Za odkup vepřína v Letech stát zaplatí 450 milionů. Za pět měsíců půjde k zemi - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Za odkup vepřína v Letech stát zaplatí 450 milionů. Za pět měsíců půjde k zemi

,
Za odkup vepřína v Letech stát zaplatí 450 milionů. Za pět měsíců půjde k zemi
Zdroj: Martin Pinkas, Euro

Za odkoupení vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, stát zaplatí zhruba 450 milionů včetně daně z přidané hodnoty. Smlouvu o odkupu dnes odtajnila vláda. Koupi schválila už v srpnu.
Provoz vepřína by mohl být pole dřívějších informací ukončen do několika měsíců, na místě tábora má během nejbližších let vzniknout památník.

Smlouva s firmou AGPI, která vepřín provozuje, by měla být podepsána v nejbližší době, řekl po jednání vlády ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

“Ministerstvo financí má částku připravenou a navýší nám o ni letošní rozpočet,” potvrdil Herman fakt, že Agpi získá peníze ještě v roce 2017.

O vykoupení vepřína a vybudování důstojného pietního místa na území tábora se hovoří víc než dvě dekády, předchozí vlády problém odsouvaly. Česko za vepřín na romském pietním místě sklízelo kritiku domácích i mezinárodních organizací. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament.

Provoz vepřína se však nezastaví ze dne na den. Kvůli dlouhodobým smlouvám bude slyšet chrochtání prasat na místě druhoválečného utrpení Romů až do konce března příštího roku. Teprve potom Agpi začne s přesunem zvířat a techniky.


Komentář: Utajené Lety

 Weikert


Demolice a vyčištění sedmihektarového areálu se třinácti nízkými prasečáky zabere několik měsíců. Teoreticky je možné, že stát stihne očistu do roku 2020, kdy uplyne 70 let od založení kárného pracovního tábora. Během druhé světové války v Letech u Písku zahynuly více než tři stovky Romů, další stovky odtud zamířily vstříc smrti do Osvětimi.

O likvidaci vepřína, který komunisté postavili v roce 1972 na místě lágru, se diskutuje už od poloviny 90. let. K domluvě mezi státem a Agpi však došlo až v posledních měsících.

Památník v Letech vznikl v roce 1995, od velkovýkrmny jej dělí jen malý hájek.

Čtěte také:

Popřel Babiš holokaust? Lety u Písku podle něj koncentrák nebyly

Provozovatel vepřína v Letech musí vrátit dotaci. Podle Bruselu ji získal neoprávněně

Aktivisté usvědčili Zemana z další lži. Tentokrát o táboře v Letech

 To je jistě jenom nějaká shoda náhod, a nikoli vzkaz Milošovi.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze