Tisíce žen umírají zbytečně na infarkt. Mají horší péči než muži - Euro.cz

Přihlášení

Tisíce žen umírají zbytečně na infarkt. Mají horší péči než muži

,
Tisíce žen umírají zbytečně na infarkt. Mají horší péči než muži
Zdroj: Profimedia.cz

Tisíce britských žen zbytečně umírají na následky infarktu, protože na rozdíl od mužů u nich často nejsou srdeční příhody správně diagnostikovány a léčeny. Vyplývá to ze zjištění nadace The British Heart Foundation (BHF).

Nezisková organizace BHF ve své zprávě uvádí, že mezi lety 2003 a 2013 zemřelo v Anglii a Walesu po infarktu zbytečně více než osm tisíc žen. Je za tím údajně odlišný přístup k diagnostice a léčbě u mužů a u žen, což nadace označuje jako „infarktovou genderovou propast“.

BHF upozorňuje na to, že infarkt je veřejností vnímám takřka výhradně jako mužská záležitost. To kromě jiného vede k tomu, že ženám se při příznacích srdeční příhody nedostane rychlé odpovídající pomoci. Srdeční choroby přitom zabijí ročně dvakrát více žen než rakovina prsu. Každým dnem je v Británii po infarktu hospitalizováno téměř sto žen.

Podle BHF je úmrtí žen na infarkt často úplně zbytečné a dalo by se mu předejít – konkrétně až ve dvou případech denně –, pokud by se ženám dostalo stejné péče jako mužům. Podle studie je až o padesát procent pravděpodobnější, že u ženy bude prvotní diagnóza u infarktu posouzena chybně, což zásadně zvyšuje riziko úmrtí.


Odpůrci očkování jsou mnohem hlasitější než jeho zastánci. Ohrožují lidstvo, varují odborníci

Očkování dítěte, ilustrační foto


„Velké množství žen nerozpozná symptomy, nevyhledají lékaře, a nemůže se jim tak dostat pomoci,“ řekla webu Sky News zdravotní sestra z kardiologie Julie Wardová. Podle ní se navíc ženám nedostává ani dostatečné následné péče po prodělané srdeční příhodě. Uvádí, že ženy nechodí na rehabilitaci, protože mají „další povinnosti“.

„Infarkty nebyly nikdy léčitelné lépe než nyní,“ tvrdí doktorka Sonya Babu-Narayanová z organizace BHF. „Ženy přesto zbytečně umírají, protože se jim při léčbě nedostává stejného standardu, jako v případě mužů. Musíme to změnit.“

Dále čtěte:

Důsledek #MeToo: ve Spojených státech přibývá feministů

Z galerií mizí obrazy, ze startu F1 modelky

Genderově vyvážená cenzura: v Británii zakázali první dvě reklamy kvůli nepatřičným klišé

Příklady táhnou: role žen v politice a byznysu bude růst i v Česku

Každá třetí je zneužívána manželem. V muslimkách se probouzí touha po emancipaci

Diskuze