Splnění ekologických cílů v energetice do roku 2030 vyjde na tři biliony korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Splnění ekologických cílů v energetice do roku 2030 vyjde na tři biliony korun

, čtk,
Splnění ekologických cílů v energetice do roku 2030 vyjde na tři biliony korun
Zdroj: čtk

Česko vyčíslilo náklady na splnění ekologických cílů spojených s energetikou do roku 2030 na tři biliony korun. V Bruselu to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla po jednání zástupců unijních zemí věnovanému klimatickým cílům v energetice. Podle finské ministryně hospodářství daly členské země najevo vůli své závazky dodržet, některé však ještě mají rezervy.

„Mnoho členských zemí přišlo s novými opatřeními na zlepšení energetické efektivity,“ řekla novinářům po jednání finská ministryně Katri Kulmuniová. Finské předsednictví považuje snižování emisí skleníkových plynů a cestu k takzvané uhlíkové neutralitě za jednu ze svých priorit a snaží se vést ostatní země k ještě odvážnějším plánům, než jaké mají nyní. Stejný záměr dala najevo nastupující předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Státy EU se loni zavázaly, že do konce příštího desetiletí bude energie vyrobená z obnovitelných zdrojů tvořit 32 procent celkového energetického mixu a energetická účinnost se zvýší o 32,5 procenta. Podle Evropské komise však dosud přijatá a plánovaná opatření k dosažení těchto cílů stačit nebudou.

Má se Česko stát klimaticky neutrálním?

„Komise vítá snahu několika států udělat více a zvýšit své ambice a já jsem si jist, že další budou následovat,“ komentoval dnešní jednání místopředseda EK pro energetickou unii Maroš Šefčovič. Komise podle něj motivuje jednotlivé země tím, že v příštím víceletém rozpočtu vyhradila na opatření spojená s klimatem více peněz než dosud.

Česko podle Neděly počítá, že jej opatření vyjdou na zmíněné tři biliony, zhruba ze třetiny to jsou náklady na obnovitelné zdroje a ze dvou třetin výdaje spojené s energetickou účinností. České úřady podle něj v současnosti analyzují možný dopad jednotlivých opatření a časový horizont jejich zavádění.


Klima je pro Němce důležitější než hospodářský růst: jeho ochranu preferují dvě třetiny z nich

 Znečištěné ovzduší


„Nechceme, aby to mělo příliš negativní dopad na zákazníky v České republice a konkurenceschopnost českého průmyslu,“ podotkl Neděla, podle něhož komise hodnotí Česko v několika oblastech velmi dobře.

Členské země by své energeticko-klimatické plány měly předložit do konce letošního roku. Komise v červnu doporučila Česku, aby zvýšilo podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie na 23 procent místo původně plánovaných necelých 21.

Čtěte také:

Německé snižování emisí: současným tempem nabere zpoždění 16 let

Bitva o jádro: v Bruselu se bojuje o definici zelených investic

Chytej CO2, budeš odměněn. Němečtí liberálové chtějí lidem platit kryptoměnou za odsávání emisí

Dokumentarista Moore opět provokuje: Soláry a větrníky nás nezachrání, živí fosilní barony

Obnovitelné zdroje pokryly skoro polovinu německé spotřeby. Ohrožují ale stabilitu sítě

Česko dodržuje klimatické závazky, tvrdí Babiš. Na summitu OSN ale prostor mít nebude

Německo zdvojnásobí pomoc pro rozvojové státy. Do fondu OSN přispěje čtyřmi miliardami eur

Ohodnoťte tento článek
Diskuze