Třída pro tři děti. Nová vojenská škola v Sokolově končí trapasem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Třída pro tři děti. Nová vojenská škola v Sokolově končí trapasem

,
Třída pro tři děti. Nová vojenská škola v Sokolově končí trapasem
Zdroj: CC0 via Pixabay

Ani druhé kolo přijímacího řízení nic nezměnilo. Nový vojenský obor, který hnutí ANO slíbilo v rámci předvolebního boje v Karlovarském kraji, se neotevře ani letos. Přijímačky zvládly jen tři děti.

Tehdejší náčelník generálního štábu Josef Bečvář sice na předvolební tiskovce Babišova hnutí působil trochu nepatřičně, ale mezi politiky měl svou roli. V úterý 10. října 2017 – jen pár dní před parlamentními volbami – vystoupil na karlovarském letišti společně s ministrem obrany Martinem Stropnickým a dvěma lídry tehdejší regionální kandidátky. Janou Vildumetzovou a Danem Ťokem.

Armáda tam tehdy ohlásila návrat do kraje, jehož prvním krokem mělo být otevření nové vojenské školy. Obrana pod Stropnického vedením ovšem neměla v ruce žádné analýzy, jestli vůbec bude o obor zájem. A poslední dny opět potvrdily, že šlo o nepromyšlený krok a pouhý předvolební slib.

Vojenský obor na Integrované střední škole technické a ekonomické v Sokolově měl poprvé otevřít už loni. Sítem přijímaček ale tehdy prošli jen dva žáci. Ministerstvo obrany to vysvětlovalo i malou propagací. Proto na konci loňského roku začalo dělat mnohem větší reklamu.

Má ministerstvo obrany zřizovat středoškolské/učňovské obory?

A výsledek? Opět tristní. Do prvního kola přijímacího řízení se přihlásilo dvacet zájemců, zkoušky z matematiky, češtiny a tělocviku ale zvládly jen tři děti. Teď je jasné, že nic na tom nezměnilo ani druhé kolo. Podle čerstvě zveřejněných výsledků nesplnil požadavky armády v druhém kole nikdo z pouhých čtyř zájemců.

“Největším problémem bylo pro uchazeče splnit požadovaná kritéria jednotné části zkoušky, a to z matematiky a z českého jazyka a literatury,” prohlásil po prvním kole Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Jisté je, že letos v září se v Sokolově vojenský obor opět nerozjede. Jestli ministerstvo spolu s vedením Karlovarského kraje zkusí štěstí do třetice i příští rok, zatím není jasné.

Dále čtěte:

Vlažné tempo: obrana hledá náměstka pro vyzbrojování už pět měsíců

Obrana špatně plánovala nákup výstroje pro vojáky, zjistili kontroloři

Metnar selhává. Tlačí obranu do maléru