Kdo hubí vesnický obchod? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Kdo hubí vesnický obchod?

,
Kdo hubí vesnický obchod?
Zdroj: Mladá fronta

Z českého venkova mizí prodejny potravin, od počátku milénia jich zmizela třetina. Svádět veškerou vinu na proklínané zahraniční hypermarkety však nelze. Často je na vině prostě jen pohodlnost.

V osmdesátých letech byla neodlučitelnou součástí české venkovské krajiny prodejna Jednoty. Většinou sice ne příliš pohledná, ale spolehlivě plnící funkci. V posledních letech se tyto šedivé kostky stávají čím dál větší raritou. Často zejí prázdnotou, někde je však přestavěli na byty a jinde vzniklo třeba i malé muzeum.

I když se však podařilo pro budovu najít nové využití, původní účel, tedy zásobování obyvatelstva potravinami, většinou zmizel bez náhrady.

Léta plynula a situace se více méně nechávala na volné ruce trhu. Teprve nedávno stát na všech svých úrovních od obce přes kraj až po ministerstvo dospěl k poznání, že absence zásobování má vliv na vylidňování celých oblastí a rozhodl se konat. Různé dotace, zvýhodněné půjčky provozovatelům či slučování s poštovními úřady úbytek zbrzdily, ale nezastavily.

Za viníka daného stavu byly rychle označeny řetězce, tyto nenáviděné nástroje v rukou cizáckých uzurpátorů, které mohou prakticky ze veškeré utrpení českého národa.

To je částečně pravda, s vesnickým krámkem se nadnárodnímu koncernu konkuruje těžce. Házení veškerého neúspěchu českého maloobchodu na hypermarkety je však do velké míry alibismus. V řadě případů dává vesnické obyvatelstvo vzdálenějšímu hypermarketu přednost nejen kvůli nižším cenám, ale protože mu vesnický obchůdek už prostě nevyhovuje.


Ohrožený druh: od roku 2000 zmizela třetina venkovských obchodů

 Venkovský obchod, ilustrační foto


Nemalá část majitelů jaksi nepostřehla, že se doba mění. Pracovní doba většiny lidí dnes nekončí ve dvě odpoledne a pracující obyvatelé venkova vracející se domů v pozdím odpoledni nezřídka stanuli před dávno staženou roletou. Také sortiment se často zcela míjel se skutečnými potřebami místních.

To není jen problém venkovského maloobchodu, ale i gastronomie. Například cukrárna jednoho moravského městečka, které je díky svému zámku především během letních měsíců opravdu hodně navštěvované, zavírá o víkendu už v jedenáct dopoledne. Tedy zhruba v době, kdy si první z návštěvníků populární památky teprve kupuje u pokladny vstupenky na prohlídku, kterou by třeba rád zakončil zmrzlinou. Má však smůlu.

Názorným případem je i hned vedle cukrárny se nacházející hospoda. Léta zavřenou provozovnu přebral vietnamský provozovatel a udělal z ní asijskou restauraci. Najedou mnohými odepisovaná putyka opět funguje, navíc v přívětivějších kulisách. Místní chlapi v montérkách tam chodí zase na pivo, jak byli léta zvyklí, jen si k němu mohou dát kuře Kung-Pao.


Čtěte také:

Vesničko má, středisková. Český venkov už dostal hodně ran

Tam, kde svět ztratil obsah. Hledá se alternativa pro venkov

 Český venkov schytal za posledních 70 let mnoho políčků. Jeho rány se ale nehojí


A vietnamští podnikatelé jsou i nadějí mnoha vesnických jednot. Na rozdíl od dřívějších provozovatelů nezakrněli a provoz, sortiment i otvírací dobu obchodů přizpůsobili současným potřebám obyvatel venkova.

Není však třeba spoléhat jen na podnikavé Asiaty. Jsou sice v menšině, na řadě míst však se navzdory hypermarketům podařilo vytrvat i českým majitelům. Byť přiznávají, že podnikání museli obětovat většinu volného času, klíčový je především vstřícný přístup k zákazníkům. Řada obchodníků se také začala spojovat v nákupní aliance, v rámci kterých dosáhnou na nižší nákupní ceny. Proklínaným hypermarketům pak mohou konkurovat nejen lidským přístupem a vstřícností, ale i cenově.

Jaká je tedy budoucnost vesnických obchodů? Vymírání prodejen ještě neskončilo, bude jich ještě hodně, které v konkurenci neobstojí. Zbytek obstarají houževnatí Vietnamci a čeští nadšenci, třeba i s malým příspěvkem z obecní kasy. Tam kde chybí elán, ale ani dotace nepomůže.

Přečtěte si další komentáře autora:

Pražská dopravní inspirace pro Evropu

Chudí na Marsu

Už se vaří státní jádro

Další pokus o PETkovné

Konec masné éry aneb Jak bůček škodí klimatu

Nejsou lidi. Nažeňme na pole vojsko

Výzva pro Andreje: gastarbeiteři v Česku

Tajemství laciné Hery

Pan Glyfosát. Z německého ministra je toxická mrtvola


Ohodnoťte tento článek
Diskuze