Exmanželka to nebude. Trump vyšle do Prahy podnikatele Kinga

11. července, 11:49 - čtk
11. července, 11:49

Jako nového amerického velvyslance v Česku navrhl Bílý dům podnikatele z Wisconsinu Stephena (Steva) Kinga. Spolu s dalšími jmény nominovaných na velvyslanecké posty v jiných zemích to v pondělí oznámil Bílý dům. Nominace ještě musí potvrdit americký Senát

„Mohu poznamenat, že americký prezident Donald Trump dává nominací člověka blízkého Bílému domu a špičkám Republikánské strany jasně najevo, že Česká republika je důležitým spojencem USA. Ukazuje se, že Donald Trump bude v rámci EU klást důraz na střední Evropu,“ sdělil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

O jménu nového velvyslance v Česku se začalo spekulovat v médiích loni v listopadu poté, co byl americkým prezidentem zvolen Donald Trump. Výměny politicky jmenovaných velvyslanců jsou po změně administrativy v USA podle politologů obvyklé.

Předchozím velvyslancem v Česku byl od září 2014 Andrew Schapiro, jehož jmenoval bývalý americký prezident Barack Obama. Schapiro už dnes nominaci Kinga komentoval na twitteru: „Gratulace a vše nejlepší Stephenovi Kingovi, nominovanému na velvyslance USA v České republice. Není lepší zaměstnání než reprezentovat USA v Praze.“

O místo velvyslankyně v Praze loni krátce po vítězství Trumpa ve volbách projevila zájem jeho první manželka Ivana Trumpová, rodačka ze Zlína. To velmi přivítal český prezident Miloš Zeman, který tehdy uvedl, že lepší velvyslankyni by Spojené státy do Česka poslat nemohly. Trumpova první manželka ale nakonec podle Zemana tuto funkci odmítla s tím, že by to bylo příliš pracovně náročné.

King se podle televize Fox News v minulosti mimo jiné zabýval vyšetřováním porušování občanských práv pro Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a působil také na ministerstvu zemědělství. Je dlouholetým členem Republikánské strany a působil i v jejím vedení.

Letos v květnu se v některých českých médiích objevila mylná informace, že novým americkým velvyslancem v Česku se má stát kongresman z Iowy Steve King. Ten ale záhy popřel, že by s americkým ministerstvem zahraničí jednal o diplomatickém postu v Praze.

Steve King (75)
King sice není ve washingtonských kuloárech tolik známý jako jeho jmenovec, iowský kongresman, o kterém se nejprve psalo v souvislosti s postem velvyslance, přesto v nich „tahá za nitky“. Především proto, že stojí za šéfem sněmovny Paulem Ryanem.
„Šéfoval jsem všem kampaním Paula Ryana od roku 1998, co se poprvé ucházel o místo v Kongresu,“ tvrdí King. Ryan ho považuje za svého politického mentora, jeho bratr Tobin je navíc Kingovým společníkem v podnikání.
King má vedle Ryana blízko i ke kancléři Bílého domu Reinci Priebusovi, který rovněž patří mezi vlivné konzervativce.
King nemá z minulosti žádné vazby na Česko, ani není kariérním diplomatem. Mezi Trumpovy přátele se neřadí.
„Myslím, že spíše (než z Trumpovy tradice) vychází z té klasické Reaganovy: národní obrana, obchod, rodinné hodnoty. Tradiční republikánský proud, který dominoval několik dekád - až doteď,“ tvrdí novinář Craig Gilbert, vedoucí washingtonské kanceláře Milwaukee Journal Sentinel. S Kingem se zná desítky let a považuje ho za poctivého politika, který nikdy nevyhledával záře reflektorů.
Obchodník z Janesville King je politicky aktivní od roku 1978. V roce 1984 byl prezidentským volitelem během kampaně Ronalda Reagana na druhé volební období.
Od roku 1987 pracoval na ministerstvu zemědělství jako poradce pro rozvoj venkova. O rok později odtud odešel a neúspěšně kandidoval do amerického Senátu.

Přečtěte si také:

Zeman se na Hradě setkal s Trumpovou. Mluvili o postu velvyslance

Americký velvyslanec Schapiro končí. Díky moc všem, vzkázal v češtině


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Broadcom do mobilů přinese lepší GPS. Navigace se zpřesní až na 30 cm
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít