Blockchain v praxi. Komoditní platforma Komgo chystá ostrý provoz - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Blockchain v praxi. Komoditní platforma Komgo chystá ostrý provoz

,
Blockchain v praxi. Komoditní platforma Komgo chystá ostrý provoz
Zdroj: Profimedia.cz

Platforma založená konsorciem bank, mimo jiné BNP Paribas, Citi, ING či Société Générale, a firmami obchodujícími s komoditami jako Koch či Mercuria, chce na přelomu letošního a příštího roku spustit služby digitalizace obchodních procesů a financování na světovém trhu komodit. Platforma je jako jedna z prvních založená na distribuované decentralizované databázi blockchain.

Firma se sídlem ve švýcarské Ženevě nyní oslovuje potenciální uživatele, což jsou hlavně financující banky a samotní obchodníci s komoditami, aby vytvořila dostatečně velkou obchodní síť. „Mluvíme s různými firmami, abychom je přilákali. Možnými účastníky jsou například všechny banky, které financují komodity, takže nejen globální banky, ale i regionální banky na rozvíjejících se trzích. Potenciál je tedy obrovský,“ řekla webu Euro.cz šéfka firmy Komgo Souleima Baddi na Citi EMEA Media Summit konferenci v Londýně.

Firmy by podle ní měly slyšet hlavně na nižší náklady, které jim přinesou dodatečnou likviditu, protože jde o byznys s vysokými vstupními náklady. Dále kratší čas transakce prodeje a nákupu komodit, a vyšší bezpečnost, jelikož firmy budou mnohem lépe vědět, s kým sdílí svá data. Zájemcům bude firma prodávat licence, jejichž cena bude zpočátku „velmi atraktivní“. V samotném Česku zatím podle průzkumu webu Euro.cz o platformě obchodníci s komoditami příliš nevědí.


Vláda bude podporovat blockchain. Chce do Česka přilákat investice a talenty

 Blockchain - ilustrační foto


Komgo už prošlo testovací fází. „Blockchain je nová technologie, a platforem, které jsou na ní založené, je velmi málo. Proto každý den musíme řešit naprosto nové úkoly, a nemůžeme se spolehnout na něco, co už někdo udělal,“ řekla Baddi. Podle ní v současnosti banky, které jsou akcionáři Komgo, nastavují svoje IT systémy, aby fungovaly plně kompatibilně s platformou, což by mohlo přinést jednodušší uživatelskou zkušenost.

Cílem Komgo je optimalizace procesů fungování komoditního trhu. Jednou z hlavních částí je proces výměny dokumentů přímo mezi jednotlivými účastníky obchodu, který je velmi decentralizovaný a účastní se ho hodně hráčů. Akcionáři Komgo jsou: ABN AMRO, BNP Paribas, Citi, Crédit Agricole Group, Gunvor, ING, Koch Supply & Trading, Macquarie, Mercuria, MUFG Bank, Natixis, Rabobank, Shell, SGS či Société Génerale.

Co je blockchain
Blockchain je v informatice speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany, tak i ze strany samotných uzlů peer-to-peer sítě. Nejčastější aplikací technologie blockchainu je použití jako účetní kniha kryptoměn (např. bitcoinu), jež uchovává transakce provedené uživateli. Kombinace s kryptografií umožňuje zajistit anonymitu operací a zamezit neoprávněné transakce.

O virtuálních měnách čtěte v rubrice Kryptoměny:

Proč se kryptoměny propadají? Může za to i válka o Bitcoin Cash

Vláda bude podporovat blockchain. Chce do Česka přilákat investice a talenty

Bitcoinový detektiv Aleš Janda: Banky ani státy nemohou mít vlastní kryptoměny

Blockchain jako záruka. Rwanda chce technologií hlídat těžbu vzácného tantalu

Maduro zamyká Venezuelu. Nový pas stojí čtyři mzdy, platit lze jen kryptoměnou

Na Maltě má vzniknout banka, která bude podporovat kryptoměny

Winklevossové rozptylují obavy z kryptozimy. Chystají expanzi s novou aplikací

Ohodnoťte tento článek
Diskuze