Pokus o dotační podvod v Krkonoších: policie obvinila vedení KRNAP a Pece pod Sněžkou - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Pokus o dotační podvod v Krkonoších: policie obvinila vedení KRNAP a Pece pod Sněžkou

, čtk,
Pokus o dotační podvod v Krkonoších: policie obvinila vedení KRNAP a Pece pod Sněžkou
Zdroj: Karel Šanda / Empresa Media / Profimedia

Krajská policie v Hradci Králové dnes obvinila deset osob v případu závažné hospodářské kriminality na Trutnovsku, včetně části vedení radnice Pece pod Sněžkou a správy KRNAP. Obvinění devíti fyzických a jedné právnické osoby se týká zneužití pravomoci úřední osoby ve vztahu k pokusu spáchání zvlášť závažného zločinu dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.

„Klademe jim za vinu, že se dopustili porušení legislativy v oblasti správy majetku státu, stavebního řízení a ochrany životního prostředí. Zmíněné podezření ze spáchání trestné činnosti se vztahuje k městu Pec pod Sněžkou a území svěřeného do péče Správy Krkonošského národního parku,“ uvedl mluvčí krajské policie Jan Čížkovský.

Dnes policie předvedla k výslechu tři zadržené obviněné, jedním z nich byl starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek a druhým bývalý ředitel Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka. Podle České televize je třetí zadrženou osobou vedoucí stavebního úřadu v Peci pod Sněžkou Alena Adamcová. Pec a Správa KRNAP byly místy, kde policie v říjnu zasahovala v souvislosti s případem. Policie si od správy parku vyžádala dokumenty, u starosty Tomáška provedla domovní prohlídku. Další materiály zajistila na radnici.

Čížkovský uvedl jen to, že tři z obviněných policie zadržela a předvedla k výslechu. Šest obviněných podle něj zastává nebo zastávalo vedoucí funkce na radnici v Peci a ve Správě KRNAP. „Zahájení trestního stíhání předcházelo důkladné prověřování, které probíhalo od roku 2017,“ uzavřel mluvčí s tím, že nic dalšího k případu nelze sdělit.


Přečtěte rozhovor s nejvyšším státním zástupcem:

Pavel Zeman: Odvolat mě můžou ze dne na den

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman


Hřebačka skončil ve vedení KRNAP ke konci roku 2017 po deseti letech z vlastní vůle. Nahradil ho Robin Böhnisch. Mluvčí parku Radek Drahný odmítl cokoli k případu říci. „Probíhá vyšetřování, do doby ukončení vyšetřování se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ řekl Drahný.

Policie loni v říjnu zasahovala na několika místech na Trutnovsku včetně Pece. Podle tehdejších informací kriminalisté vyšetřovali pozadí několika projektů, například Herní krajiny Pecka na Portáškách nad městskou částí Velká Úpa. V posledních letech prochází Pec výraznými změnami.

Tomášek, který byl loni popáté v řadě zvolen starostou, v listopadu řekl: „Nejsem si vědom toho, že bych se jako starosta dopustil něčeho špatného vůči městu a že bych někde město poškodil nebo měl prospěch z akcí, které město financuje“.

Vedení radnice dříve uvedlo, že podalo trestní oznámení na neznámého pachatele opoziční sdružení Žijeme Sněžkou v červenci 2015, postupně bylo doplňováno a na jeho základě začala policie jednat. Opozice některé projekty v minulosti kritizovala. Na webových stránkách například uvedlo, že byl apartmánový hotel Pecr Deep postaven v rozporu s územním plánem. Developer údajně nedodržel stavební dokumentaci a vystavěl objekt o dvě podlaží vyšší, než dovoluje v místě územní plán. Investor obvinění již dříve odmítl. Není ale jasné, jestli se to týká vyšetřované kauzy.

Přečtěte si také:

Rittig má v kauze Oleo Chemical klid. Soud lobbistu zprostil viny

Soud očistil policistu, který šel na řidiče s pistolí v ruce

Bývalý šéf Homolky Dbalý manipuloval zakázky. Soud mu uložil 9 let a propadnutí majetku

Soudce Knotek dostal za korupci přísnější trest. Na tři roky a tři měsíce musí do vězení

Rittig má v kauze Oleo Chemical klid. Soud lobbistu zprostil viny

Kauza Rittiga a Nečasové se komplikuje. Přebírá ji nový soudce