Porr postavil první kompostárnu v Praze

Tomáš Lemešani 28. září 2016, 06:27  -  Tomáš Lemešani
28. září 2016, 06:27

Rakouská společnost Porr postavila pro magistrát první kompostárnu v hlavním městě. Na Křivoklátsku pak staví rozsáhlé developerské projekty a podle generálního ředitele firmy Karl-Heinze Strausse hodlá české aktivity rozvíjet.

V Dobřichovicích stavíte bytový komplex. Jak bude vypadat a kdo ho financuje?

S investorem DOB-Invest jsme stavěli již v minulosti. V roce 2011 jsme dokončili Bytový dům Berounka. Jednalo se o realizaci bytového domu s 20 bytovými jednotkami, 6 komerčními prostory a 22 parkovacími místy, který je situován v centru obce Dobřichovice.

Na tuto spolupráci jsme navázali projektem DOB Centrum Dobřichovice. Komplex nenabízí jen prostory k bydlení, ale také mnohé doplňkové služby jako parkovací stání, společenský sál, komerční plochy a wellness. V přízemí se počítá s byty pro seniory.

Jaký je o prostory zájem?

Jedná se o pět samostatných objektů včetně dvou uzavřených nádvoří se zelení a wellnes centrem s bazénem a saunou. Dohromady je určeno k prodeji 20 seniorských bytů včetně společenských prostor, 12 komerčních prostor, 61 bytů a 97 parkovacích míst v podzemních garážích. Na začátku září zbývaly k prodeji poslední dva byty. Ve třetí etapě ještě vznikne hotelový komplex se 24 pokoji a restaurace se 150 místy.

Budete v Česku stavět i další developerské projekty?

Naše společnost je v České republice činná především jako generální dodavatel – tak jako u výše popsaného projektu. S realizací developerských projektů máme navíc bohaté zkušenosti a i v budoucnu jsme samozřejmě schopni realizovat podobné projekty po celé republice.

V poslední době se věnujete také zelenému, ekologickému byznysu. V pražské městské části Slivenec jste vybudovali kompostárnu. Jak jste se k projektu dostali?

V tomto případě se jednalo o zakázku vypsanou Magistrátem hlavního města Prahy a zakázka byla vypisována v režimu zjednodušeného podlimitního řízení. Byli jsme investorem spolu s několika dalšími společnostmi vyzváni k předložení nabídky. Naše nabídka byla vyhodnocena jako nejlepší a na jejím základě jsme tuto zakázku obdrželi.

Kompostárnu jste jen vybudovali, nebo ji i provozujete?

Kompostárnu jsme realizovali jako tým – s našimi kolegy z pozemních a vodohospodářských staveb. Po dokončení byla předána investorovi a její budoucí provoz bude Magistrát hlavního města Prahy zajišťovat prostřednictvím vybrané firmy.

Projekt rádi prezentujete jako unikátní. Čím?

Výjimečný je tím, že se jedná o první zařízení hlavního města svého druhu na území Prahy. Zařízení je určeno ke zpracování bioodpadu rostlinného původu, především pro rostlinný odpad z údržby zahrad od občanů, ale kompostárnu budou moci samozřejmě využívat i další subjekty, které udržují plochy městské zeleně. Technologicky se jedná spíše o jednoduchou stavbu, v podstatě o zpevněnou plochu s odvodněním a objektem obsluhy. Samotný proces kompostování bioodpadu bude probíhat na volné ploše, což je nejjednodušší, ale zároveň nejefektivnější metoda.

Máte v plánu i další podobné projekty?

Pokud v budoucnu získáme příležitost chopit se podobného projektu, jsme samozřejmě připraveni zhostit se jeho výstavby.

Kolik zaměstnanců má PORR v rámci českého zastoupení?

V České republice má naše společnost přibližně 730 zaměstnanců. Společnost působí v několika oblastech. Jedná se především o inženýrské stavby a pozemní stavby, činní jsme i v oblasti speciálního zakládání a monolitických staveb. Dále nabízíme služby týkající se certifikace budov. Součástí poskytovaných služeb je projekční, inženýrská, laboratorní a poradenská činnost ve výše uvedených oborech a prodej stavebních materiálů, asfaltových směsí a litých asfaltů.

Plánujete v nejbližší době své aktivity v zemi rozvíjet?

Vzhledem k plánovaným rozsáhlým investicím nejen do infrastruktury, ale i k soukromým aktivitám v oblasti pozemních staveb bude patřit Česko také v následujících letech k trhům s růstovým potenciálem v portfoliu zemí, kde společnost PORR působí.

Karl-Heinz Strauss
Je Vídeňan, narodil se v roce 1960. Absolvoval vyšší technickou školu stavební. Později studoval kromě jiného i na Harvardově univerzitě. Do roku 2000 pracoval ve finančnictví. Poté založil ve Vídni stavební společnost Strauss & Partners. V roce 2010 se stal generálním ředitelem akciové společnosti Porr. Je zapáleným myslivcem.

Čtěte také:

Stavba roku? Obchvat Bratislavy přijde na 50 miliard

Šéf Metrostavu Bělohlav: V Česku není do čeho píchnout


Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít