Praha jako součást USA. Letiště se zajímá o americkou imigrační kontrolu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Praha jako součást USA. Letiště se zajímá o americkou imigrační kontrolu

,

Vedení Letiště Václava Havla by chtělo získat takzvanou preclearance, tedy systém, který umožní odbavit cestující do USA už v tuzemsku. Na konferenci Doprava 2018+ to před pár dny uvedl ředitel letiště Václav Řehoř. Významně by se tak zjednodušily cesty do Spojených států. V případě úspěchu by se Praha zařadila k několika málo takovým místům v Evropě.

„Letiště Praha neformálně prověřuje možnosti a podmínky, za jakých by bylo možné výhledově a ve vzdálenější budoucnosti proces tzv. preclearance v Praze případně zavést,“ potvrdil mluvčí firmy Roman Pacvoň. Veškeré podniknuté kroky měly zatím podle něj pouze informativní charakter. Letiště o preclearance přemýšlí s výhledem na rozsáhlé investice, které budou mít v příštích letech hodnotu až 27 miliard korun. Pokud by jednání s USA vypadalo slibně, musela by firma ve stavebních plánech zohlednit potřeby americké imigrační kontroly.

Rozhodnutí o tom, kdy a kde je proces umožněn, je totiž vždy plně v kompetenci amerických úřadů. Režim US preclearance znamená mimo jiné, že cestující do USA projdou americkou imigrační kontrolou již na výchozím letišti, přičemž do Spojených států následně přilétají v režimu vnitrostátního letu. V cílovém letišti je tedy už žádná další kontrola nečeká.


Istanbul otevřel gigantické letiště. Do deseti let má být nejrušnější na světě


Systém má nyní zhruba jen desítka evropských letišť, například Dublin nebo Shannon v Irsku. Program je zatím pro další letiště uzavřen, nicméně ve chvíli, kdy dojde ze strany U.S. Customs and Border Protection k jeho znovuotevření, chce být Praha na prvním místě. Jednání jsou podle Řehoře komplikovaná, trvají několik let.

Ke Spojeným státům se upíná letiště ještě s jedním cílem. Chce dosáhnout celoročního přímého spojení, protože nyní se do USA létá přímo jen v hlavní sezóně. Podporu hledá například u Americké obchodní komory v ČR.

Počet cestujících v Praze v posledních letech dramaticky roste. Vloni letiště odbavilo přes 15 milionů cestujících, letos očekává zvýšení počtu na 17 milionů. V roce 2035 má jít už o 30 milionů odbavených pasažérů. Jen letos během zimy nabídne spojení do 114 destinací ve 42 zemích. Do letového řádu přibude deset nových destinací. V Praze bude podle zimního letového řádu působit 60 dopravců, nově přibyly letecké společnosti Air Arabia a Cyprus Airways.

Čtěte také:

100 let republiky: Letiště Ruzyně je po 81 letech znovu na křižovatce dějin

Americká armáda posílá kvůli karavaně migrantů k Mexiku 5200 vojáků

Odevzdejte hesla. Trump navrhuje totální prověrky při vstupu do USA