Praha plánuje do konce dubna ovládnout Pražské služby

17. února, 12:14 - čap
17. února, 12:14

Hlavní město má v plánu do konce dubna ovládnout společnost Pražské služby. Zbylých 20 procent akcií, které mu k tomu chybí, chce získat od AVE CZ výměnou za padesátiprocentní podíl Prahy v Pražské teplárenské Holding. Jde o dlouhodobý záměr metropole. Současný stav neumožňuje podle radního Karla Grabeina Procházky (ANO) městu prosadit jeho vizi.

„Podíly chceme vyswapovat,“ uvedl Procházka. Tento krok má podle radního umožnit Praze obě společnosti konsolidovat a Pražské služby dostat pod plnou kontrolu města.

Metropoli trochu tlačí i čas, jak již dříve uvedla radní Jana Plamínková (STAN), do května musí TSK vysoutěžit zakázku na čištění ulic celé Prahy za miliardy korun, které pro Prahu dělají dlouhé roky Pražské služby. Pokud bude město vlastnit firmu stoprocentně, bude jí možné zadat zakázku takzvaně in-house.

Pražské služby navíc zajišťují svoz odpadu ve dvou třetinách metropole. Zakázku na desetiletý svoz odpadu v Praze získalo konsorcium Pražské odpady, které tvoří Pražské služby a AVE CZ, pro roky 2016 až 2025. Svoz vyjde město podle ČTK na 1,196 milionu korun ročně. Svoz odpadu v posledních letech Praha řešila přidělením zakázky přímo Pražským službám.

Jde o cenu

Postup města má podle radní podporu napříč stranami. „Jde jen o to vyjednat dobrou cenu,“ zmínila již dříve v rozhovoru pro server Euro.cz. Následný prodej Pražských služeb by podle ní nebyl dobrý nápad. Vzor vidí ve Vídni, kde mají specializovaný odbor s 3,5 tisíci zaměstnanci – má pod sebou svoz i kompletní zneškodňování odpadů včetně spaloven. Vídeň si pevně drží všechno – i ti popeláři jsou zaměstnanci města, konstatovala Plamínková.

V minulosti se Praha pokoušela od AVE CZ Daniela Křetínského podíl v Pražských službách koupit, ale neuspěla. Podnikatel zase podle ČTK nabízel městu vyřešení majetkových vztahů, na ně ale nepřistoupilo vedení Prahy - znamenalo by to ztrátu kontroly nad spalovnou v Malešicích.

Přečtěte si rozhovor s radní Plamínkovou o ovládnutí pražské vody a odpadu:

Jana Plamínková: Odpadky a voda by měly být Pražanů

Dále čtěte:

Magistrát chce vyplatit stát z Kongresového centra, nevylučuje vstup investora

Pražská superfirma získává kontury. Spravovat ji má Pražská plynárenská holding

Praha chce ovládnout distribuci vody. Jedná s Veolií o koupi PVK


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít