Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Bohemia Energy: Z malé firmy mezi stovku největších

V roce 2005 první – a dnes v segmentu domácností a malých a středních firem největší…

Jablotron: Z půdy rodinného domku mezi renomované výrobce

Ryze česká technologická společnost s dvoumiliardovým obratem, vlastním vývojem i výrobou…

Česká zbrojovka a.s.: Nadnárodní firma s regionální odpovědností

Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod je dlouhodobě nejdůležitější český výrobce a současně…

Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Autor: Martin Pinkas/Euro

Létající kanceláře: na „dobrých adresách“ sídlí tisíce firem

03. února, 06:03  -  Jiří Zatloukal
Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Autor: Martin Pinkas/Euro
03. února, 06:03

Tisíce společností si zřizují sídla na „dobrých adresách“ velkých tuzemských měst. Takzvané virtuální adresy jsou však i líhní problematických firem.

V nenápadné ulici v pražské Michli můžete na jednom z dvaceti zvonků najít visačku „strong business“. Je to sídlo 2236 firem. Náhodně jsme vybrali pracovní agenturu Sontera, o které nelze najít na internetu téměř nic. „Ale tady ty firmy nesedí. Mají tady jen sídlo. My s nimi nemáme nic společného,“ odpovídá paní ve zvonku na dotaz, jestli můžeme s někým z firmy mluvit. Kde ji mám tedy hledat? „Nevím. Nesídlí tady,“ odpovídá milým hlasem zvonek.

Firma Sontera, mimochodem nespolehlivý plátce DPH, patří Poláku Andrzeji Tumaszovi, který má virtuální adresy zřejmě v oblibě. Poměrně velkou firmu s obratem v řádu desítek milionů korun, která prodává automobily, vlastní totiž i na další velké virtuální adrese v Česku v Kaprově ulici na Staré Městě v Praze. Jmenuje se autasgaranci.cz, její internetové stránky už nefungují, a i tato firma je evidována jako nespolehlivý plátce DPH.

Simply the best

Virtuálních adres existuje podle statistik firmy Czech Credit Bureau v Česku celkem 177. Jsou to adresy, na nichž současně sídlí 100 a více firem, které však na nich v drtivé většině fyzicky nepobývají. Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností, s odstupem následuje ulice Kaprova, také v Praze 1, a třetí je Jaurisova v Praze Michli.

Obliba těchto adres v posledních letech stoupá. Společnost Simply Office, která pronajímá virtuální adresy v Rybné, loni založila 689 firem (o 62 víc než v 2017) a prodala dalších 1402 tzv. ready-made firem. „Každý rok rosteme zhruba o 15 až 20 procent,“ řekl týdeníku Euro majitel Simply Office Alexandr Tokár. Podle něho je firma na dobré adrese žádaný artikl.

Top 10 virtuálních adres ( Autor: Euro )

„S námi lidi většinou začínali, šli do nějakého byznysu, nevěděli, jak to dopadne. Když si sídlo dáte domů, tak když to nedopadne, budete se s exekutorem dohadovat, jestli je ta lednička firemní, nebo vaše,“ vysvětluje. Jeho firma pronajímá adresy i v Brně a Ostravě a celkem jich má přes sedm tisíc. Loni od zákazníků utržila přes 20 milionů korun.

Tajemství úspěchu je podle Tokára, který s tímto podnikáním začínal v roce 2012, hlavně v kvalitních službách. Firmy platí sazby od 200 korun za měsíc a hlavní služba spočívá ve vyzvedávání a předávání pošty. Denně se jedná o tisíce zásilek a pošťačka k němu jezdí s velkým vozíkem – Tokár ji však netřídí sám, pro firmu pracuje tým pětadvaceti lidí. Když jsme s fotografem přišli „největší firemní adresu v Česku“ vyfotit, zrovna na zvonek Simply Office zvonil mladý Vietnamec, aby si vyzvedl svou porci zásilek.

Líheň problémů

Na virtuálních adresách se nicméně koncentruje velké množství firem, které jsou problematické. Premiantem je v tomto ohledu desátá největší adresa v Česku, která sídlí v Bořivojově ulici na pražském Žižkově. Podle statistik Czech Credit Bureau je na ní zhruba deset procent firem v insolvenci, stejně tolik v exekuci a navíc desetina statutárních zástupců tamních firem bydlí na obecním úřadě. Jsou to mnohem vyšší čísla, než v „běžné populaci“.


Bisnode: Stát obchoduje s firmami, které nedodržují zákony. Čtěte více


Firmy na virtuálních adresách patří také k nejméně spolehlivým plátcům DPH. Na 63 adresách má problém s finančním úřadem celá desetina firem. Nejvíce na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích. „Se státní správou máme vztahy korektní. Pokud je to náš klient a máme jeho skutečnou adresu, tak ji předáváme,“ říká Tokár, podle něhož se však ani u nich už firmy před finančním úřadem neschovají.

