Kupujeme zbytečné věci. 10 tipů, jak s tím přestat - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dům plný nepotřebných věcí: 10 tipů, jak přestat nakupovat zbytečnosti

,
Dům plný nepotřebných věcí: 10 tipů, jak přestat nakupovat zbytečnosti
Zdroj: Profimedia.cz

Lidé si kupují spoustu věcí, které ve skutečnosti nepotřebují. Utrácí nesmyslně peníze, dům či byt plný zbytečností se následně hůře uklízí. Z nadměrného množství věcí se může u některých lidí rozvinout i deprese. Jak nepropadat nákupní horečce?

Konzumní společnost je založena na tom, že si lidé stále kupují nové věci. Firmy investují obrovské sumy do reklamy, aby si lidé koupili nový produkt, který v drtivé většině případů nepotřebují. Američané mají v průměru dvojnásobně velký dům, než tomu bylo v padesátých létech minulého století. Zjednodušeně to znamená, že mají dvakrát tolik věcí. A mají také větší dluhy a deprese.

Jaké jsou tipy na omezení nakupování věcí?

1. Určete si, co je nezbytné

Někdy je fajn si koupit věc, kterou k životu nutně nepotřebujete. Nicméně všeho moc škodí. Je potřeba si stanovit hranici. Například jaký koníček je pro vás důležitý. Určete si pevná pravidla, jaké záliby chcete rozvíjet, případně co budete sbírat. Věci z jiných oblastí nekupujte.

2. Věci vás neučiní šťastnějšími

Asi už jste zjistili, že většina nově koupených věcí vás těší omezenou dobu. Připomínejte si, jaké poslední položky jste si nakoupili s tím, že je“nutně“ potřebujete, a zda je vůbec pravidelně používáte.

3: Zbytečné věci vás omezují

Měli byste si zafixovat myšlenku, že peníze vám dávají větší možnosti, vlastnictví věcí vás naopak omezuje. Zabírají místo, vytvářejí nepořádek, musíte je uklízet. Ušetřené peníze můžete použít například na penzijní pojištění.

4: Jen hotovost

Zbytečné věci si lidé pořizují často kreditní kartou. Možnost využít dluh je psychologickým trikem, jak utrácet více peněz, než máte na účtu. Bance musíte platit úroky. Pokud budete platit za nákupy hotově, vaše výdaje se omezí.

5: Přestaňte řešit, co si myslí druzí

Pro spoustu lidí je „motorem“ k utrácení starost o to, co si pomyslí okolí, pokud nebudou mít nové auto, nový nábytek, nejnovější mobilní telefon. Pokud se přistihnete u toho, že si chcete koupit novou věc jen kvůli sousedům, ještě jednou se zamyslete, zda je nákup nezbytný.

6: Objevte minimalismus

Minimalistický přístup k životu vám ušetří desítky tisíc korun ročně a dramaticky sníží počet věcí, které vás obklopují. Svým minimalismem jsou známí například Japonci.

7: Počkejte s nákupem

Otálení s nákupem je dalším trikem, jak omezit vášeň pro nepotřebné nové věci. Časová prodleva utlumí emoce, které vás vedou k impulzivnímu nákupu. U velkých a finančně náročných věcí si stanovte měsíční lhůtu, během které si ujasníte, zda je koupě pro vás opravdu důležitá.

8: Stanovte si rozpočet

Pro ty, kteří mají rádi pravidla, může být určení finančního stropu pro nákup nepotřebných věcí jednou z cest, jak omezit nakupování zbytečností. Nekupujte věci, na které nemáte finance.

9: Vyhoďte staré věci

Abyste viděli a uvědomili si zbytečné nákupy, vyhoďte z domu či bytu vše, co nepotřebujete. Projděte si veškeré skříně a zásuvky, eliminujte nepotřebné věci. Zjistíte, o kolik méně času strávíte úklidem, když provedete v domácnosti „čistku“. Pytle s vyhozenými věcmi si vyfoťte, ať vám připomínají, kolik zbytečností jste nahromadili.

10: Buďte vděční za to, co máte

Vážit si toho, co už máte, je důležitá vlastnost, kterou byste měli rozvíjet. Budete vyrovnanější a šťastnější. Zbavíte se touhy vlastnit stále nové věci. Nakupováním často lidé zakrývají svou nespokojenost se současným životem.

Další články z rubriky Light:

Pět věcí, které vám nikdo neřekne, než se stanete šéfem

Chcete ušetřit? Tyhle věci si nikdy nekupujte nové

Neplaťte kartou, vypněte televizi. 34 dobrých rad, jak ušetřit tisíce

15 důvodů, proč ještě nejste bohatí. A nejspíš ani nebudete

Buďte jako Buffett a Gates. Alespoň pět hodin týdně studujte

Bill Gates a Warren Buffett, ilustrační foto


Ohodnoťte tento článek
Diskuze