Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Americko-mexická hranice u města Tijuana
Americko-mexická hranice u města Tijuana
Autor: Profimedia.cz

Jak miliardáři ze Silicon Valley krmí Trumpovu deportační mašinérii

19. července, 14:13  -  Jonáš Kříž
Americko-mexická hranice u města Tijuana
Americko-mexická hranice u města Tijuana
Autor: Profimedia.cz
19. července, 14:13

Společnosti Amazon a Palantir čelí kritice ze strany lidskoprávních aktivistů. Vadí jim spolupráce těchto firem s americkými úřady na digitálních systémech sloužících k identifikaci, evidování a vytváření profilů nelegálních přistěhovalců. Technologie, které firmy pro bezpečnostní složky vyvíjejí, zvyšují efektivitu vyhošťování migrantů ze země.

Na tvrdém postupu vůči migrantům bez patřičných povolení k pobytu si americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa zakládá, a to včetně kontroverzních opatření v oblasti imigrační politiky, jako je například rozdělování rodin, detence nezletilých a podobně.

Americké úřady v Trumpově boji proti přistěhovalců přitom hojně využívají moderní digitální technologie. Sbírají data využitelná k profilování neevidovaných osob se záměrem je zadržet, umístit do detence a deportovat, píše zpravodajský portál Fortune s odkazem na analytickou zprávu společnosti Empower LLC z podzimu minulého roku.

Jak poznamenává britský deník The Guardian, rozpočet americké vlády pro fiskální rok 2019 zahrnuje plán na modernizaci technologií Imigračního a celního úřadu (ICE) spadající pod Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA (DHS) v hodnotě 24,6 milionu dolarů (cca 558 milionů korun). Dále pak investici do systému rozpoznávání biometrických údajů v hodnotě 97,2 milionu dolarů (cca 2,2 miliardy korun) a systému automatické identifikace osob za 11,9 milionu dolarů (cca 270 milionu korun). Partnery úřadů v tomto projektu jsou firmy Amazon Web Services a Palantir.