Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

V Mánesu se budou dražit díla Kokoschky, Zrzavého a Špillara

Sběratelé českého umění mají další šanci rozšířit své sbírky o jedinečná díla. Galerie…

Jak vybrat správný firemní dluhopis?

Úroky na spořících účtech v dnešní době klesají tak závratnou rychlostí, že každý, kdo si…

Tipface – sociální síť pro sázkaře

Při zahájení MS 2019 v hokeji, které se odehrává na Slovensku, byl spuštěn velmi…

Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Autor: Martin Pinkas/Euro

Létající kanceláře: na „dobrých adresách“ sídlí tisíce firem

03. února, 06:03  -  Jiří Zatloukal
Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností
Autor: Martin Pinkas/Euro
03. února, 06:03

Tisíce společností si zřizují sídla na „dobrých adresách“ velkých tuzemských měst. Takzvané virtuální adresy jsou však i líhní problematických firem.

V nenápadné ulici v pražské Michli můžete na jednom z dvaceti zvonků najít visačku „strong business“. Je to sídlo 2236 firem. Náhodně jsme vybrali pracovní agenturu Sontera, o které nelze najít na internetu téměř nic. „Ale tady ty firmy nesedí. Mají tady jen sídlo. My s nimi nemáme nic společného,“ odpovídá paní ve zvonku na dotaz, jestli můžeme s někým z firmy mluvit. Kde ji mám tedy hledat? „Nevím. Nesídlí tady,“ odpovídá milým hlasem zvonek.

Firma Sontera, mimochodem nespolehlivý plátce DPH, patří Poláku Andrzeji Tumaszovi, který má virtuální adresy zřejmě v oblibě. Poměrně velkou firmu s obratem v řádu desítek milionů korun, která prodává automobily, vlastní totiž i na další velké virtuální adrese v Česku v Kaprově ulici na Staré Městě v Praze. Jmenuje se autasgaranci.cz, její internetové stránky už nefungují, a i tato firma je evidována jako nespolehlivý plátce DPH.

Simply the best

Virtuálních adres existuje podle statistik firmy Czech Credit Bureau v Česku celkem 177. Jsou to adresy, na nichž současně sídlí 100 a více firem, které však na nich v drtivé většině fyzicky nepobývají. Největší koncentrace „virtuálních byznysmenů“ je v činžovním domě v ulici Rybná v centru Prahy, kde ke konci roku 2018 sídlilo 4911 společností, s odstupem následuje ulice Kaprova, také v Praze 1, a třetí je Jaurisova v Praze Michli.

Obliba těchto adres v posledních letech stoupá. Společnost Simply Office, která pronajímá virtuální adresy v Rybné, loni založila 689 firem (o 62 víc než v 2017) a prodala dalších 1402 tzv. ready-made firem. „Každý rok rosteme zhruba o 15 až 20 procent,“ řekl týdeníku Euro majitel Simply Office Alexandr Tokár. Podle něho je firma na dobré adrese žádaný artikl.

Top 10 virtuálních adres ( Autor: Euro )

„S námi lidi většinou začínali, šli do nějakého byznysu, nevěděli, jak to dopadne. Když si sídlo dáte domů, tak když to nedopadne, budete se s exekutorem dohadovat, jestli je ta lednička firemní, nebo vaše,“ vysvětluje. Jeho firma pronajímá adresy i v Brně a Ostravě a celkem jich má přes sedm tisíc. Loni od zákazníků utržila přes 20 milionů korun.

Tajemství úspěchu je podle Tokára, který s tímto podnikáním začínal v roce 2012, hlavně v kvalitních službách. Firmy platí sazby od 200 korun za měsíc a hlavní služba spočívá ve vyzvedávání a předávání pošty. Denně se jedná o tisíce zásilek a pošťačka k němu jezdí s velkým vozíkem – Tokár ji však netřídí sám, pro firmu pracuje tým pětadvaceti lidí. Když jsme s fotografem přišli „největší firemní adresu v Česku“ vyfotit, zrovna na zvonek Simply Office zvonil mladý Vietnamec, aby si vyzvedl svou porci zásilek.

Líheň problémů

Na virtuálních adresách se nicméně koncentruje velké množství firem, které jsou problematické. Premiantem je v tomto ohledu desátá největší adresa v Česku, která sídlí v Bořivojově ulici na pražském Žižkově. Podle statistik Czech Credit Bureau je na ní zhruba deset procent firem v insolvenci, stejně tolik v exekuci a navíc desetina statutárních zástupců tamních firem bydlí na obecním úřadě. Jsou to mnohem vyšší čísla, než v „běžné populaci“.


Bisnode: Stát obchoduje s firmami, které nedodržují zákony. Čtěte více

Šanony ( Zdroj: E15, Autor: Martin Pinkas/Euro )


Firmy na virtuálních adresách patří také k nejméně spolehlivým plátcům DPH. Na 63 adresách má problém s finančním úřadem celá desetina firem. Nejvíce na Vítězném náměstí v pražských Dejvicích. „Se státní správou máme vztahy korektní. Pokud je to náš klient a máme jeho skutečnou adresu, tak ji předáváme,“ říká Tokár, podle něhož se však ani u nich už firmy před finančním úřadem neschovají.

Každá firma dnes musí mít datovou schránku, a jména jednatelů a majitelů firem jsou proto mnohem lépe dohledatelná. „Jsou firmy, které si nepřejí předávat kontakt na jednatele, nebo si přejí předat jen e-mail. Z mého pohledu je to pak známka toho, že se chystají na nějakou lumpárnu,“ dodává Tokár s tím, že takových firem není na jeho adresách moc. V porovnání s ostatními je na tom skutečně lépe. Na adrese v Rybné je „u něj“ v exekuci jen 3,5 procenta firem, u konkurence to nezřídka bývá přes deset.

Charouz a spol.

Virtuální adresa není jen fenomén malých firem, které nemají na to, aby si pronajaly vlastní kanceláře. Na „největší“ adrese v Rybné najdeme celkem dvacet firem, jejichž obrat přesahuje 60 milionů korun. Své sídlo zde má například prodejce automobilů Hyundai Exclusive Cars, která je propojena s Antonínem Charouzem. Týdeník Euro se pokoušel kontaktovat jednatele firmy Roberta Vavříka na adrese provozovny v Žebráku s dotazem, proč si vybrala sídlo na virtuální adrese, ale bez odezvy.

Další zajímavou velkou firmou, alespoň dle jména, je J & T, spol. s. r. o., která však nemá nic společného s finančníky ze skupiny J&T Finance Group. „O této společnosti se nedá nic zjistit, kromě toho, že její hlavní předmět činnosti je obchod s automobily a jinými lehkými motorovými vozidly,“ říká analytik Czech Credit Bureau Jan Cikler. Na první pohled podezřele podle něj vypadá i společnost Ballero Project, která měla v roce 2016 výjimečné tržby ve výši 78 milionů korun. Firma je evidovaná jako nespolehlivý plátce DPH, majitelka měla exekuci na obchodní podíl, společnost je předlužená a aktuálně nemá vlastníka.


Přečtěte si: Nejvíce českých firem loni koupili Ukrajinci, Slováci a Rumuni

Ukrajinské vlajky, ilustrační foto ( Zdroj: Profimedia.cz, Autor: Profimedia.cz )


Na virtuální adrese sídlí i firma TD Bus, která o sobě dala výrazně vědět na přelomu roku. Zčistajasna vypověděla smlouvu Ústeckému kraji a přestala jezdit se třiatřiceti autobusy, které denně obsluhovaly 467 spojů. Firma si stěžovala, že jí Ústecký kraj za odvedené služby řádně neplatí, ten to ale popírá.

Na „létajících“ adresách však nesídlí jen problémové firmy. Své kanceláře si tady pronajímala například i Markéta Fryčová, která vlastní firmu Wedding Design organizující už 18 let svatby a stavební oslavy. „Vzhledem k tomu, že máme ještě krejčovství, využívali jsme zasedačky na zkoušky s klientkami. Nevyplatilo se nám v ten moment mít v Praze stabilní kanceláře,“ říká Fryčová, která však na virtuální adrese už končí. Možná si uvědomila, že mít sídlo na virtuální adrese v centru hlavního města nemusí přinášet jen dobrou reputaci.

Dále čtěte:

Magická hranice padla. V Česku je milion OSVČ

Český kapitál v úzkých. Zpomalení ekonomiky jako první postihne strojírenství

Pokus o optimistického průvodce českou budoucností

Kdo chce být miliardář. V Česku rostou nové úspěšné investiční skupiny

Marcel Benda, Michal Bakajsa, Jan Žůrek, Jaroslav Sopuch, František Dostálek, Norbert Hrabalík, Pavol Hubočan, Pavel Drobil a Michal Hirjak ( Autor: Euro )


Čtěte také

Události Britský poslanec Geoffrey Robinson

Britský poslanec Robinson asi tušil, že spolupracuje s StB, tvrdí ředitelka archivu

Dokumenty Archivu bezpečnostních složek ukazují, že se britský labouristický poslanec…

před 1 hodinou

Události Ilustrační foto

Šéf Světové zdravotnické organizace: Ebola je veřejný nepřítel číslo jedna

Ebola je veřejný nepřítel číslo jedna, řekl dnes při zahájení každoročního shromáždění…

před 2 hodinami

Praha  Vizulizace stanice metra D Pankrác

Stavba metra D: dopravní podnik zahájí geologický průzkum za 1,58 miliardy korun

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájí geologický průzkum, kterým začne stavba trasy metra…

před 2 hodinami

 Balkánská expanze ČEZ, ilustrační foto

Dozvuky nákupního šílenství: ČEZ počítá náklady balkánského dobrodružství

Srážka s realitou v Albánii, Bulharsku i Turecku se akcionářům ČEZ prodražila.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Rodiny s novorozenci i s dítětem do čtyř let si polepší o 80 tisíc korun

Vyšší rodičovskou získají od ledna rodiče novorozenců i dětí do čtyř let, kteří budou…

před 2 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak se měnily sliby o růstu rodičovské
6 nepříznivých zpráv pro hodnocení příjmů při výpočtu důchodu
Kdo a kolik vydělá na eurovolbách - odhad státních příspěvků na volební náklady
Zaměstnávání cizince: jak si vyřídit zaměstnaneckou kartu?
Co dělat, když jste si koupili ojeté auto. Jak ho přepsat na sebe?
Auta
Také Bentley Bentayga dostane verzi „na druhou“. A bude…
BMW vrací do nabídky osmiválcové M550i nově naladěné na 530 koní. Těšit se můžete také na Z4 s manuálem
Test Audi A1 Sportback 30 TFSI S tronic: Jak moc si ceníte znak Audi?
Jaguar E-Pace je kompaktní SUV se vzhledem a dynamikou sportovních vozů
Podezřelé vysokorychlostní vážení silnice nezlepší
Hry pro příležitostné hráče