Na kraji hlavního města by mohl vzniknout obří park Soutok

27. listopadu 2016, 11:58 - čap
27. listopadu 2016, 11:58

Rozvojové území na jižních hranicích Prahy u soutoku Berounky s Vltavou by se v budoucnosti mohlo proměnit v obří park. Na revitalizaci území o velikosti 260 Václavských náměstí se shodlo hlavní město, majitelé pozemků i místní samosprávy. Prvním krokem k proměně lokality má být ustavení otevřené platformy, která bude řešit jednotlivé záměry a konflikty v území. Poprvé se její zástupci sejdou v únoru 2017.

Platforma sdruží všechny důležité aktéry v území - samosprávy, klíčové vlastníky pozemků, státní správu a zástupce magistrátu a Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR Praha). Vedle toho IPR Praha zpracuje akční plán pro založení Příměstského parku Soutok, který v lednu 2017 předloží ke schválení pražským radním.

Členové platformy se budou muset vypořádat například s existencí tržnice Lipence uprostřed záplavového území či plánem na splavnění Berounky pro rekreační plavbu nebo těžbou štěrkopísků na Zbraslavi. „Nekoordinovaná správa způsobuje postupnou devastaci území, kde lze nalézt nejednu nepovolenou skládku. Přitom území říční nivy na soutoku má obrovský rozvojový potenciál. Podobné plochy na rozhraní města a krajiny v Západní Evropě poskytují nedocenitelné ekosystémové služby, nabízejí zajímavé aktivity návštěvníkům, školám, ale i zemědělcům a pomáhají rozvíjet lokální ekonomiku,“ uvedl mluvčí IPR Praha Marek Vácha.


Soutok Berounky a Vltavy obrazem:


Na rozvoji území se bude muset domluvit šest samospráv a desítky vlastníků pozemků. První změny by mohly přijít už v roce 2018. Nejdříve půjde podle IPR Praha o rychlé a levné zásahy jako infostánky nebo akce, které oblast oživí a začnou posilovat značku lokality jako zajímavého místa pro trávení volného času. „Jsem přesvědčen, že příměstský park Soutok je velmi žádoucím projektem. I nadále jsem připraven v rámci svých možností tento projekt podporovat,“ uvedl starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické).

Pravý břeh Berounky už v současnosti místní využívají na procházky. Podle IPR Praha tak stačí jen cesty zkvalitnit a doplnit. „Existují tu i aktuální projekty revitalizace Lipanského potoka, obnova údolnice Berounky, Sportovně rekreační areál Radotín a revitalizace území kolem sádek na levém břehu Vltavy nad modřanským jezem,“ informoval IPR.

Dohlédne na to manažer

Do té doby budou správci pod vedením IPR Praha nastavovat koordinovanou správu. Vzniknout má i výkonná radu parku, která bude iniciovat a koordinovat jednotlivé úpravy. Počítá se s postem manažera, který bude dohlížet na realizaci všech připravených projektů. Malé projekty chce IPR Praha finacovat ze společného balíku peněz. Navrhovat by je mohli samosprávy ale i sami obyvatelé. Například ve francouzském Lille existuje společný rozpočet 10 milionů eur, který sdílí 40 obcí okolo místního příměstského parku. Z toho se financuje správa a rozvoj území.

„Lokalita je naprosto úžasná, a to jsem jich za posledních 25 let viděl opravdu hodně. Příprava příměstského parku na soutoku má nejlepší předpoklady, aby byla úspěšná. Má totiž dobrý základ, který je nastaven velice participativně. Úroveň připravených podkladů a zvláště hloubka zpracované socioekonomické analýzy není ani na Západě úplně běžná,“ uvedl z záměru ředitel příměstského parku v Lille Pierre Dhenin.

Příměstský park na soutoku může podle IPR Praha přispět k lepší ochraně unikátních prvků v krajině - nezastavěná přírodní niva je domovem pro rozmanité a unikátní rostliny i živočichy. Navíc funguje jako přírodní protipovodňové opatření. Podle zkušeností ze zahraničí dokáže příměstský park generovat zisk a posilovat lokální ekonomiku. Například v okolí příměstského parku v severofrancouzském Lille se zvýšila hodnota pozemků za pět let o 80 procent.

Dále čtěte:

Praha se pustí do oprav Výstaviště. Skončí Matějská?

Hlavní město posvětilo strategický plán rozvoje. Krasodušní nápady, říkají Piráti

Praha 5 chce získat Vidouli, plánuje volnočasový areál


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Apple vydal iOS 11. Nový systém přináší desítky novinek
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít