Plat asistenta poslance, věc veřejná? Sněmovna rozhodne o registru smluv

 Weikert 14. května, 23:30  -  Petr Weikert
14. května, 23:30

Když psal ministr financí Andrej Babiš šéfovi sněmovny Janu Hamáčkovi dopis, kde vysvětloval kauzu svých korunových dluhopisů, nezapomněl zdůraznit, že je obětí spiknutí. Babiš podle svého tvrzení "rozčílil pijavice přisáté na státní rozpočet". Tahle jeho marketingově vděčná věta měla ukázat na jeho protikorupční tažení, konkrétně zavedení veřejného registru státních smluv. O klíčovém zákonu budou v tomto týdnu rozhodovat poslanci a velmi vážně hrozí, že ho pohřbí.

V úterý poslanci zasednou ke schůzi, která bude rozhodovat o zrušení výjimek navržených senátem. Pokud poslanci senátní verzi odmítnou, půjde novela k podpisu prezidentovi. Oldřich Kužílek z organizace Otevřená společnost poukázal na to, že mnohé firmy s majetkovou účastí státu či obcí si zaplatily lobbisty, kteří měli zákonodárce přesvědčit o tom, že se na ně zákon o registru smluv vztahovat nemůže.

Rozhodování poslanců bude mít pikantní příchuť. Součástí návrhu, který se jim vrátil ze senátu, je i doplnění senátora Michaela Canova (STAN), aby do registru patřila i původně vyňatá poslanecká sněmovna, senát, kancelář prezidenta republiky, kancelář ombudsmana či Nejvyšší kontrolní úřad. Poslanci tak budou rozhodovat také sami o sobě, konkrétně o zveřejnění smluv se svými asistenty nebo o poradenských či právních radách, které si platí ze státních peněz.

Zákon o registru smluv z dílny STAN/Top 09 dopracovaný ministerstvem vnitra sice nyní platí, je ale v roční zkušební lhůtě. Má se během ní ukázat, jestli kvůli odtajnění svých obchodů některé státní firmy nebudou před konkurencí znevýhodněny. Ještě během lhůty si ale poslanci uvědomili, že to s transparentností přehnali. Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka přišel s návrhem, aby byl ze zveřejňování smluv vyňat pivovar Budvar.


Budvaru nadělal zákon problémy, tvrdí jeho bývalý šéf. Čtěte:

Pan Pivo: Jiří Boček vydržel v čele Budvaru čtvrtstoletí


Z pozměňovacího návrhu k zákonu se ale stal důvod, jak propašovat další výjimky. Sněmovna nakonec schválila takovou verzi pozměňovacího návrhu, který původní zákon de facto vykostil. Povinnost zveřejnit své obchodování by neměly mít státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Suma sumárum jde o skrytí smluv za 150 miliard korun ročně. Do výjimek spadají i podniky, jejichž hospodaření bylo v minulosti terčem kritiky, například Lesy ČR, České dráhy nebo Česká pošta.

Pro osud zákona budou důležité zejména hlasy ČSSD, lidovců, KSČM a ODS. Právě poslanci těchto stran se postarali z většiny o to, aby do novely přibyly oklešťující výjimky. Pohledem na rozhádanou koalici a podle hlasů ze sněmovny je pravděpodobné, že se nepodaří poskládat dostatečnou podporu pro přehlasování senátu, ale možná ani pro podporu senátní verze.

Dále čtěte:

Komentář: Zvětralý ležák


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít