Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Donald Trump, ilustrační foto
Donald Trump, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Noční můra demokratů: Trump prohraje, ale Bílý dům neopustí

20. listopadu, 06:27  -  František Novák
Donald Trump, ilustrační foto
Donald Trump, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
20. listopadu, 06:27

Případ republikánského guvernéra v Kentucky Matta Bevina, jenž odmítal složit mandát a uznat volební porážku kvůli volebním machinacím, by mohl zůstat kuriozitou, kdyby neexistovala vize, že by se podobný scénář mohl odehrát na nejvyšší úrovni. V demokratické straně sílí obavy, že by stejnou taktiku mohl zvolit Donald Trump po prezidentských volbách, pokud nezíská většinu hlasů. To by vedlo k ústavní krizi v největší ekonomice světa.

U řady demokratických politiků nebo kritiků způsobu vládnutí Donalda Trumpa vzrůstají pochybnosti, zda bezproblémově odstoupí z úřadu v případě, že v listopadu 2020 prohraje v prezidentských volbách. Poukazuje se na výroky a kroky Trumpa v minulosti i na nedávný případ, kdy republikánský guvernér státu Kentucky Matt Bevin nechtěl více než týden uznat výsledek voleb. Nakonec ale odstoupil, protože jej republikánská strana v jeho úsilí zpochybnit hlasování nepodpořila.

„Trump dlouhodobě podporuje konspirační teorie a opakuje neopodstatněná tvrzení o voličských podvodech, což vyvolává otázku pro volby v roce 2020. Co když prezident Trump prohraje a odmítne odevzdat úřad,“ napsal web Vice.

„Existují důvody k obavám,“ varoval profesor ústavního práva Ned Foley z Ohio State University. Trump už v minulosti hovořil o volebních podvodech a manipulaci s hlasy, které neodpovídaly skutečnosti, dodal. V případě posledních voleb zpochybňoval celkový počet hlasů odevzdaných pro Hillary Clintonovou, protože podle něj miliony lidí hlasovaly nelegálně proti němu.