Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Hypotéka i pro pouhé družstevníky

Máte možnost odkoupit podíl z družstevního bytu? Nevíte, jak by to bylo s jeho…

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

MBA Management ve zdravotnictví: správná volba pro lékaře i manažery

V oblasti zdravotnických oborů získává titul MBA stále větší význam a často je jedním z…

 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: CC0 via Pixabay

Český byznys žije: tuzemské firmy skupují domácí magnáti i velcí zahraniční hráči

David Tramba 13. července, 18:01  -  David Tramba
 ilustrační foto
ilustrační foto
Autor: CC0 via Pixabay
13. července, 18:01

Manažeři jsou optimističtější než loni. Deset největších fúzí a akvizic za první pololetí v součtu vychází na 99 miliard korun.

Bude to silný rok, zakázek na pomoc s prodejem či nákupem podniku máme více než v loňském roce, shodují se oslovení manažeři poradenských společností a právních kanceláří. Zdá se, že očekávané zpomalení ekonomiky oboru pomohlo.

Stávající vlastníci již nemají tak vysoké požadavky na prodejní cenu a jejich představa se blíží tomu, co jsou kupující ochotni zaplatit. Častěji než loni tak jednání skončí uzavřením obchodu.

Pokud vezmeme žebříček nejbohatších Čechů, lze říci, že nakupovali téměř všichni. Můžeme to vzít pěkně popořadě. Petr Kellner navýšil podíl v Home Creditu a zajímá se o Heuréku, svěřenské fondy Andreje Babiše vstoupily do květinářství Flamengo, Daniel Křetínský expanduje v zahraničí, Karel Komárek dokoupil čtvrtinu Sazky, Pavel Tykač získá dvě teplárny a tak dále.

na objednávku Hyundai Tucson
Benzín
Manuální
Motor:
1.6 T-GDi 130 kW
Výbava:
TRIKOLOR
6 872 Kč
s DPH
na objednávku Audi Q7
Nafta
Automatická
Motor:
45 TDI quattro 170kW
Výbava:
Q7
22 968 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai Santa Fe
Benzín
Automatická
Motor:
2.4 GDI e-CVVT 4x4 AT
Výbava:
Confidence
794 990 Kč
s DPH
skladem Hyundai Tucson
Benzín
Manuální
Motor:
1.6 GDi 97 kW
Výbava:
TUCSON
444 990 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai i30 Fastback N Line
Benzín
Manuální
Motor:
1.4 T-GDI/103 kW
Výbava:
N Line
474 990 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai Ioniq EV
Elektromotor
Automatická
Motor:
EV
Výbava:
Ultimate
711 322 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai i30 kombi
Benzín
Manuální
Motor:
1.4i CVVT 73 kW
Výbava:
Start
324 990 Kč
s DPH
na objednávku Škoda Kamiq
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 TSI/70 kW
Výbava:
Ambition
368 505 Kč
s DPH
na objednávku Volkswagen Passat
Benzín
Manuální
Motor:
1.5 TSI 110 kW
Výbava:
Business
7 264 Kč
s DPH
na objednávku Hyundai i30 kombi
Benzín
Manuální
Motor:
1.0 T-GDI 88 kW
Výbava:
Trikolor
4 730 Kč
s DPH
na objednávku Jeep Wrangler Unlimited
Nafta
Automatická
Motor:
2.2 CRD
Výbava:
Sport
1 115 334 Kč
s DPH
na objednávku Volkswagen Passat Variant
Benzín
Manuální
Motor:
1.5 TSI 110 kW
Výbava:
Business
7 750 Kč
s DPH

Zbytečné lety do Pekingu: čeští vývozci se dobře prosazují jinde


Nenakupovali jen oni. Česká republika zůstává dále v přízni zahraničních investorů. Za velkými transakcemi letos stáli spíše finanční než strategičtí investoři. Typickým příkladem mohou být australské fondy skupiny Macquarie, které zcela ovládly síť plynovodů na většině českého území. Fond General Atlantic před pár týdny koupil majoritu ve vyhledávači letenek Kiwi.com.

Až nečekaný optimismus

Jaké nálady teď mezi byznysmeny v Česku i jinde ve světě převládají? Právě na to se zaměřil průzkum poradenské společnosti EY. Výsledek je překvapivý. Navzdory periodicky vyskakujícím zprávám o nástupu recese jsou top manažeři velkých společností většími optimisty než před rokem. „Závěr je takový, že buď v letošním a příštím roce nastane silný růst ekonomiky, nebo jsou manažeři příliš velkými optimisty,“ poznamenal k výsledkům Barometru investiční důvěry vedoucí partner EY Vladislav Severa.

Jeho kolega, ředitel oddělení fúzí a akvizic Štěpán Flieger, z výsledků průzkumu vyzdvihl rostoucí zájem o firemní akvizice tažený hlavně finančními investory – soukromníky i fondy. Co se týká transakcí v Česku, platí zde symbolická hranice jedné miliardy korun. Obchody nad tuto hranici přilákají zájem zahraničních kupců, zatímco transakce v řádu stovek milionů korun mezi sebou uzavírají téměř výhradně místní byznysmeni.

Plynová investice. Investiční fond jet2 byznysmena Igora Faita v květnu koupil 55procentní podíl ve výrobci plynových kogeneračních jednotek Tedom ( Autor: Hynek Glos/Euro )

Co se týká oborového zaměření, dochází k přelivu zájmu od těch tradičních k moderním a perspektivním. „Poptávka po akvizicích firem neklesá, a to zejména v lukrativních oborech, jako jsou farmaceutický průmysl, energetika, IT a technologie a telekomunikace.

Naopak v souladu s trendem elektrifikace automobilové dopravy poněkud opadl zájem o klasické producenty v oblasti automobilového průmyslu, který je však na druhé straně částečně vyvažován zájmem o společnosti vyvíjející nové technologie pro elektromobily,“ říká Jan Frey, partner právní společnosti Havel & Partners se zaměřením na oblast fúzí a akvizic.

Podobnou zkušenost má také partner poradenské společnosti KPMG Igor Mesenský. „Zájem je o IT společnosti, které podnikají v oblasti data analytics nebo business intelligence. Přetrvává zájem o automobilový sektor, zdravotnictví, distribuci a velkoobchod. Zájem je i o výrobní společnosti, obzvláště pokud mají vlastní produkt a vývoj,“ popisuje Mesenský.

Koncentrace vlivu

Nápadně často se letos lze setkat s transakcemi, kdy jeden z vlastníků vyplatí druhého spoluvlastníka a získá ve firmě stoprocentní podíl. Typickým příkladem může být úplné ovládnutí skupiny Sazka Group ze strany holdingu KKCG byznysmena Karla Komárka. Ten koupil čtvrtinový podíl od Jiřího Šmejce, a získal tak kontrolu nejen nad Sazkou, ale také nad aktivitami na loterijním a herním trhu v Itálii, Řecku a Rakousku.

Deset velkých

Na souhlas antimonopolních orgánů zatím čeká dokončení největšího letos uzavřeného dealu. Australská investiční skupina Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) odkoupí zbývajících 50,04 procenta akcií společnosti Innogy Grid Holding, tedy provozovatele sítě plynovodu GasNet na téměř celém území republiky s výjimkou Prahy a jižních Čech. Dokončí se tím postupné ovládnutí plynárenské firmy zahájené odkupem prvních 35 procent akcií skupinou MIRA před více než šesti lety.

Další podobná transakce byla uzavřena v polovině června. Skupina investorů okolo Ivana Zacha vyplatí druhého spoluvlastníka televizní skupiny Prima Vladimíra Komára. Skončí tím spolupráce obou byznysmenů, kteří na počátku roku 2017 společně odkoupili podíl švédské mediální skupiny MTG v Primě. Zmínit lze také obchod za více než šest miliard korun, díky kterému ČSOB plně ovládla Českomoravskou stavební spořitelnu.

Jaké má koncentrace vlastnictví výhody? „Důvody jsou při každé transakci specifické. Může jít o rozdílný pohled na budoucí směřování firmy a zároveň neochotu všech majitelů společnost prodat. Konsolidace vlastnictví navíc zjednodušuje řízení. Takovému řešení nahrává obvyklé předkupní právo mezi spolumajiteli,“ vysvětluje Štěpán Flieger z EY.


Nová vlna českého byznysu: Expanduj, dokud můžeš


Výsledkem pak je firemní skupina s jedním vlastníkem a jasným oborovým zaměřením. „Velcí hráči mají vlastní kapitál, přístup k bankovním prostředkům a již několik let mají mnozí z takových hráčů interní tým, který má za úkol konsolidovat konkrétní obory. Vidíme i trend, který v minulosti nebyl natolik zjevný – zaměření na konkrétní obory,“ říká šéf společnosti Patria Corporate Finance Marek Rehberger.

Investorští mušketýři

V protikladu ke koncentraci majetkových podílů je druhý současný trend – sdružování investorů za účelem společného nákupu firem a komerčních nemovitostí.

„Sledujeme celou řadu nově vznikajících firem s rozdrobenou vlastnickou strukturou, do nichž dále vstupují investoři. Zejména ze strany venture kapitálových fondů registrujeme značný posun ve flexibilitě co se týče požadavků na jejich investice,“ popisuje Jan Frey.

Příkladem takových investorských mušketýrů, kteří se dělí o vstupní investici, riziko a budoucí výnosy, je trojice tvořená bývalým spolumajitelem České gumárenské Oldřichem Šlemrem a zakladateli Avastu Pavlem Baudišem a Eduardem Kučerou.

Letos v lednu dotáhli do konce odkup známého pražského hotelu InterContinental od slovenské firmy Best Hotel Properties.


Čtěte rozhovor: Fait: Ekonomika zpomalí. A pak začnu nakupovat


Jinou formu spolupráce přestavují fondy kvalifikovaných investorů. Také ty daly letos o sobě vědět. Brněnská investiční společnost Jet Investment prostřednictvím svého fondu Jet2 v květnu koupila 55procentní podíl v třebíčské strojírenské společnosti Tedom. Jedná se o největšího českého výrobce malých energetických zdrojů – plynových kogeneračních jednotek. Ředitel podniku Josef Jeleček zde spolu s dalšími akcionáři zůstává v roli minoritního vlastníka.

Podobnou, i když z finančního hlediska výrazně menší transakcí je obchod, za kterým stojí skupina investorů sdružených ve fondu SkyLimit Industry – Michal Bakajsa, Ľubomír Červeňák, Marián Fabian a Jaroslav Sopuch. Ti v červnu koupili majoritu ve strojírenské společnosti Technik Partner se sídlem v Bořanovicích u Prahy. Také zde zůstávají zakladatelé a původní majitelé v roli manažerů a spoluvlastníků.

Energetika, média, cokoliv

Letošní skóre není zajímavé jen tím, které obchody již byly uzavřeny. Aktuálně se chystá hned několik velkých firemních prodejů, některé i v řádu desítek miliard korun. Příkladem může být TV Nova a další evropské komerční televize, které zkouší prodat americká CME. Podle nedávných spekulací v různých médiích se o tato mediální aktiva ucházejí nejméně tři zájemci, z nichž jedním má být česká finanční skupina PPF.

Změna čeká také zažité poměry na energetickém trhu. Německý E. ON nabízí ústupky, aby přiměl Evropskou komisi ke schválení vytoužené akvizice konkurenční společnosti Innogy. Vedle jiných aktiv chce prodat i skupinu Innogy Česká republika, pod kterou spadá největší dodavatel plynu tuzemským zákazníkům. Prodejní cena se téměř jistě vyšplhá do desítek miliard korun.

Mezi odborníky se hovoří také o prodeji výrobce nemocničních lůžek Linet a Českých radiokomunikací. Spekuluje se i o rozprodeji části aktiv, která převzala čínská korporace CITIC Group po zkrachovalé CEFC.

Český byznysový ekosystém není zatuchlý a stojatý rybník, ale tekoucí řeka plná života. A to je dobrá zpráva.

Dále čtěte:

Českému vývozu na jaře dojde dech, varují exportéři

Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?

Německý rozpočet se může propadnout do schodku, varuje vládní dokument

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

Ochlazení ekonomiky? Zatím fakt nemrzne


Čtěte také

Volby, ilustrační foto

Vnitro chce zrušit dvoudenní volby i povinné doručování volebních lístků

Stěsnat dobu, po kterou mohou voliči přicházet k volebním urnám do jednoho dne,…

před 6 hodinami

 Berlín, ilustrační foto

Berlín zastropoval nájemné. Majitelé jej nesmějí zvýšit pět let

Berlínská zemská vláda dnes schválila na příštích pět let strop nájmů pro 1,5 milionu…

před 7 hodinami

Události  Zákaz vstupu, ilustrační foto

Lepší než Švédsko. Česko dobře chrání soukromí svých obyvatel

Česká republika se umístila na třetím místě ve srovnání právní ochrany soukromí obyvatel,…

před 7 hodinami

Ruský prezident Vladimir Putin, ilustrační foto

Nový hon na oligarchy. Putin stahuje smyčku kolem ruských boháčů

Rusko vydalo zatykač na bratry Alexeje a Dmitrije Ananěvovi, jejichž majetek se odhaduje…

před 10 hodinami

Události  Dolary, ilustrační foto

Lidstvo bohatne, hodnota majetku domácností přesáhla osm biliard korun

Hodnota majetku domácností v celém světě se zvýšila o 2,6 procenta na 360 bilionů dolarů …

před 10 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Fotky a obrázky z internetu: kdy je možné je použít?
Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
V jakých velkých obchodech můžete zaplatit stravenkou?
Za týden nás čeká svátek
Senioři a moderní technologie - nepřátelé či kamarádi?
Auta
Na výši slevy u ojetiny se výrazně podílí barva. Nejvíce…
Jméno i podobu první elektrické Mazdy předčasně vyzradila média. MX-30 ujede až 240 km
Seznam kandidátů na Auto roku 2020 obsahuje dvě Škody, Teslu Model 3, nový Golf i Ferrari F8 Tributo
Tempomat Hyundai se přizpůsobí vašemu stylu jízdy. Ale jen pokud nejezdíte moc agresivně
Pokuty za pašování migrantů mohou přijít i po šesti letech
Hry pro příležitostné hráče