Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Magická hranice padla. V Česku je milion OSVČ

21. prosince 2018, 15:00 - Jakub Procházka
21. prosince 2018, 15:00

Počet malých firem roky stagnoval, podnikatelů ubývalo. Nyní přichází restart drobného byznysu.

V podnikání nemůžete čekat, až bouřka přejde, je nutné naučit se tančit v dešti, upozorňoval kolegy ze světa byznysu zakladatel společnosti Apple Steve Jobs.

„Tančit v dešti“ se naučí zhruba každý pátý Čech, který si založí vlastní firmu. Osmdesát procent nově vzniklých podniků nepřežije první dva roky. Ani tyto statistiky, ani přílišná byrokracie a časté změny legislativy ale zájemce o podnikání v tuzemsku neodrazují. Naopak.

Podle průzkumů roste v posledních dvou letech v České republice počet zaměstnanců, kteří chtějí dát vale zaměstnavateli a vyzkoušet si vlastní podnikání.

Od roku 2016 přibývá stále rychleji také majitelů živnostenského listu a nově založených firem (eseróček i akciových společností).

Mikrofirmy vedou

Zatímco po globální ekonomické krizi mělo Česko každoročně jen o patnáct až dvacet tisíc společností s ručením omezeným více, loni se jejich počet zvýšil o rekordních 32 tisíc.

Počet OSVČ klesl od roku 2011 do roku 2014 z milionu na 970 tisíc a od zástupců politiků i zaměstnavatelských organizací zaznívala slova o nastupujícím negativním trendu. Jenže za poslední dva roky se mraky rozplynuly – aktivních živnostníků v Česku je o třicet tisíc víc než v roce 2015.


Podnikatelé pozor: v roce 2019 vás čekají změny v placení pojistného


„Letos jsme poprvé za sedm let překonali psychologickou hranici jednoho milionu aktivních OSVČ a vypadá to, že bude ještě lépe,“ říká předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) Karel Havlíček.

Zmíněná čísla potvrzují ještě jeden fakt: tradičním fenoménem v Česku je takzvané sebezaměstnávání. „Malé a střední podniky tvoří 99,8 procenta všech podnikatelských subjektů v ČR. Z tohoto počtu je 95 procent mikrofirem – tedy podniků do deset zaměstnanců,“ upřesňuje ředitel odboru podnikatelského prostředí a vnitřního obchodu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Vinkler. A mezi mikropodniky zase výrazně převažuje počet firem s jedním či dvěma zaměstnanci.

Mikrofirmy dávají práci milionům lidí v Česku, tvoří téměř 40 procent HDP a je za nimi přes 50 procent všech investic v ČR.

Co je za znovuzrozením?

Česko je dnes skutečně rekordmanem v počtu držitelů živnostenského listu. Šestina obyvatel v ekonomicky aktivním věku nepodniká nikde jinde v Evropě. Z aktuálního počtu 1,5 milionu podnikatelských subjektrend tů, které vyvíjejí činnost, je více než milion OSVČ a přes 450 tisíc společností s ručením omezeným.

Pozitivní zprávou pro českou ekonomiku, jejíž kondice na malých firmách závisí, je i to, že mezi OSVČ opět roste i počet těch, kteří mají podnikání jako hlavní (nikoli vedlejší) výdělečnou činnost. Loni se zvýšil o čtyři tisíce na 582 tisíc lidí. „Po dlouhé době se obrací trend, kdy rostlo množství podnikatelů pouze na vedlejší činnost,“ připomíná Karel Havlíček. Za boomem není ani tak zlepšující se podnikatelské prostředí a kroky vlády jako EET nebo kontrolní hlášení k DPH, ale spíše ekonomická situace.

České hospodářství patřilo do loňského roku k nejrychleji rostoucím ekonomikám v Evropě. Letos se ale lehce zadrhlo. S meziročním růstem přes 2,5 procenta je na tom sice stále lépe než většina států západní Evropy, ale už pokulhává za Maďarskem, Polskem i Slovenskem.

Frellancer (ne)rovná se OSVČ
OSVČ jsou základem ekonomiky, poslední dobou ale zní v éteru stále častěji slovo freelancer – tedy nezávislý odborník či člověk, který se živí na volné noze. Ani odborníci se na přesné definici neshodnou, každopádně ale českých freelancerů rychle přibývá.

„Obecně bych řekl, že je to člověk, který nemá zaměstnance, stará se sám o sebe a může se živit hlavou i rukama. Může jít tedy i o toho, kdo něco drobného vyrábí, dělá řemeslo, pracuje v zemědělství,“ vypočítává Karel Havlíček.

A nesouhlasí s těmi, kteří mezi freelancery a OSVČ nekladou rovnítko. „Freelancer jede na IČO, je tedy jednoznačně OSVČ. Neříkám, že všechny osoby samostatně výdělečně činné jsou freelanceři, ale všichni freelanceři jsou určitě OSVČ,“ doplňuje Havlíček

„Svobodomyslní, nezávislí lidé jsou pro svobodnou společnost mimořádně důležití už jen proto, že dobře ztělesňují jeden z aspektů svobody, tedy ten ekonomický. Zájem o práci na volné noze mezi mladými lidmi v Česku, stejně jako ve světě, v poslední dekádě viditelně stoupl,“ říká podnikatelský poradce a provozovatel portálu navolnenoze.cz Robert Vinkler.

Optimismus tuzemských podnikatelů má ale velkou setrvačnost. Ačkoli meziroční růst zaostal za predikcemi České národní banky, takzvaný Index Očekávání firem ČSOB stále dosahuje rekordních výšin. „A firmy si růžové brýle jen tak nesundají,“ dodává zástupce AMSP ČR.

„Enormní zájem podnikatelů o zakládání nových firem souvisí s boomem tuzemské ekonomiky, nicméně ta již začíná vykazovat známky přehřátí,“ říká k tomu Petra Štěpánová z poradenské společnosti Bisnode.

A přidává jedno zajímavé číslo: „Celkový počet živnostníků v ČR loni přesáhl 2,1 milionu, nicméně podnikatelskou činnost vyvíjí jen 45 procent z nich.“ A právě v tom, že je v Česku řada spících firem, je důvodem výrazně rozdílných statistických čísel, jež mohou mást laiky i odborníky.

Nepřesná řeč přesných čísel

Věřit můžeme jen statistice, kterou si sami zfalšujeme. Tolik slova klasika. Podnikatelskou veřejnost ale skutečně už řadu let matou značné rozdíly ve statistikách, které vydává Česká správa sociálního zabezpečení (ukazující, že v Česku na živnostenský list podniká kolem milionu lidí) a čísla Bisnode a dalších poradenských firem, jež operují zhruba s dvojnásobným počtem.

„Rozdíl je způsoben odlišnou metodikou. Bisnode čerpá data o živnostnících ze Živnostenského rejstříku a Českého statistického úřadu. Sem se bohužel nedostávají podrobnosti o přerušení živnostenské činnosti,“ vysvětluje datový specialista Bisnode Milan Petrák.


Přečtěte si:

Živnostníky čeká v roce 2019 zvýšení minimálních odvodů, připlatí si 383 Kč měsíčně


„V seznamu ČSSZ nejsou živnostníci, kteří činnost přerušili či nejsou z jiného důvodu aktivní, a neplatí tedy za sebe pojištění, aniž by živnost zcela ukončili,“ dodává Milan Petrák.

Karel Havlíček k tomu dodává: „Nás skutečně zajímá jen počet aktivních podnikatelů, kteří vyvíjejí činnost a platí sociální pojištění. To je jediný smysluplný ukazatel, a proto jsou relevantní pouze čísla České správy sociálního zabezpečení.“ Ať už je v Česku milion, nebo dva miliony podnikatelů, stále více Čechů, kteří chtějí podnikat sami, dává před pořízením živnostenského oprávnění přednost založení „eseróčka“.

Eseróčko, nebo OSVČ?

Podle Petry Štěpánové Češi v posledních letech podnikání prostřednictvím společností s ručením omezeným jednoznačně preferují. Přináší prý menší rizika a větší prestiž na trhu. A může jít o firmu jednoho člověka – kdy má podnik jediného společníka i zaměstnance.

Obě varianty mají své výhody i nevýhody, potvrzují Karel Havlíček a Pavel Vinkler. „Co je výhodnější, nemůžeme jednoznačně říct, protože tu hraje velkou roli například obor podnikání. Z hlediska nákladů při startu podnikání je samozřejmě levnější založit si pouze živnost. Zde je ovšem osobní ručení za podnikání, což u některých obchodních společností není. Tyto firmy ručí pouze majetkem společnosti,“ říká Pavel Vinkler.

