Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Jan Brož
Jan Brož
Autor: Mladá fronta

Cena elektřiny vs. cena povolenky

Jan Brož 17. ledna, 11:48  -  Jan Brož
 Jan Brož
Jan Brož
Autor: Mladá fronta
17. ledna, 11:48

Loňský rok v energetice byl ve znamení dvou protichůdných trendů, které zásadně ovlivní výsledky energetických firem. Sledovat, zda se více projeví růst cen elektřiny nebo zdražování emisních povolenek, bude mimořádně zajímavé.

„Přibližně 13 milionů tun CO2 by bylo vypuštěno, pokud bychom loňskou produkci Temelína nahradili uhelnými zdroji,“ pochlubil se ČEZ na facebookovém profilu infocentra jaderné elektrárny. Ve světle světového tlaku na omezení produkce škodlivin to vypadá jako propagace jaderné energetiky coby možné alternativy k obnovitelným zdrojům, na které některé evropské země až slepě sází.

A také tím pravděpodobně je, i když ČEZ má pro stručné konstatování ještě jednu, mnohem zajímavější motivaci. 13 milionů tun CO2 se rovná 13 milionů povolenek. Zatímco vypuštění jedné tuny stálo loni počátkem loňského roku na energetické burze v Lipsku osm eur, aktuálně je to 22,7 eura. To znamená, že bez Temelína by náklady polostátní společnosti na vypouštění emisí vzrostly téměř o pět miliard.

Těžko uvěřitelná částka je jen hypotetická, faktem však je, že zisk EBITDA firmy ČEZ za třetí čtvrtletní povolenky srazily o 1,3 miliardy. Oproti tomu jde naopak rostoucí cena elektřiny, jejíž vývoj je neméně zajímavý. Loni v lednu stála jedna kilowatthodina 37 eur, letos 51.


Přečtěte si:

Nový byznys Křetínského. EPH bude vyrábět elektřinu z britských odpadků