Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Vladimír Dbalý
Vladimír Dbalý
Autor: ČTK

Bývalý šéf Homolky Dbalý manipuloval zakázky. Soud mu uložil 9 let a propadnutí majetku

26. září 2018, 10:33 - čtk
Vladimír Dbalý
Vladimír Dbalý
Autor: ČTK
26. září 2018, 10:33

Pražský městský soud dnes poslal bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého na devět let do vězení a uložil mu trest propadnutí majetku. Šestice ostatních obžalovaných si má odpykat odnětí svobody v délce od čtyř do osmi let, soudkyně Silvie Slepičková také rozdala citelné peněžité tresty. Verdikt, podle nějž obžalovaní rovněž musí nemocnici uhradit škodu způsobenou zmanipulováním dvou zakázek, není pravomocný.

Dbalého i jeho někdejšího náměstka Michala Toběrného uznal soud vinnými ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, z praní špinavých peněz, z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z přijímání úplatků. Za tyto činy hrozilo oběma mužům až 12 let za mřížemi.

Obžalovaní podle rozsudku ovlivnili dvě nemocniční zakázky z roku 2009 - tendr na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože. Dbalý měl z obou zmanipulovaných tendrů majetkový prospěch, do jeho kapsy šlo údajně přes 27 milionů korun. Podle rozsudku by měla nemocnice od obžalovaných získat zpátky jako náhradu škody téměř 63 milionů.

Tři kauzy Vladimíra Dbalého:

25. června 2014 - Protikorupční policie zasahovala na několika místech v ČR kvůli Nemocnici Na Homolce. Zadržela a obvinila čtyři lidi ze zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů. Podle policie postupovali jako organizovaná skupina a dopustili se praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Nemocnici způsobili škodu nejméně 57 milionů korun. Obviněni byli i exředitel nemocnice Dbalý a jeho bývalý náměstek, primář chirurgie Michal Toběrný.

27. června 2014 - Soud poslal Dbalého do vazby.

21. července 2014 - Server Lidovky.cz napsal, že v kauze chorobopisů přibyli ke čtyřem původně obviněným další dva.

31. července 2014 - Soud zamítl Dbalého stížnost proti vazbě.

2. srpna 2014 - Lidovky.cz uvedly, že Dbalý a Toběrný čelí dalšímu obvinění, a to kvůli zakázce na nákup Leksellova gama nože. Podle serveru si řekli o úplatek ve výši několika procent z ceny 140 milionů korun.

4. srpna 2014 - Vrchní státní zastupitelství uvedlo, že Dbalý a Toběrný dle policie přijali úplatek 5,7 milionu korun.

26. srpna 2014 - Česká televize uvedla, že ve vazbě skončil další obviněný v kauze chorobopisů, a to bývalý šéf dceřiné firmy nemocnice Holte Medical Petr Kutil. Údajně fyzicky napadl jednoho ze svědků.

15. září 2014 - Podle serveru Lidovky.cz policie obvinila Dbalého manželku Stanislavu z maření výkonu úředního rozhodnutí.

25. září 2014 - Dbalý neuspěl s ústavní stížností na vazbu.

26. října 2014 - Soud uložil Stanislavě Dbalé roční trest s podmíněným odkladem za výběr 700.000 korun z obstaveného účtu. Server Lidovky.cz napsal, že po zadržení Dbalého našli policisté u jednoho jeho známého kufr s 21 miliony korun v hotovosti, 185.000 eur, 5000 dolarů a zlatem za desítky milionů korun. S přesunem kufru podle serveru Dbalému pomáhala manželka.

15. listopadu 2014 - Podle zprávy ministerstva zdravotnictví vypracované na základě výsledků auditu Na Homolce nemocnice nehospodárně a neprůkazně utratila 3,4 miliardy korun. Kromě toho téměř 354 milionů korun vydala neoprávněné.

21. ledna 2015 - Nemocnice Na Homolce se rozhodla připojit jako poškozený k obžalobě Dbalého a dalších sedmi lidí, kteří nemocnici podle policie manipulováním zakázek způsobili škodu téměř 62 milionů korun, napsaly Lidové noviny (LN).

24. února 2015 - Policie uvedla, že v kauze digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože navrhla obžalovat sedm lidí.

1. dubna 2015 - Policie obvinila šest lidí, kteří podle ní svým jednáním poškodili nemocnici o víc než 50 milionů korun. Podle žalobce se to týká veřejných zakázek, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Podle policie si obvinění mezi sebou předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun. Web Lidovky.cz napsal, že mezi obviněnými jsou účetní Emilie Bialešová, advokát kanceláře MSB Legal David Michal, exporadce ředitele nemocnice Zdeněk Čáp, poradce Josef Kantůrek a znovu i Dbalý.

3. dubna 2015 - Dbalý byl na kauci propuštěn z vazby.

8. dubna 2015 - Státní zástupce obžaloval šest lidí včetně Dbalého pro podezření z manipulace se zakázkami na digitalizaci chorobopisů. Podle žalobce jednali jako organizovaná skupina, čímž nemocnici způsobili škodu za téměř 57 milionů korun. Dva z nich figurovali i při nákupu Leksellova gama nože, kde jsou spolu s další osobou obžalováni za předání úplatku 5,7 milionu korun. Za napadení svědka byl obžalován další člověk.

21. dubna 2015 - Ústavní soud odmítl jako zjevně neopodstatněnou stížnost Dbalého na prodlužování vazby.

11. ledna 2016 - Pražský městský soud začal řešit první větev kauzy. Dbalý odmítl obžalobu s tím, že státní zástupce nehorázně a bezostyšně lže. Za účelově lživou označil obžalobu i Toběrný. Obžaloba se opírá mimo jiné o Dbalého deník, Dbalý se snaží prokázat, že nebyl při smyslech, když do něj psal o úplatcích. Soud si vyžádal psychiatrický posudek na Dbalého.

- Počátkem roku kriminalisté obvinili Dbalého ve třetí větvi kauzy, a to kvůli údajným úplatkům 14 milionů korun v souvislosti s poradenskými službami, dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie a poskytováním správy a vývoje aplikací. Loni v září uvedl zpravodajský server Českého rozhlasu iRozhlas.cz, že třetí větev kauzy spěje k obžalobě, nicméně kriminalisté z ní kvůli brzdění vyšetřování vyloučili Dbalého, který podle obhajoby trpí zdravotními problémy a není schopen seznámit se se spisem. Policie ho bude řešit samostatně.

22. května 2017 - Hlavní líčení ve druhé korupční kauze Dbalého bylo odročeno, obžalovaný zaslal neschopenku. Ani opakovaný pokus soudu o zahájení hlavního líčení v srpnu nevyšel, když Dbalý znovu zažádal o odklad kvůli svému zdraví.

1. prosince 2017 - Dbalý se podrobil rozhodnutí soudu a nastoupil do psychiatrické nemocnice kvůli pozorování svého duševního stavu.

6. března 2018 - Dbalý se opět omluvil z líčení, tentokrát ale požádal, aby se jednání konalo v jeho nepřítomnosti, a soud tak mohl téměř po roce pokračovat.

23. dubna 2018 - Začalo hlavní líčení v druhé korupční kauze, Dbalý se dostavil, kvůli zdravotním potížím nevypovídal.

12. června 2018 - Dbalý ve svém závěrečném projevu u soudu v první větvi kauzy prohlásil, že pod jeho vedením v nemocnici nedocházelo ke korupci ani žádné jiné trestné činnosti.

26. září 2018 - Pražský městský soud nepravomocně uznal Dbalého vinným, poslal jej devět let do vězení a uložil mu propadnutí majetku.

Dále čtěte:

VZP už nebude spolupracovat s firmami Janouška a Horáčka. Smlouvy ukončí příští rok

Češi a Slováci nestačí, německé ústavy nabírají ošetřovatele v Srbsku

Na platy zdravotníků půjde příští rok o 6 miliard korun víc


Čtěte také

Americko-mexická hranice u města Tijuana

Jak miliardáři ze Silicon Valley krmí Trumpovu deportační mašinérii

Společnosti Amazon a Palantir čelí kritice ze strany lidskoprávních aktivistů. Vadí jim…

před 2 hodinami

 Jaderná elektrárna Temelín

Jádro je nebezpečné a drahé i pro Česko, píše Havlíčkovi německá poslankyně

Šéfka výboru pro životní prostředí v německém parlamentu Sylvia Kotting-Uhlová napsala…

před 2 hodinami

 Premiér Andrej Babiš a ministr dopravy Vladimír Kremlík

Celá D3 by měla být hotová do roku 2028, slibuje Babiš

Dálnice D3 z Mezna k hranicím s Rakouskem by měla být hotová v roce 2024. Celá D3 z Prahy…

18. července 2019

Události Joe Kaeser

Za podporu uprchlíků e-mail „od Hitlera“. Šéf Siemensu čelí výhrůžkám neonacistů

Generální ředitel německého koncernu Siemens Joe Kaeser svými pozitivními názory na…

18. července 2019

Praha  Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)

Číně se nelíbí jednání pražské radnice. Nenarušujte vzájemné vztahy, vyzývá primátora Hřiba

Čína vyzvala starostu Prahy Zdeňka Hřiba a vedení města k tomu, aby nenarušovali čínsko…

18. července 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zrušili nebo zpozdili vám let? Požádejte o odškodné
Potíže s dodavatelem energií: Kde vám pomůžou?
Jaké doklady vyřídit při bourání starého domu?
Nemějte strach z předmanželské smlouvy
Kolik stojí tepelná čerpadla?
Auta
Autobusy MHD na odpadní kaly budou jezdit v Praze a Brně
Video: Srovnání nového BMW M135i se starší M140i názorně ukazuje, v čem je nová koncepce horší i lepší
Šestikolová monstra stále táhnou, Hennessey představuje už druhé takové auto. Říká mu Goliáš
Také Mercedes-AMG GLC 43 prošel faceliftem. Přeplňovaný šestiválec teď nabídne 390 koní
Test Kawasaki Versys 1000: Hit the Road Jack!
Hry pro příležitostné hráče