Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Jenání vlády. Premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, v pozadí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr zemědělství Jiří Milek
Jenání vlády. Premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, v pozadí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr zemědělství Jiří Milek
Autor: Petr Horník / Právo / Profimedia

Transparency International: Vláda propustila výrazně víc vysokých úředníků, než tvrdila

31. května 2018, 15:18 - čtk
Jenání vlády. Premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, v pozadí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr zemědělství Jiří Milek
Jenání vlády. Premiér Andrej Babiš, ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, v pozadí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a ministr zemědělství Jiří Milek
Autor: Petr Horník / Právo / Profimedia
31. května 2018, 15:18

Vláda Andreje Babiše (ANO) propustila podle organizace Transparency International (TI) při systemizaci loni v prosinci výrazně víc vysokých úředníků, než tvrdila. Podle vlády bylo zrušeno 23 služebních míst. Podle dnešní tiskové zprávy TI se ale systemizace dotkla nejméně 37 pozic představených ve služebním poměru. Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký kritiku odmítl.

Systemizaci provedla vláda loni koncem roku krátce po svém jmenování. Ministerstvo vnitra uvedlo, že změny souvisí s reorganizací práce ministerstev. Babiš kritizoval přebujelost státní správy a oznámil, že systemizace ušetří 18 milionů korun. Na ministerstvech a úřadu vlády ubylo 14 sekcí, zrušeno bylo podle tehdejšího vyjádření vlády 23 služebních a 50 pracovních míst. Změny platné od ledna 2018 se dotkly i náměstků.

Podle Transparency, která začátkem roku dopad systemizace ověřovala na ministerstvech i úřadu vlády, skončilo ale zhruba o polovinu vysokých úředníků více. „Ukázalo se, že jen na těchto oslovených úřadech přestalo z důvodů systemizace zastávat svou pozici 37 představených od úrovně ředitelů odborů výše,“ uvedla Transparency.

Postránecký ve vyjádření vysvětlil, že údaje Transparency vycházejí z odlišného pohledu na interpretaci čísel vztahujících se k systemizaci. „Systemizací se rozumí počet míst služebních a pracovních ve služebním úřadu, nikoliv počet zaměstnanců v úřadu,“ uvedl Postránecký. Zmíněných 23 zrušených služebních míst je podle něj rozdíl počtu zrušených a počtu nově vytvořených služebních míst. Počet míst představených, tedy nejvyšších úředníků, o nichž se Transparency zmiňuje, klesl podle Postráneckého o 32. O devět ale vzrostl počet služebních míst, která nejsou místy přestavených.


Lež v přímém přenosu: vláda tvrdí, že má vyhazovy úředníků schválené z Bruselu. Nemá


V březnu rozhodla Babišova vláda o další systemizaci, která bude znamenat další rušení míst ve státní správě. Kabinet také předložil novelu služebního zákona, která podle některých opozičních stran či odborů umožní vládě, zbavit se dalších nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa jinými osobami. „Funkčnost služebního zákona se pozná až s výměnou vládních garnitur a současné kroky vlády považujeme za nebezpečné,“ uvedl k novele ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Postránecký i tuto kritiku odmítl. Novelu zákona hájí. Podle něj se týká oblastí, kde jsou problémy. Otevření výběrových řízení například podle něj reaguje na situaci, kdy nyní není v řadě případů velký zájem o účast ve výběrových řízeních. „Nastaly i situace, kdy se do výběrových řízení na pozici náměstka pro řízení sekce nikdo nepřihlásil,“ upozornil Postránecký.

Zdůraznil také, že snížení počtu náměstků či ředitelů odborů ze začátku letošního roku představovalo jen velmi malý rozsah změn oproti situacím, které nastávaly po nástupu nových vlád před zavedením zákona o státní službě. „Například po nástupu Nečasovy vlády v roce 2010 došlo k výměně naprosté většiny náměstků a do jednoho roku bylo vyměněno na některých ministerstvech přes 40 procent ředitelů odborů,“ uvedl Postránecký. Podle něj naopak zákon přispívá ke stabilizaci výkonu státní správy.

Podle TI se však současná vláda snaží obcházet zákon a privatizovat veřejný zájem. „Spekulacím o dosazování loajálních osob to pak samozřejmě nahrává. Vláda by se měla snažit o stabilizaci státní správy, nikoliv o její demontáž,“ sdělil právník TI Petr Leyer. „Jsou zde překotně rozebírány strategické instituce a organizace přímo za denního světla, a navíc je to doprovázeno populistickou rétorikou odpovědného vládnutí,“ doplnil analytik Transparency Milan Eibl.

O personálních rozhodnutích vlády v demisi čtěte více:

Lov posledních partyzánů. Babišově čistce stále odolává Beneš

Čistka pokračuje. Babišova vláda zprostila funkce ředitele civilní rozvědky

Ministr zemědělství odvolal ředitele Lesů ČR Szóráda

Babiš vyzval ředitele GIBS Murína k rezignaci. Pohrozil mu skandálem

Úřednická čistka. Kabinet zruší 14 sekcí a desítky míst na ministerstvech i na Úřadu vlády

Kabinet v demisi pokračuje v čistce. Vojtěch odvolal svého předchůdce Němečka

Vojtěch odvolal ředitelku Nemocnice Na Bulovce VrbovskouČtěte také

Události Sociolog Oto Sedláček

Stálo to za to, vzpomíná na listopad 89 sociolog Oto Sedláček

Propadám skepsi, když lidé nadávají. Listopad byla skvělá změna, vzpomíná Oto Sedláček,…

17. listopadu 2019

Pavel Páral

Třicet let čím dál menší svobody

Postupné odlamování kousků svobody moc palčivě nevnímáme, a o to je nebezpečnější.

17. listopadu 2019

 Václav Klaus mladší na Národní třídě

Babiše, Hamáčka i Klause mladšího lidé na Národní třídě vypískali

Za skandování a pískání zhruba 15 protestujících dnes ráno po 07:15 premiér a předseda…

17. listopadu 2019

Praha Parkování v Praze

Městské části Praha 5 a 6 rozšíří parkovací zóny

Na území městských částí Prahy 5 a 6 se od pondělí 18. listopadu rozšíří parkovací zóny.…

17. listopadu 2019

 Andrew Darwin

Šéf DLA Piper Darwin: Už nepotřebujeme armádu právníků, která hledá jednu větu

S šéfem jedné z největších advokátních kanceláří na světě Andrew Darwinem o tom, jak se…

17. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Za jakých okolností budete mít nárok na pohřebné?
Jak se připravit na pracovní pohovor?
Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?
Mince či bankovky jsou lákavější investicí než zlato, zhodnotí se rychleji
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Auta
Listopad 89 v motoristickém tisku: Sovětské koncepty,…
Škoda Favorit vs. Škoda Octavia: Rozdíl třiceti let v praxi
Grafická demododávka společnosti 3M na veletrh CzechBus
VW vystavuje v Praze posla své elektrické budoucnosti. Kvóta pro ČR je už prodaná
Peugeot se vrátí do Le Mans. Deset let poté, co vytrvalostní závody opustil
Hry pro příležitostné hráče