Ministerstvo kultury povede náměstek Schreier. Protiústavní, bouří se opozice - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Ministerstvo kultury povede náměstek Schreier. Protiústavní, bouří se opozice

, čtk,
Ministerstvo kultury povede náměstek Schreier. Protiústavní, bouří se opozice
Zdroj: čtk

Končící ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) pověřil vedením ministerstva od 1. srpna ekonomického náměstka Reného Schreiera. Bude s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) vyjednávat o rozpočtu, úřad požaduje miliardu korun navíc. Po jednání se Staňkem to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Pověření Schreiera řízením ministerstva kritizuje opozice.

Schillerovou chce Babiš o nárocích ministerstva informovat, peníze podle něj scházejí na dofinancování evropských projektů, provoz příspěvkových organizací a na zvýšení platů. Předseda vlády zopakoval, že během vládních prázdnin nebude problematické nechat úřad bez ministra. Za nejdůležitější úkol v této době považuje jednání o rozpočtu, které zastane Schreier. Odborný náměstek Schreier (1978) přišel na ministerstvo s bývalým šéfem úřadu Danielem Hermanem (KDU-ČSL), s nímž dříve spolupracoval v Ústavu pro studium totalitních režimů.

Staněk odchází z ministerstva po ročním působení, je přesvědčen, že zanechává resort stabilizovaný. O Schreierovi řekl, že je obeznámen s chodem úřadu. „Zná priority, zná, kde nás tlačí bota,“ konstatoval. Dodal, že zastupující náměstek nebude loutkovým ministrem. Pověřen bude zastupováním ministra při jednání vlády, v Poslanecké sněmovně, ale nebude mít žádné kompetence člena vlády, protože je mít nemůže, řekl Staněk.

Věříte, že se Michal Šmarda stane ministrem kultury?

Během svého přibližně ročního angažmá na ministerstvu kultury Staněk nejprve sklízel kritiku za to, že on, respektive jeho práce není příliš viditelná. Poté, co před Velikonocemi odvolal dva ředitele příspěvkových organizací, mu odborníci i spolustraníci vytýkali zejména formu tohoto kroku. Sociální demokracie zprvu za Staňkem stála, část kulturní obce spjatá zejména s galerijní a muzejní scénou ale začala volat po jeho odvolání. Přidali se k ní i další kritici, třeba z řad nezávislých divadelníků, kterým vadil údajně nevyhovující systém podpory kultury v neziskovém sektoru.

S rozdělováním dotací a fungováním grantového systému se potýká téměř každý ministr kultury. Dotační systém nikdy neuspokojí všechny zájemce. Za spolupráci dnes Staňkovi poděkoval ředitel Národního divadla Jan Burian. „Panu ministru Staňkovi děkujeme za spolupráci, která se opírala o předvídatelný systém řízení Národního divadla. Je škoda, že se dosud žádný ministr kultury nepropracoval k důležitým systémovým legislativním a rozpočtovým změnám,“ řekl Burian. „Ministr kultury je důležitá funkce pro podporu rozvoje duchovního stavu společnosti. Doufám, že si to uvědomují všichni, kdo rozhodují o vedení ministerstva kultury,“ doplnil.


Poslední zhasne. Kdysi hrdá značka „socdem“ je v troskách

 Jan Hamáček a Andrej Babiš odcházejí ze schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech


Problematické pověření

Pověření Schreiera řízením ministerstva je protiústavní, řekl předseda nejsilnější opoziční ODS Petr Fiala. „Veřejnost si zaslouží, aby polovina srpna bylo to poslední definitivní datum, kdy zazní definitivní slovo od prezidenta, kdy zazní definitivní slovo od premiéra, kdy zazní definitivní slovo od ČSSD,“ řekl dnes Fiala.

Šéf KDU-ČSL Marek Výborný považuje za zcela zřejmé, že stav na ministerstvu kultury bude od čtvrtka v rozporu se zákonem. „Žádné výmluvy kohokoli nepomohou. KDU-ČSL považuje za velmi nezodpovědné, když zákon nerespektují nejvyšší exekutivní orgány. Může to do budoucna způsobit i řadu správních sporů o platnost rozhodnutí ministerstva kultury,“ uvedl. Viníkem situace je podle něj prezident nerespektující ústavu a „slabý premiér“ Babiš, který netrvá na jejím dodržování.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil označil pověření náměstka za nešťastné, za standardní by považoval jmenování nového ministra či dočasné pověření jiného člena vlády vedením resortu. „Náměstek nemůže plnit úkoly ministra, které má ministr z titulu člena vlády, může jen administrativně dočasně spravovat ministerstvo,“ řekl Pospíšil. Nešťastné je i to, že má náměstek vyjednávat s ministryní financí o rozpočtu. „Je to výsostně politická věc, není schopen dostatečně razantně hájit zájmy kultury,“ dodal.

Dále čtěte:

Babiš volá po konstruktivním řešení vládní krize. Sociální demokraty přesvědčoval deset minut

Brabec a Vojtěch věří, že ČSSD ve vládní koalici setrvá

Zemanova nečinnost ohledně Staňka je proti ústavním pořádkům, říká Rychetský

Komentář: Přichází drsná Mařenka

Komentář: Zeman je zpět v ČSSD

ČSSD trvá na nominaci Šmardy. K vyřešení situace jsme udělali maximum, tvrdí Hamáček