Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Autor: Martin Pinkas/Euro

Létající kanceláře: na „dobrých adresách“ sídlí tisíce firem

03. února, 06:03  -  Jiří Zatloukal
Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Autor: Martin Pinkas/Euro
03. února, 06:03

Tisíce společností si zřizují sídla na „dobrých adresách“ velkých tuzemských měst. Takzvané virtuální adresy jsou však i líhní problematických firem.

V nenápadné ulici v pražské Michli můžete na jednom z dvaceti zvonků najít visačku „strong business“. Je to sídlo 2236 firem. Náhodně jsme vybrali pracovní agenturu Sontera, o které nelze najít na internetu téměř nic. „Ale tady ty firmy nesedí. Mají tady jen sídlo. My s nimi nemáme nic společného,“ odpovídá paní ve zvonku na dotaz, jestli můžeme s někým z firmy mluvit. Kde ji mám tedy hledat? „Nevím. Nesídlí tady,“ odpovídá milým hlasem zvonek.

Firma Sontera, mimochodem nespolehlivý plátce DPH, patří Poláku Andrzeji Tumaszovi, který má virtuální adresy zřejmě v oblibě. Poměrně velkou firmu s obratem v řádu desítek milionů korun, která prodává automobily, vlastní totiž i na další velké virtuální adrese v Česku v Kaprově ulici na Staré Městě v Praze. Jmenuje se autasgaranci.cz, její internetové stránky už nefungují, a i tato firma je evidována jako nespolehlivý plátce DPH.

Simply the best

Virtuálních adres existuje podle statistik firmy Czech Credit Bureau v Česku celkem 177. Jsou to adresy, na nichž současně sídlí 100 a více firem, které však na nich v drtivé většině fyzicky nepobývají. Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností, s odstupem následuje ulice Kaprova, také v Praze 1, a třetí je Jaurisova v Praze Michli.

Obliba těchto adres v posledních letech stoupá. Společnost Simply Office, která pronajímá virtuální adresy v Rybné, loni založila 689 firem (o 62 víc než v 2017) a prodala dalších 1402 tzv. ready-made firem. „Každý rok rosteme zhruba o 15 až 20 procent,“ řekl týdeníku Euro majitel Simply Office Alexandr Tokár. Podle něho je firma na dobré adrese žádaný artikl.

Top 10 virtuálních adres ( Autor: Euro )

„S námi lidi většinou začínali, šli do nějakého byznysu, nevěděli, jak to dopadne. Když si sídlo dáte domů, tak když to nedopadne, budete se s exekutorem dohadovat, jestli je ta lednička firemní, nebo vaše,“ vysvětluje. Jeho firma pronajímá adresy i v Brně a Ostravě a celkem jich má přes sedm tisíc. Loni od zákazníků utržila přes 20 milionů korun.

Tajemství úspěchu je podle Tokára, který s tímto podnikáním začínal v roce 2012, hlavně v kvalitních službách. Firmy platí sazby od 200 korun za měsíc a hlavní služba spočívá ve vyzvedávání a předávání pošty. Denně se jedná o tisíce zásilek a pošťačka k němu jezdí s velkým vozíkem – Tokár ji však netřídí sám, pro firmu pracuje tým pětadvaceti lidí. Když jsme s fotografem přišli „největší firemní adresu v Česku“ vyfotit, zrovna na zvonek Simply Office zvonil mladý Vietnamec, aby si vyzvedl svou porci zásilek.

Líheň problémů

Na virtuálních adresách se nicméně koncentruje velké množství firem, které jsou problematické. Premiantem je v tomto ohledu desátá největší adresa v Česku, která sídlí v Bořivojově ulici na pražském Žižkově. Podle statistik Czech Credit Bureau je na ní zhruba deset procent firem v insolvenci, stejně tolik v exekuci a navíc desetina statutárních zástupců tamních firem bydlí na obecním úřadě. Jsou to mnohem vyšší čísla, než v „běžné populaci“.


Bisnode: Stát obchoduje s firmami, které nedodržují zákony. Čtěte více


Firmy na virtuálních adresách patří také k nejméně spolehlivým plátcům DPH. Na 63 adresách má problém s finančním úřadem celá desetina firem. Nejvíce na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích. „Se státní správou máme vztahy korektní. Pokud je to náš klient a máme jeho skutečnou adresu, tak ji předáváme,“ říká Tokár, podle něhož se však ani u nich už firmy před finančním úřadem neschovají.

Každá firma dnes musí mít datovou schránku, a jména jednatelů a majitelů firem jsou proto mnohem lépe dohledatelná. „Jsou firmy, které si nepřejí předávat kontakt na jednatele, nebo si přejí předat jen e-mail. Z mého pohledu je to pak známka toho, že se chystají na nějakou lumpárnu,“ dodává Tokár s tím, že takových firem není na jeho adresách moc. V porovnání s ostatními je na tom skutečně lépe. Na adrese v Rybné je „u něj“ v exekuci jen 3,5 procenta firem, u konkurence to nezřídka bývá přes deset.

