Article, show

Deutsche Bank dostala v USA pokutu za 4 miliardy korun. Porušovala pravidla

21. dubna, 15:42 - čtk, dah
21. dubna, 15:42

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank dostala ve Spojených státech pokutu 156,6 milionu dolarů (zhruba čtyři miliardy Kč) za porušování pravidel při finančních transakcích. Informovala o tom agentura DPA.

Banka zaplatí 136,9 milionu dolarů kvůli nedostatečným kontrolním mechanismům při obchodování na devizových trzích. Dalších 19,7 milionu dolarů budou firmu stát prohřešky proti takzvanému Volckerovu pravidlu. To bankám omezuje možnost obchodovat na finančních trzích na vlastní účet.

Deutsche Bank v rámci dohody s americkou centrální bankou (Fed) slíbila nápravu svých obchodních praktik. „Jsme rádi, že jsme tuto občansko-právní záležitost s centrální bankou vyřešili,“ uvedl dnes tiskový mluvčí německého podniku.

DB se do střetu se zákonem dostává poměrně často
Sporné obchody s hypotečními cennými papíry Jeden z největších soudních sporů urovnala DB v lednu 2017. Zaplatila sankci i odškodnění spotřebitelům celkem 7,2 miliardy dolarů (180 miliard korun).

Praní špinavých peněz z Ruska Regulátoři ve Spojených státech a Británii vyměřili DB pokuty v hodnotě zhruba 630 milionů dolarů (16 miliard korun) kvůli praní špinavých peněz z Ruska. Klienti DB v letech 2011 až 2015 nezákonně převedli z Ruska kolem deseti miliard dolarů pomocí akcií, které nakupovali a prodávali prostřednictvím poboček banky v Moskvě, New Yorku a Londýně.

Podvod s emisními povolenkami Na 500 ozbrojených policistů a kontrolorů berního úřadu obsadilo v roce 2012 sídlo banky ve Frankfurtu kvůli podezření z rozsáhlých daňových úniků. Management totiž podepsal daňové přiznání spočívající na podvodu s emisními povolenkami. V roce 2016 soud obvinil šest bývalých zaměstnanců DB za to, že umožnili daňové úniky v objemu stovek milionů korun.

Nerespektování amerických sankcí DB delší dobu čelila podezření, že se neřídila sankcemi, které USA uvalily na země jako je Írán. V lednu 2015 za to musela zaplatit pokutu 260 milionů dolarů (6,5 miliardy korun).

Daňový spor v USA Ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje pátým rokem DB, jejíž švýcarská pobočka se úřadům sama svěřila s podezřením, že část jejích amerických klientů ve Švýcarsku ukrývá své jmění před domácími úřady. Přestože banka americkým kontrolorům podává informace, sankcím zřejmě ani tady neujde. Pokuta v tomto případě bude zřejmě odpovídat polovině daňového úniku. V roce 2010 už DB za napomáhání k daňovým únikům platila pokutu 550 milionů dolarů (13,8 miliardy korun).

Deutsche Bank se v posledních letech potýká se ztrátami, ke kterým přispívají vysoké náklady na řešení právních sporů. Koncem loňského roku se například dohodla s americkým ministerstvem spravedlnosti, že zaplatí 7,2 miliardy dolarů (přes 180 miliard Kč) za urovnání sporu kolem hypotečních cenných papírů.


O Deutsche Bank čtěte více:

Deutsche Bank plánuje oživení. Vydáním akcií navýší kapitál o 8 miliard eur

Vyrovnání s Američany bude Deutsche Bank stát 186 miliard


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít