Letiště Praha zlepšilo svůj rating na velmi kvalitní se stabilním výhledem - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Letiště Praha zlepšilo svůj rating na velmi kvalitní se stabilním výhledem

, čtk,
Letiště Praha zlepšilo svůj rating na velmi kvalitní se stabilním výhledem
Zdroj: Letiště Václava Havla Praha

Letiště Praha si polepšilo v hodnocení ratingové agentury Moody ́s, ta zvýšila hodnocení společnosti o jeden stupeň z dosavadního A1 s pozitivním výhledem na hodnocení Aa3 s výhledem stabilním. Stupeň Aa3 je hodnocen v rámci investičního pásma jako velmi kvalitní. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Stejný rating byl letos udělen České republice.

Nově udělené hodnocení Aa3 hodnotí případný úvěr pro letiště jako bezpečnou investici s nízkým úvěrovým rizikem. „To je důležitým předpokladem k tomu, abychom splnili závazek rozvoje letištních kapacit a služeb bez nároku na finanční prostředky ze státního rozpočtu. V tomto ohledu je stále naším záměrem financovat rozvojové projekty z vlastních výnosů. V případě nutné půjčky nám velmi vysoký rating spolehlivosti zajistí výhodné podmínky úvěru,“ uvedl předseda představenstva Letiště Praha Václav Řehoř.

Moody ́s podle letiště ocenila zejména stabilní finanční situaci společnosti, dále konkurenceschopné letištní poplatky, rostoucí provozní výsledky, finanční profil firmy a její postavení v rámci České republiky.


Praha je páté nejlevnější město pro cestu taxíkem na letiště. Nejdražší je Amsterdam

  Taxikáři na letišti protestují proti službe Uber


Úvěrový rating je důležitý pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobné, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Letiště Václava Havla v Praze v letošním prvním pololetí odbavilo více než 7,84 milionu cestujících, což je meziroční nárůst o pět procent. Letiště je už na hraně své kapacity. V budoucnu ji chce navýšit investicemi za zhruba 27 miliard korun. Jde zejména o výstavbu nové paralelní ranveje a rozšíření terminálu 2.

Dále čtěte:

Fronta na nebi: evropské letectví má za sebou rok výrazných zpoždění

Praha jako součást USA. Letiště se zajímá o americkou imigrační kontrolu

Blíží se návrat maxů? Boeing hledá lidi, kteří mu pomohou s jejich zprovozuschopněním

Na kterém letišti se nejlépe najíte? Za nejvyšší kvalitou musíte do Asie

Soud EU dal za pravdu pasažérům Českých aerolinií v kauze zpožděného letu

Letiště Praha chystá rozšíření. Do roku 2035 zvýší kapacitu až na 23 milionů odbavených cestujících