O Gearworks mají zájem jen mateřské Vítkovice. Nabídly méně, než je posudková hodnota

25. července, 16:46 - čtk
25. července, 16:46

Jediným uchazečem, který projevil zájem o koupi výrobního podniku firmy Vítkovice Gearworks, jež je od loňského září v úpadku, je její mateřská firma Vítkovice, a. s. Nabídla 65,46 milionu korun. Na dnešní schůzi věřitelů u Krajského soudu v Ostravě to řekl insolvenční správce David Vandrovec. Nabídnutá částka je nižší než hodnota majetkové podstaty firmy, kterou vyčíslil znalecký posudek a která činí 88,768 milionu korun. Investor je přitom podle firmy pro úspěšnou reorganizaci nezbytný.

„Důležité je to, že dlužník začal vykazovat kladné hospodářské výsledky za měsíc květen. Reorganizace má velkou naději na úspěch. Samozřejmě tím, že je postavena na prodeji dlužníkova podniku, tak uvidíme ještě, jak se dlužník vyrovná v připravovaném reorganizačním plánu s tím, že je tam jediná nabídka na částku, která je nižší, než je schůzí věřitelů schválený znalecký posudek,“ řekl Vandrovec. Firma nyní nabídku vyhodnocuje.

Pro schválení znaleckého posudku dnes hlasovalo téměř 88 procent přítomných věřitelů oprávněných hlasovat. Dva věřitelé, kteří s ním nesouhlasili, ale proti schválení posudku podali odvolání.

Vítkovice Gearworks vyrábějí převodové skříně, rypadla, skládkové systémy či díly pro námořní plošiny. Mají 145 zaměstnanců. Patří do strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka, v níž je přes 20 firem s dohromady téměř 4000 zaměstnanci. Do finančních potíží a úpadku se kromě Gearworks dostaly ze skupiny ještě firmy Vítkovice Envi, Vítkovice Revmont a Vítkovice Power Engineering (VPE). Právě provázáním obchodů s VPE zdůvodbila firma Gearworks svou insolvenci. Přes 270 věřitelů Gearworks přihlásilo u soudu pohledávky téměř za dvě miliardy korun.


Tahanice o Vítkovice: exekutor donutil miliardáře Berana vrátit akcie Světlíkovi


Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková sdělila, že Vítkovice Gearworks mají nové zakázky a hledají i nové zaměstnance. „Aktuálně hledáme více profesí, zejména soustružníky a frézaře,“ uvedl finanční ředitel Gearworks Pavel Babiš. Společnost chce momentálně obsadit 20 míst.

Loni podle Kijonkové firma utržila přibližně 191 milionů korun, letos do poloviny roku získala zakázky za 100 milionů. „Naprosto klíčové pro nás bylo do poloviny tohoto roku obnovení důvěry trhu, diverzifikace výroby a optimalizace nákladů, aniž bychom omezili výrobní kapacity. Díky tomu letos očekáváme tržby kolem 200 milionů korun, ovšem s mnohem menšími náklady,“ uvedl generální ředitel společnosti Vladimír Bindzár. Schválení reorganizace a optimalizace chodu podniku by podle Babiše měly vést, spolu se vstupem investora, k zajištění stability firmy a ukončení insolvenčního řízení.

Dále čtěte:

Vítkovice Power Engineering opustí až 300 zaměstnanců. Někteří budou propuštěni

Světlíkovo impérium se hroutí i za hranicemi. Do konkurzu míří BAT Engineering

Vítkovice loni vytvořily konsolidovanou ztrátu 5,3 miliardy. Na vině jsou insolvence


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít