Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Těžba uranu v Kazachstánu, ilustrační foto
Těžba uranu v Kazachstánu, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Trump překvapil trh: dovoz uranu není bezpečnostní hrozbou

16. července, 16:37  -  František Novák
Těžba uranu v Kazachstánu, ilustrační foto
Těžba uranu v Kazachstánu, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
16. července, 16:37

Americký prezident Donald Trump odmítl uvalit cla na dovoz uranu do USA, jak to doporučilo americké ministerstvo obchodu. Nařídil naopak 90denní přezkum toho, jak vypadá celý dodavatelský řetězec jaderného materiálu. Spojené státy nyní dováží 93 procent komerčně využívaného radioaktivního prvku.

Globální poptávka po uranu by se mohla zvýšit poté, co americký prezident překvapil trh a uvedl, že dovoz této strategické suroviny pro jadernou mocnost neohrožuje národní bezpečnost, napsaly Financial Times.

Trump nesouhlasí s uvalením cel na import uranu i přes negativní stanovisko amerického ministerstva obchodu, jež naopak zavedení cel podpořilo. Prezident nicméně chce přezkoumat celý dodavatelský řetězec těžby a produkce jaderného paliva, aby bylo možné oživit výrobu na území Spojených států. V největší ekonomice světa je provozováno 98 jaderných bloků třiceti různými společnostmi. Do země se dováží 93 procent komerčně využívaného uranu, za posledních deset let to je nárůst o 86 procentních bodů.

Trumpovo rozhodnutí by mohlo oživit trh s uranem. Cena komodity se propadla po havárii ve Fukušimě v roce 2011, protože Japonsko nařídilo odstavení 40 reaktorů. Následovalo rozhodnutí Německa do konce roku 2022 ukončit provoz jaderných zdrojů. Před rokem 2011 se libra uranu prodávala za 70 dolarů, nyní se cena pohybuje na úrovni 26 dolarů za libru.