Slzný plyn, gumové projektily, psi. Frontex prý toleruje násilné zacházení s migranty na hranicích - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Slzný plyn, gumové projektily, psi. Frontex prý toleruje násilné zacházení s migranty na hranicích

, čtk,
Slzný plyn, gumové projektily, psi. Frontex prý toleruje násilné zacházení s migranty na hranicích
Zdroj: čtk/ap

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) nechává v některých zemích místní strážce hranic, aby špatně zacházeli s migranty a používali vůči nim násilí. Na základě vlastního zkoumání to uvedla německá televize ARD, investigativní web Correctiv a britský list The Guardian. Frontex reagoval prohlášením, že žádné porušování práv migrantů neumožňuje a nemá pravomoc dohlížet na činnost místních policejních sborů.

Zpráva zmíněné trojice médií zveřejněná v pondělí uvádí, že agentura umožnila pohraniční policii nasazovat proti migrantům snažícím se dostat na území Evropské unie psy, slzotvorný sprej či gumové projektily. Děje se to především v Bulharsku, Maďarsku či Řecku, uvádí média s odkazem na interní dokumenty Frontexu.

Pohraničníci se drsným přístupem snaží znemožnit migrantům dostat se do unijních zemí, čímž jim upírají základní právo usilovat o azyl, tvrdí média.

„Frontex kategoricky odmítá jakékoli zapojení svých pracovníků do porušování základních práv,“ uvedla agentura v prohlášení na twitteru, kde zároveň odsoudila „nelidské zacházení“, násilnosti či nepodložené navracení lidí přes hranice, které podle ní odporují evropské chartě základních práv.

Je podle vás v pořádku, pokud bezpečnostní složky používají proti migrantům násilí?

Frontex také uvedl, že nemá pravomoc dohlížet na zásahy místních bezpečnostních složek či je vyšetřovat.

Evropská agentura pomáhá unijním zemím s kontrolou vnějších hranic, s necelými 2000 zaměstnanci však podle řady evropských politiků nemůže být dostatečně efektivní. Evropský parlament proto v dubnu schválil návrh na početní posílení Frontexu až na 10.000 zaměstnanců během následujících osmi let.

Odkud kam proudí migranti:
 Infografika, migrace

Čtěte:

Německo loni udělilo skoro tisíckrát víc azylů než Česko

Za podporu uprchlíků e-mail „od Hitlera“. Šéf Siemensu čelí výhrůžkám neonacistů

Jak miliardáři ze Silicon Valley krmí Trumpovu deportační mašinérii

Americko-mexická hranice u města Tijuana