Mstili se Češi? Vojenská policie vyšetřuje smrt afghánského vojáka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Mstili se Češi? Vojenská policie vyšetřuje smrt afghánského vojáka

,

Nejen na generálním štábu, ale i v prostějovské armádní posádce proběhl včera zásah Vojenské policie. Souvisí s vyšetřováním úmrtí afghánského vojáka Vahidullácha Chána, který loni v říjnu zastřelil českého psovoda Tomáše Procházku.

“Probíhající úkony nebudeme komentovat, dále na věci pracujeme,” sdělila pouze Nikola Hájková, mluvčí Vojenské policie. Nicméně jak na svém webu potvrdilo ministerstvo obrany, zásah proběhl na dvou místech. Ne pražském generálním štábu a v Prostějově, kde sídlí i elitní 601. skupina speciálních sil.​

“Vojenská policie provedla některé úkony trestního řízení v souvislosti s prověřováním úmrtí příslušníka afghánských ozbrojených sil v Afghánistánu v říjnu loňského roku,” uvedlo ministerstvo.

O možném podezření mířícím na české vojáky informoval už loni v listopadu deník New York Times. Ten upozornil, že příslušník afghánské národní armády Vahidullách Chán se ke svým kolegům z vazby, kde byl pod dohledem českých a amerických vojáků, dostal zbitý a v bezvědomí a krátce poté zemřel.

Obrana stojí za českými vojáky
Jakýkoliv podíl na smrti afghánského vojáka už dříve odmítl jak ministr obrany Lubomír Metnar, tak náčelník generálního štábu Aleš Opata. „Odmítám účast našich vojáků na tomto incidentu,“ řekl Metnar. „Nepochybuji, že naši vojáci postupovali v souladu s platnými zákony a regulemi,” dodal Opata.

Devatenáctiletý Chán byl tím, kdo loni 22. října začal ze své zbraně na základně Šindánd střílet na vozidlo české armády a zabil psovoda Tomáše Procházku.

Jak před několika týdny informoval web iRozhlas.cz, na chování českých vojáků pod Hindúkušem si už v oficiální diplomatické nótě směřované českému ministerstvu zahraničí stěžovaly i afghánské úřady.

Kde hledat chybějící zaměstnance? Mezi vysloužilými vojáky

Hra na nakupování: armádní kontrakty jsou nad síly hnutí ANO

Přečtěte si také:

V českých stopách: i Slovensko chce koupit 3D radary z Izraele

Nesmiřitelní. Zbrojařské klany se perou o stomiliardové zakázky

Do hry se vrátili spekulanti, komentuje soupeření Zbrojařů Hynek

Komentář: Armádní nákupy: než se obchod schválí, technika je zastaralá

Ohodnoťte tento článek
Diskuze