Český průmysl znovu roste, meziročně posílil o 13,1 procenta

07. října 2016, 09:27 - čtk
07. října 2016, 09:27

Průmyslová produkce se v srpnu vrátila k růstu. Meziročně posílila o 13,1 procenta, zatímco v červenci o 14,1 procenta klesla. Údaje z obou letních měsíců ovlivnil rozdílný počet pracovních dnů.

Letošní srpen měl ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o dva pracovní dny více. Po očištění o kalendářní vlivy vzrostla průmyslová produkce v srpnu meziročně o 7,7 procenta a ve srovnání s červencem byla vyšší o 12,1 procenta. Hodnota nových zakázek vzrostla oproti srpnu 2015 o 18,7 procenta, uvedl Český statistický úřad.

„Průmysl se rychle vzpamatoval z šoku, který utrpěl v červenci. Srpnový růst produkce podpořen meziročně dvěma pracovními dny navíc v podstatě vyvážil markantní pokles v předchozím měsíci. Pochmurné vyhlídky, které se pro český průmysl mohly rýsovat na základě červencových čísel, tak jsou nyní zcela zažehnány,“ komentoval čísla analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Cz Industrial Production

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která vzrostla o 53,1 procenta. O více než 17 procent posílila produkce pryžových a plastových výrobků. Zhruba o desetinu vyšší byla výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků.

Z hlediska struktury podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky nepřekvapí, že největším tahounem byla výroba motorových vozidel. „Srpnová data potvrdila, že letošní léto bylo poněkud rozmarné. Závěr je optimistický, ale opatrný. Průmysl zřejmě dále poroste, ale spíše umírněným tempem. „Pro letošek dále počítáme s mírným zpomalením růstu průmyslové výroby na 3,3 procenta z loňských 4,6 procenta. V příštím roce čekáme mírné zrychlení na 3,5 procenta,“ odhadl.

Naopak pokles v srpnu postihl zejména produkci základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků. Ta se meziročně propadla skoro o 16 procent. Do minusu zamířil také sektor výroby a rozvodu elektřiny, plynu i tepla (pokles o 7,2 procenta).

Tržby z průmyslové činnosti v srpnu meziročně vzrostly o 14,9 procenta. Tržby z přímého vývozu se zvýšily skoro o pětinu, zatímco domácí tržby byly vyšší o 9,1 procenta.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích vzrostla oproti srpnu 2015 o 18,7 procenta. Objednávek ze zahraničí bylo meziročně o pětinu více, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 16,1 procenta. K růstu zakázek nejvíc přispělo odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Pracovníků v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně přibylo 2,6 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o 6,9 procenta, a činila 28 531 korun.

Analytička Next Finance Markéta Šichtařová připomněla, že po očištění od vlivu různého počtu pracovních dnů průmyslová produkce v kumulaci za červenec a srpen 2016 meziročně klesla o 0,2 procenta. Stále je podle ní vidět závislost na zahraniční poptávce. „Takže s prvními problémy globální ekonomiky budeme mít problémy také. A problémů je kolem nás víc než dost. Hned za hranicemi doutná Deutsche Bank a v Asii Čína, jejíž slabší poptávka se už zrcadlí v číslech z Německa. Očekávám proto postupné zpomalování růstu průmyslové výroby,“ uzavřela.


Čtěte také:

Propad stavebnictví je nejrychlejší za tři roky. Klesá i průmyslová výroba

Český průmysl zpomalil, výrazně ale stoupla výroba automobilů


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít