První byt vyvlastněn. Barcelona zahájila tvrdý postup proti nepoužívaným nemovitostem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

První byt vyvlastněn. Barcelona zahájila tvrdý postup proti nepoužívaným nemovitostem

,
První byt vyvlastněn. Barcelona zahájila tvrdý postup proti nepoužívaným nemovitostem
Zdroj: Profimedia.cz

Barcelona se v řešení nedostatku bytů inspirovala v Berlíně. Starostka katalánského města Ada Colauová nařídila vyvlastnění prázdného bytu, který je ve vlastnictví banky BBVA. Jedná se o první kapku – vyvlastňování dalších bytů se podle radnice chystá.

K vyvlastnění údajně zanedbávaného domu už před měsícem sáhl Berlín. Hlavní město Německa dočasně odebralo majiteli nájemní dům ve čtvrti Steglitz-Zehlendorf, který chce opravit a znovu uvést do provozuschopného stavu. Náklady na rekonstrukci by pak měl nést právě majitel domu.

Levicová starostka Barcelony Colauová, která v červnu začala své druhé volební období, nyní využila zákon, který katalánský parlament schválil v roce 2016. Na jeho základě může město odebrat byty společnostem, které mají ve vlastnictví více realit, za předpokladu, že je byt po dobu alespoň dvou let prázdný. Tyto byty pak mohou zůstat ve vlastnictví města čtyři až deset let. Platnost zákona později na podnět bývalé španělské vlády pozastavil ústavní soud, poté, co neshledal jeho závadnost, jej ale povolil.

Souhlasíte s tím, aby v situaci bytové krize byly nevyužívané byty vyvlastňovány?

Sporný zákon může být aplikován jen v oblastech s vysokou poptávkou po bydlení. Po odhalení prázdného bytu musí městská rada oslovit majitele a požádat jej, aby nemovitost dal k dispozici k používání v rámci sociálního bydlení. Pokud vlastník odmítne, nebo neodpoví, má město příležitost přistoupit k vyvlastnění.

Neobývaný byt odhalilo město díky registru rezidentů a absenci plateb za služby. „Tento prázdný byt se nyní stane součástí městského bytového fondu po dobu deseti let,“ řekla Lucía Martínová, členka městské rady, která má na starosti otázku bydlení. Zároveň dodala, že nařízení k vyvlastnění je připraveno už na dalších sedm bytů ve vlastnictví bank.


Energie do rukou lidí: španělská města se uchylují k radikální zelené politice

Solární panely v Barceloně, ilustrační foto


Banka BBVA však s vyvlastněním svého bytu nesouhlasí. Podle jejího vyjádření udělalo město chybu a proti jejímu kroku se hodlá bránit soudní cestou. „Není pravda, že by byl byt po dobu dvou let neobývaný. V současnosti v něm bydlí znevýhodněná rodina,“ uvedl mluvčí banky pro britský list The Telegraph.

Prioritami barcelonské starostky jsou kromě jiného ochrana obyvatel města před nadměrným turismem a realitním boomem. Kromě toho prosazuje využívání solárních panelů na městských budovách a nákup certifikované zelené elektřiny přímo od výrobců. Městská doprava by podle jejího názoru měla využívat výhradně zelené zdroje.

Dále čtěte:

Svět naruby: levičáci z Berlína bojují za zrušený supermarket Aldi

Ještě zelenější Evropa: posílená frakce slibuje radikálnější politiku

Berlín reaguje na nedostatek bytů, na pět let zmrazí nájemné

Čím dál nedostupnější bydlení: Praha už je dražší než Mnichov

Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy

Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým