Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Piccadilly circus v Londýně
Piccadilly circus v Londýně
Autor: CC0 via Pixabay

Odolnost měst: na změny nejlépe reagují západní metropole

 Boříková 17. června, 14:15  -  Hana Boříková
 Piccadilly circus v Londýně
Piccadilly circus v Londýně
Autor: CC0 via Pixabay
17. června, 14:15

New York, Londýn, Los Angeles a Tokio jsou dle Indexu odolnosti poradenské společnosti Savills nejodolnější vůči významným proměnám globálního prostředí. A v popředí budou i za deset let. Na páté místo by ale měla v roce 2028 ze současné jedenácté příčky poskočit Šanghaj, a stát se tak „odolnějším“ městem než Chicago. Do první desítky proniknou i další čínské metropole. Prahu Savills do měření kvůli nízkému počtu obyvatel nezahrnula.

Index hodnotí, která města budou schopna odolávat či se adaptovat v rámci působení technologických a demografických proměn. Savills věští velké posuny čínským, indickým a saúdskoarabským městům. Zabodovat by ale měla například Jakarta, která se má přehoupnout z 51. místa na dvacáté.

Pokroková města jsou připravena využít významných proměn trhu ve svůj prospěch. Podle Savills jsou častokrát schopna rychleji a pružněji reagovat na změny v technologiích i ve společnosti, a proto se investorům do nemovitostí z dlouhodobého hlediska vyplatí věnovat jim pozornost.

„Pokroková města budou pravděpodobně vykazovat značný nárůst svého HDP i růst příjmu domácností, zatímco míra jejich závislosti – podíl lidí v neproduktivním věku k počtu osob ve věku produktivním – v porovnání s ostatními metropolemi do roku 2028 buď klesne, nebo se mírně zvýší. Tento fakt poukazuje v porovnání s jinými, byť lépe známými lokalitami, na jejich mladistvost, prosperitu a přizpůsobivost vůči změnám rychlého tempa fungování světa,” říká Ben Maudling, výkonný ředitel Savills pro Českou a Slovenskou republiku.