Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Ministryně financí Alena Schillerová
Ministryně financí Alena Schillerová
Autor: čtk

Zjednodušení podnikání i paušální daň. Schillerová a Havlíček chtějí pomoci živnostníkům

27. srpna, 18:12 - čtk
 Ministryně financí Alena Schillerová
Ministryně financí Alena Schillerová
Autor: čtk
27. srpna, 18:12

Ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu chtějí usnadnit začátek podnikání, podpořit rodinné firmy, zjednodušit daňový systém odstraněním výjimek, snížit DPH nebo zavést pro podnikatele paušální daň. Opatření vyplývají z tzv. živnostenského balíčku s desaterem záměrů, o kterém dnes informovali ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Některá z navrhovaných opatření již byla schválena nebo zavedena, jde například o zvýšení limitu ročních příjmů pro výpočet výdajového paušálu z jednoho milionu na dva miliony korun nebo o zavedení jednotné databáze formulářů. Další opatření chystá MF například v rámci novely zákona o evidenci tržeb nebo plánované změny daňových zákonů a s tím spojené odstranění výjimek nebo zavedení stravenkového paušálu.

„Svaz průmyslu dlouhodobě usiluje o příznivější podnikatelské prostředí, proto cokoliv, co skutečně sníží administrativní zátěž podnikatelů, vítá. Řadu opatření v balíčku jako například jednotná data účinnosti zákonů či kompenzaci nákladů podnikatelů spojených s exekucemi zaměstnanců jsme dlouhodobě požadovali. U některých opatření, které ministerstva navrhují, ale bude důležitá jejich konkrétní finální podoba a zda skutečně budou pro firmy vždy znamenat zjednodušení. Například v oblasti daní zatím ministerstvo financí nerealizovalo změny, které by firmám zásadním způsobem zjednodušily plnění daňových povinností,“ uvedl ředitel Sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Podle Schillerové ministerstvo chce vstřícné daňové prostředí pro osm milionů daňových poplatníků. „Proto se nyní ministerstvo financí plně soustřeďuje na komplex opatření, které tento ambiciózní cíl naplní. Jde zejména o zavedení jediné platby pro živnostníky s ročním obratem do jednoho milionu korun,“ uvedla.