Každá firma dnes musí mít datovou schránku, a jména jednatelů a majitelů firem jsou proto mnohem lépe dohledatelná. „Jsou firmy, které si nepřejí předávat kontakt na jednatele, nebo si přejí předat jen e-mail. Z mého pohledu je to pak známka toho, že se chystají na nějakou lumpárnu,“ dodává Tokár s tím, že takových firem není na jeho adresách moc. V porovnání s ostatními je na tom skutečně lépe. Na adrese v Rybné je „u něj“ v exekuci jen 3,5 procenta firem, u konkurence to nezřídka bývá přes deset.

Charouz a spol.

Virtuální adresa není jen fenomén malých firem, které nemají na to, aby si pronajaly vlastní kanceláře. Na „největší“ adrese v Rybné najdeme celkem dvacet firem, jejichž obrat přesahuje 60 milionů korun. Své sídlo zde má například prodejce automobilů Hyundai Exclusive Cars, která je propojena s Antonínem Charouzem. Týdeník Euro se pokoušel kontaktovat jednatele firmy Roberta Vavříka na adrese provozovny v Žebráku s dotazem, proč si vybrala sídlo na virtuální adrese, ale bez odezvy.

Další zajímavou velkou firmou, alespoň dle jména, je J & T, spol. s. r. o., která však nemá nic společného s finančníky ze skupiny J&T Finance Group. „O této společnosti se nedá nic zjistit, kromě toho, že její hlavní předmět činnosti je obchod s automobily a jinými lehkými motorovými vozidly,“ říká analytik Czech Credit Bureau Jan Cikler. Na první pohled podezřele podle něj vypadá i společnost Ballero Project, která měla v roce 2016 výjimečné tržby ve výši 78 milionů korun. Firma je evidovaná jako nespolehlivý plátce DPH, majitelka měla exekuci na obchodní podíl, společnost je předlužená a aktuálně nemá vlastníka.


Přečtěte si: Nejvíce českých firem loni koupili Ukrajinci, Slováci a Rumuni


Na virtuální adrese sídlí i firma TD Bus, která o sobě dala výrazně vědět na přelomu roku. Zčistajasna vypověděla smlouvu Ústeckému kraji a přestala jezdit se třiatřiceti autobusy, které denně obsluhovaly 467 spojů. Firma si stěžovala, že jí Ústecký kraj za odvedené služby řádně neplatí, ten to ale popírá.

Na „létajících“ adresách však nesídlí jen problémové firmy. Své kanceláře si tady pronajímala například i Markéta Fryčová, která vlastní firmu Wedding Design organizující už 18 let svatby a stavební oslavy. „Vzhledem k tomu, že máme ještě krejčovství, využívali jsme zasedačky na zkoušky s klientkami. Nevyplatilo se nám v ten moment mít v Praze stabilní kanceláře,“ říká Fryčová, která však na virtuální adrese už končí. Možná si uvědomila, že mít sídlo na virtuální adrese v centru hlavního města nemusí přinášet jen dobrou reputaci.

Dále čtěte:

Magická hranice padla. V Česku je milion OSVČ

Český kapitál v úzkých. Zpomalení ekonomiky jako první postihne strojírenství

Pokus o optimistického průvodce českou budoucností

Kdo chce být miliardář. V Česku rostou nové úspěšné investiční skupiny


Čtěte také

Události  Studentská okupační stávka v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Stávky za klima nic nezmění, myslí si dvě třetiny Čechů

Studentské stávky za klima nemají podle většiny Čechů velký význam. Jen desetina lidí…

19. listopadu 2019

 Český premiér Andrej Babiš a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Česko anexi Krymu neuznává a odsuzuje, řekl Babiš na Ukrajině

Za nový začátek česko-ukrajinských vztahů označil premiér Andrej Babiš svou návštěvu v…

19. listopadu 2019

Události  Demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na Letné

Výzvu Milionu chvilek podepsalo 150 tisíc lidí, cílová hranice se posunula na 200 tisíc podpisů

Novou občanskou výzvu Milionu chvilek podepsalo na webu 150 tisíc lidí, což si spolek…

19. listopadu 2019

Události  Mýtná brána, ilustrační foto

Do nového mýta je přihlášena polovina aut. Při jeho spuštění hrozí kolony, varuje dál CzechToll

Dva týdny před spuštěním nového mýta je do systému přihlášeno 234 tisíc vozidel, což je 5…

19. listopadu 2019

Saudi Aramco, ilustrační foto

Na 100 miliard dolarů zapomeňte. Rijád získá z privatizace Saudi Aramco pouze čtvrtinu

Pouštní království musí krotit svá vysoká očekávání ze vstupu největší ropné společnosti…

19. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Nezkusíte energii ze Slunce?
Kdy letos chodí Mikuláš?
Kdo v Brně nebude muset platit za komunální odpad?
Tipy na knihy, které vám pomohou zvýšit vaši finanční gramotnost
Jaké sociální dávky jsou jednorázové?
Auta
Nechcete si udělat na Vánoce radost? Na prodej je pěkná…
Jak je to s nehodovostí na měřených úsecích D1? Kamery žádný přínos nemají, potvrzuje to i studie MDČR
Vánoce aneb čas zaneprázdněných kurýrů
Vzkaz pražským radním: Nekousejte do ruky, která vás živí. Když chcete dostat lidi z aut, nabídněte jim lepší alternativu
Právě vychází časopis Auto motor a sport 12/2019!
Hry pro příležitostné hráče