmu, to je s termínem do konce března následujícího roku.


Čtěte: Jak reklamovat nemovitost? Češi svá práva neznají a přicházejí o statisíce


Jako výdaj proti příjmu z prodeje nemovitosti uvedete vámi zaplacenou kupní cenu při pořízení nemovitosti. Daň z příjmu tak budete platit pouze z případného kladného rozdílu. Vyplňovat budete formulář Přiznání k dani z příjmů fyzických osob.

Do výdajů lze kromě ceny nemovitosti, za kterou jste ji nabyli, nebo ceny podle znaleckého posudku při nabytí daru či dědického usnesení při nabytí dědictvím, započítat i náklady spojené s prodejem nemovitosti a daň z převodu nemovitosti.

Přečtěte si o moderním trendu při vlastnictví nemovitosti
Zhruba pětina až čtvrtina lidí mezi 35 a 59 lety, kteří vlastní byt či rodinný dům, by si ve stáří případně chtěla přilepšit k důchodu i díky své nemovitosti. Zvážila by případně zpětnou hypotéku, nebo prodej s věcným břemenem na dožití. Ve svém bydlení by tak mohla dál zůstat a pobírala by za něj od banky či kupce měsíční rentu. Ukázal to výzkum Sociologického ústavu Akademie věd ČR, který se tématikou bydlení ve svých publikacích zabývá.

A jak na daň z nabytí nemovitosti?

Dočtete se ZDE. A TADY si můžete spočítat, kolik na dani z nabytí nemovitých věcí zaplatíte.

Přečtěte si o tom, proč je bydlení stále méně dostupné:

Nesnesitelná tíha bydlení

Komentář: Bydlet ve vlastním? Jen pro majetné


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik zaplatíte za dálniční známky v Evropě? Přehled 2018
Jak funguje stavební spoření?
Na kolik vás vyjde zájezd First Minute? Známe průměrné ceny!
Na kolik vás vyjde cesta na Mistrovství světa v hokeji?
Měníte dodavatele elektřiny a plynu?
Auta
Majitelé sériového Jaguaru XE SV Project 8 mohou zdolat…
Další prodloužená specialita pro Čínu: Mercedes-Benz třídy A L Sedan
Nové BMW M850i xDrive nabídne 530 koní, řízení zadní nápravy a aktivní stabilizátory
Lexus ES se konečně podívá i do Evropy. Má se ho BMW řady 5 bát?
Chystá se další šestikolové monstrum. Prodloužený Range Rover má připomínat jachty
Technologie
Apple má v Microsoftu Storu první aplikaci – nenáviděné iTunes
Opera znovu vynalézá kolo. Touch je její čtvrtý prohlížeč pro mobily
Výrobci grafik hlásí strmý propad prodejů kryptotěžařům, karty budou konečně zlevňovat
Írán místo Telegramu prosazuje vlastní síť. Ta obsahuje emoji Smrt Americe
Emoji se skutečnou pistolí je prý problém. Apple, Twitter a Google ji nahrazují za dětskou verzi
Hry pro příležitostné hráče