Chudá penze: Češi mají na důchod naspořeno 60 tisíc. Desetkrát méně než průměr EU - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Chudá penze: Češi mají na důchod naspořeno 60 tisíc. Desetkrát méně než průměr EU

,
Chudá penze: Češi mají na důchod naspořeno 60 tisíc. Desetkrát méně než průměr EU
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Obyvatelé Česka mají v průměru naspořeno na penzi zhruba 63 tisíc korun. V Evropě jde o hluboký podprůměr, přesto je to víc, než si našetřili Slováci, Poláci, Maďaři nebo Řekové. Naopak nejvíc mají na stáří odloženo Nizozemci – skoro dva a půl milionu korun.

Třebaže v Česku prudce rostou mzdy, na stáří lidé příliš nemyslí a úspory na penzi zůstávají v tuzemsku v evropském srovnání velmi nízké. Podle výpočtů poradenské společnosti Partners má každý Čech v průměru na penzi uspořeno jen 63 514 korun. To by vystačilo k přežití jen pár měsíců. Kdybychom vzali celou domácnost, je to v průměru 2,5násobek, tedy 158 tisíc korun.

S mírou úspor na stáří tak Češi patří v Evropě k těm podprůměrným a ve srovnání se západní Evropou je průměrný český důchodový polštář zanedbatelný. V Nizozemsku, které má na hlavu nejvíc úspor, připadá na jednoho obyvatele 2,4 milionu korun, tedy osmatřicetinásobek úspor průměrného Čecha.

Hodně naspořeno mají i Dánové, Britové či Švédové. Hůř než Češi jsou na tom sousedé ze střední Evropy: Poláci, Maďaři a Slováci. Pořadí pak uzavírají Rumuni a Bulhaři. Deset let hospodářského propadu ale zdevastovalo i úspory Řeků, kteří mají našetřeno jen něco přes 29 tisíc korun na osobu.


Přečtěte si:

Kdy odejít do důchodu? Správné načasování rozhoduje o tisících navíc

České domácnosti zvýšily čisté jmění, za posledních deset let zbohatly o 38 procent

 Pětitisícovky


V Česku je skoro 4,5 milionu lidí, kteří mají penzijní spoření nebo připojištění. „Obecně je vývoj na penzijních produktech dobrý, lidé si každý rok spoří více zhruba o stokorunu,“ říká spolumajitel finančně poradenské firmy Partners Petr Borkovec.

Průměrná měsíční částka je však jen zhruba 700 korun, k níž dostávají lidé příspěvek od státu. Aby se spoření vyplatilo a lidé v důchodu si mohli nechat vyplácet aspoň několik tisícovek měsíčně, měli by si spořit minimálně tři tisíce korun za měsíc.

A to tím spíše, že výnosy z penzijních fondů jsou mizivé. Kvůli regulaci nemohou ve „starém“ typu fondů prodělat, což znamená, že fondy investují velmi konzervativně a klientův výnos podle toho vypadá. V současnosti, kdy inflace přesahuje dvě procenta, jsou výnosy v zásadě záporné. Celkově leží na penzijním spoření přes 400 miliard korun.

Kolik má Evropa naspořeno na důchod (součet peněz v životních pojistkách a penzijních produktech)
Země Částka (v tis. korun)
Nizozemsko 2447
Dánsko 1898
Velká Británie 1703
Švédsko 1321
Irsko 959
Francie 781
Belgie 714
Německo 671
Rakousko 413
Itálie 406
Finsko 287
Španělsko 192
Portugalsko 168
Slovinsko 88
Chorvatsko 82
Česko 63
Slovensko 62
Polsko 43
Maďarsko 31
Řecko 29
Bulharsko 23
Rumunsko 12
Průměr EU 662

Zdroj: výpočty poradenské firmy Partners

Přečtěte si také:

Finanční nevěra. Jak odhalit, že má váš partner tajný účet?

Chcete ušetřit? Tyhle věci si nikdy nekupujte nové

Dům plný nepotřebných věcí: 10 tipů, jak přestat nakupovat zbytečnosti