„Podstatná je otázka rizik spojených s podnikáním a také záruk. Pokud podnikáte jako OSVČ, ručíte celým svým majetkem, tedy doslova střechou nad hlavou. Proto je bezpečnější založit si eseróčko. Dneska se zakládají poměrně hojně a není to jen tím, že nejnižší základní kapitál představuje symbolickou jednu korunu,“ upřesňuje v rozhovoru pro Profit Karel Havlíček.


Tip pro podnikatele: jak si ještě před koncem roku snížit daňovou povinnost?


Zvýšená obliba eseróček souvisí i s tím, co předseda AMSP ČR zmínil v poslední větě. Nedávno se totiž změnila pravidla související se zakládáním společností s ručením omezeným. Jako vstupní základní kapitál postačí jedna symbolická koruna. Ještě nedávno přitom šlo o částku 200 tisíc korun.

„Efekt je ale spíše psychologický. Samozřejmě nemůžete začít podnikat bez koruny. Ale každopádně odpadla nepříjemná povinnost vkládat do firmy na začátku stovky tisíc, dneska postačí třeba i desetitisíce,“ doplňuje Karel Havlíček.

Zástupci ministerstva i asociace připouštějí i to, že o něco jednodušší zůstává podnikání na živnostenský list. Administrativně jednodušší je dnes rozhodně založení živnosti a ministerstvo se bude snažit podnikatelům začátky ještě více ulehčit,“ prozrazuje Pavel Vinkler.

„Připravujeme brzké napojení živnostenského rejstříku na Portál občana. Chystáme možnost autentizace prostřednictvím Národní identitní autority (např. pomocí občanského průkazu s čipem), což umožní podnikateli vyplnit podání živnostenskému úřadu v autentizovaném režimu, včetně toho, že zde budou předvyplněné osobní údaje, které jsou o podnikateli vedené v rejstřících a registrech. Podnikatel si bude moci z pohodlí domova zřídit živnostenské oprávnění, aniž by si musel instalovat jakoukoliv aplikaci na počítač,“ doplňuje zástupce ministerstva.

Vinkler připomíná ještě jednu z výhod, které mají OSVČ proti zakladatelům „eseróček“. Jde o možnost využít takzvané výdajové paušály při placení daně z příjmů. Díky nim si mohou odečíst z daňového základu 40 až 80 procent, a výrazně tak na odvodech státu ušetřit.

„Při vyšších příjmech už se ale jednoznačně vyplatí založit si eseróčko,“ glosuje Karel Havlíček.

Článek vyšel v magazínu Profit


Čtěte také

Události  Zpracování plastových lahví

Systém funguje. Osm z deseti PET lahví končí v Česku ve sběru

Osm z deseti PET lahví uvedených na trh končí v Česku ve sběru. Zálohovací systém PET…

před 3 hodinami

 Interiér elektrického konceptu Vision iV

Elektrický koncept Škoda Vision iV naznačuje, jak bude vypadat interiér Škodovek

Škoda zveřejnila první skicu naznačující interiér nového elektrického konceptu Vision iV.…

před 4 hodinami

 O2, T-Mobile a Vodafone

Komentář: Neomezená data v mobilu nebudú. Nikdy, nech si to všichni zapamatují

Tuzemská trojka operátorů nemá v nabídce neomezené mobilní datové balíčky, T-Mobile a…

před 5 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 4 | Průměrné hodnocení: 4.75

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Chystá se paušální daň: Vyplatí se opravdu každému?
Jak se nenechat při nakupování napálit
O kolik se v roce 2019 zvýší příspěvek na péči?
Slovenské prezidentské volby: vše, co potřebujete vědět
Auta
Čtvrtou karosářskou variantou Ceedu bude crossover.…
Jak ověřit VIN u ojetiny? Lze to i zdarma, ale detailní kontrola něco stojí
Rychlý test Audi A6 40 TDI (2.0 TDI Evo): Je lepší než šestiválec. Fakticky!
Opravdu chce EU povinný omezovač rychlosti v autech? Nebude to tak horké
Aston Martin přidá do nabídky levnějšího a praktičtějšího sourozence modelu Valkyrie
Technologie
Samsung Galaxy S10e, S10 a S10+ mají ohromnou výbavu i cenu (první dojmy)
Microsoft varuje před útoky na evropské demokratické instituce
USA, neUSA. Němci nemají s Huawei problém a chtějí jej pustit do 5G
Přichází Snapdragon X55, internet v mobilu zrychlí na 7 Gb/s
Unikly všechny procesory Intel Core 9. generace: i5, i3 s turbem, bude i Pentium bez GPU
Hry pro příležitostné hráče