Charouz a spol.

Virtuální adresa není jen fenomén malých firem, které nemají na to, aby si pronajaly vlastní kanceláře. Na „největší“ adrese v Rybné najdeme celkem dvacet firem, jejichž obrat přesahuje 60 milionů korun. Své sídlo zde má například prodejce automobilů Hyundai Exclusive Cars, která je propojena s Antonínem Charouzem. Týdeník Euro se pokoušel kontaktovat jednatele firmy Roberta Vavříka na adrese provozovny v Žebráku s dotazem, proč si vybrala sídlo na virtuální adrese, ale bez odezvy.

Další zajímavou velkou firmou, alespoň dle jména, je J & T, spol. s. r. o., která však nemá nic společného s finančníky ze skupiny J&T Finance Group. „O této společnosti se nedá nic zjistit, kromě toho, že její hlavní předmět činnosti je obchod s automobily a jinými lehkými motorovými vozidly,“ říká analytik Czech Credit Bureau Jan Cikler. Na první pohled podezřele podle něj vypadá i společnost Ballero Project, která měla v roce 2016 výjimečné tržby ve výši 78 milionů korun. Firma je evidovaná jako nespolehlivý plátce DPH, majitelka měla exekuci na obchodní podíl, společnost je předlužená a aktuálně nemá vlastníka.


Přečtěte si: Nejvíce českých firem loni koupili Ukrajinci, Slováci a Rumuni


Na virtuální adrese sídlí i firma TD Bus, která o sobě dala výrazně vědět na přelomu roku. Zčistajasna vypověděla smlouvu Ústeckému kraji a přestala jezdit se třiatřiceti autobusy, které denně obsluhovaly 467 spojů. Firma si stěžovala, že jí Ústecký kraj za odvedené služby řádně neplatí, ten to ale popírá.

Na „létajících“ adresách však nesídlí jen problémové firmy. Své kanceláře si tady pronajímala například i Markéta Fryčová, která vlastní firmu Wedding Design organizující už 18 let svatby a stavební oslavy. „Vzhledem k tomu, že máme ještě krejčovství, využívali jsme zasedačky na zkoušky s klientkami. Nevyplatilo se nám v ten moment mít v Praze stabilní kanceláře,“ říká Fryčová, která však na virtuální adrese už končí. Možná si uvědomila, že mít sídlo na virtuální adrese v centru hlavního města nemusí přinášet jen dobrou reputaci.

Dále čtěte:

Magická hranice padla. V Česku je milion OSVČ

Český kapitál v úzkých. Zpomalení ekonomiky jako první postihne strojírenství

Pokus o optimistického průvodce českou budoucností

Kdo chce být miliardář. V Česku rostou nové úspěšné investiční skupiny


Čtěte také

 Spoluzakladatel projektu Soutěž a podnikej Martin Vítek

Projekt Soutěž a podnikej: jak se rodí baby podnikatelé

Projekt Soutěž a podnikej pomáhá středoškolákům rozjet vlastní byznys.

15. prosince 2019

Pivovar Budějovický Budvar

Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. V Británii navyšuje zásoby ve skladech

Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost…

15. prosince 2019

Nádraží v Ústí nad Labem, ilustrační foto

Zavřete depo, České dráhy odcházejí. Soukromníci obsadí více kolejí

V neděli 15. prosince čekají železnici velké změny. Na mnoho tratí vyjedou místo…

15. prosince 2019

 Suezský průplav, ilustrace

Svatba dvou oceánů. Před 150 lety „zkrátil“ Suezský průplav svět

Suezský průplav postavili Francouzi, ovšem nakonec ho ovládli Britové a Egypt kvůli němu…

15. prosince 2019

 Andrej Babiš

Babiš je podle bookmakerů favoritem na prezidenta, Fischer těsně druhý

Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů Fortuny…

15. prosince 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Vypočítejte si výši rodičovského příspěvku v tomto a příštím roce
Zvyšování nájemného má svá pravidla. Znáte je?
I na České hory se vyplatí pojistit. Jak?
Jak ochránit kryptoměny?
Vstupenky jako dárek? Pozor na překupníky
Auta
Vojenská cisterna Henschel je pýchou správných chlapů
Továrna v Düsseldorfu začala výrobu eSprinterů
Video: Nový VW Passat Variant (ne)prošel losím testem. Vykázal až příliš velkou chuť k přetáčivosti
Škoda Fabia R5 evo odchází z MS. Na rozloučenou nás v ní svezl šampion Kalle Rovanperä
BMW konečně nabídne také Android Auto. Hned to ale nebude
Hry pro příležitostné hráče