Deutsche Bank dostala v USA pokutu za 4 miliardy korun. Porušovala pravidla

21. dubna, 15:42 - čtk, dah
21. dubna, 15:42

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank dostala ve Spojených státech pokutu 156,6 milionu dolarů (zhruba čtyři miliardy Kč) za porušování pravidel při finančních transakcích. Informovala o tom agentura DPA.

Banka zaplatí 136,9 milionu dolarů kvůli nedostatečným kontrolním mechanismům při obchodování na devizových trzích. Dalších 19,7 milionu dolarů budou firmu stát prohřešky proti takzvanému Volckerovu pravidlu. To bankám omezuje možnost obchodovat na finančních trzích na vlastní účet.

Deutsche Bank v rámci dohody s americkou centrální bankou (Fed) slíbila nápravu svých obchodních praktik. „Jsme rádi, že jsme tuto občansko-právní záležitost s centrální bankou vyřešili,“ uvedl dnes tiskový mluvčí německého podniku.

DB se do střetu se zákonem dostává poměrně často
Sporné obchody s hypotečními cennými papíry Jeden z největších soudních sporů urovnala DB v lednu 2017. Zaplatila sankci i odškodnění spotřebitelům celkem 7,2 miliardy dolarů (180 miliard korun).

Praní špinavých peněz z Ruska Regulátoři ve Spojených státech a Británii vyměřili DB pokuty v hodnotě zhruba 630 milionů dolarů (16 miliard korun) kvůli praní špinavých peněz z Ruska. Klienti DB v letech 2011 až 2015 nezákonně převedli z Ruska kolem deseti miliard dolarů pomocí akcií, které nakupovali a prodávali prostřednictvím poboček banky v Moskvě, New Yorku a Londýně.

Podvod s emisními povolenkami Na 500 ozbrojených policistů a kontrolorů berního úřadu obsadilo v roce 2012 sídlo banky ve Frankfurtu kvůli podezření z rozsáhlých daňových úniků. Management totiž podepsal daňové přiznání spočívající na podvodu s emisními povolenkami. V roce 2016 soud obvinil šest bývalých zaměstnanců DB za to, že umožnili daňové úniky v objemu stovek milionů korun.

Nerespektování amerických sankcí DB delší dobu čelila podezření, že se neřídila sankcemi, které USA uvalily na země jako je Írán. V lednu 2015 za to musela zaplatit pokutu 260 milionů dolarů (6,5 miliardy korun).

Daňový spor v USA Ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje pátým rokem DB, jejíž švýcarská pobočka se úřadům sama svěřila s podezřením, že část jejích amerických klientů ve Švýcarsku ukrývá své jmění před domácími úřady. Přestože banka americkým kontrolorům podává informace, sankcím zřejmě ani tady neujde. Pokuta v tomto případě bude zřejmě odpovídat polovině daňového úniku. V roce 2010 už DB za napomáhání k daňovým únikům platila pokutu 550 milionů dolarů (13,8 miliardy korun).

Deutsche Bank se v posledních letech potýká se ztrátami, ke kterým přispívají vysoké náklady na řešení právních sporů. Koncem loňského roku se například dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů (přes 180 miliard Kč) za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů.


O Deutsche Bank čtěte více:

Deutsche Bank plánuje oživení. Vydáním akcií navýší kapitál o 8 miliard eur

Vyrovnání s Američany bude Deutsche Bank stát 186 miliard


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít