Nesdílíme rádi, jsme prostě chudí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nesdílíme rádi, jsme prostě chudí

,
Nesdílíme rádi, jsme prostě chudí
Zdroj: Mladá fronta

Sdílená ekonomika není projevem uvědomělé generace, která chce šetřit omezené zdroje, a ráda se tak podělí tu o auto, jindy zase o byt. Mileniálové jen vydělávají méně než předchozí generace a hotel si nemohou dovolit.

Trojice amerických ekonomů Christopher Kurz, Geng Li a Daniel Vine analyzovala spotřební chovaní generace mileniálů, tedy ročníků 1981 až 1997. Výsledky pak srovnávali s předchozími generacemi, tedy takzvanou generací X (1965 až 1980), baby boomers (1946 až 1964), Silent Generation (1928 až 1945) a Great Generation (1915 až 1928).

Hlavní rozdíl mileniálů oproti starším ročníkům spočívá v tom, že vyrostli s IT technologiemi. Objednat cokoliv mobilem je pro ně naprosto přirozené. Často proto využívají různých služeb sdílené ekonomiky, jejímž neznámějšími představiteli jsou Uber a Airbnb.

Ty bývají obvykle levnější než klasická konkurence, a závěry studie tak na první pohled nejsou překvapivé. Mileniálové evidentně utrácejí méně než předchozí generace, což by zapadalo do obrázku zodpovědných, ekologicky smýšlejících a šetřivých spotřebitelů, kteří na rozdíl od starších ročníků zdatně odolávají reklamě i konzumnímu životnímu stylu.


Část českých zaměstnanců chce zkusit vlastní byznys. Brzdí je obavy

ilustrační foto


Podle amerických ekonomů je však příčina takového chování jiná, než se obecně traduje. Mileniálové totiž vydělávají méně, než jejich rodiče a prarodiče ve stejném věku. Spolubydlení na cestách tak využívají ne proto, že jim to přijde jako výborný nápad, ale protože si hotel nemohou dovolit. Svou profesní kariéru většinou začínali v průběhu krize nebo těsně pro ní, a i když ta je již oficiálně zažehnána, s mladou generací se dál táhne životem.

To neplatí jen pro USA, ale pro všechny vyspělé země. V Česku bychom nejspíš zjistili, že nejmladší generace má vyšší příjmy než jejich rodiče. Ovšem stačilo by zohlednit explozi nákladů na bydlení a srovnat to s privatizací bytů v devadesátých letech, které se z dnešního pohledu rozdávaly v podstatě zadarmo. Množství peněz, které mají mladí k dispozici, je tak menší než v případě jejich rodičů.

To má v konečném důsledku dopady na celou společnost. Dnešní mládež nemá méně dětí a neupřednostňuje singl život proto, že by byla nevyzrálá nebo odmítala převzít odpovědnost. Prostě má jen obavy, že si děti nemůže dovolit. To samé platí pro ty, kteří ještě po třicítce bydlí u rodičů. Nemusí jít nutně jen o líné mamánky. Pod instagramovou slupkou báječného života uvědomělých biohipstrů se skrývá dost tristní realita.

Čtěte další komentáře autora:

Soumrak pompézních Vánoc

Babišovy dobroty: jídlo pro děti místo práce pro matky

Češi jsou technicky zdatní pojídači šlichty

Konec stravenek? Ano, ale raději až jindy

Black Friday bude pro obchod opravdu černý

Andrej Babiš, pojistka západní demokracie

Už nemusíte do Polska, za drahý tarif mohou senioři

Všichni (ne)jsme simulanti

Když dva dělají chodník

Brambory zdraží. Ale ne kvůli neúrodě

Jak naskenovat rohlík: nákupní sci-fi se potkalo s realitou