Prodraží se Japoncům přítomnost amerických vojáků na jejich území? Smlouva vyprší v březnu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Prodraží se Japoncům přítomnost amerických vojáků na jejich území? Smlouva vyprší v březnu

,
Prodraží se Japoncům přítomnost amerických vojáků na jejich území? Smlouva vyprší v březnu
Zdroj: Shutterstock

Podle japonského ministra obrany Tara Kona jsou informace týkající se možného navýšení poplatků, které Tokio každý rok vyplácí Washingtonu za to, že v zemi vycházejícího slunce udržuje kontingent přibližně 54 tisíc vojáků, nepodložené. Žádný takový návrh ze strany USA prý doposud nepadl.

Působení americký vojsk vyjde Japonce podle aktuálně platné smlouvy v přepočtu zhruba na dvě miliardy dolarů (47,5 miliardy korun) ročně. Tato suma by se ale měla podle bývalého Trumpova bezpečnostního poradce John Boltona v dohledné době zečtyřnásobit. Píše o tom ve své knize Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu, která ve Spojených státech vyšla na konci června.

„Japonsko-americká aliance je veřejným zájmem všech a jako taková přispívá k udržení míru a stability v rámci celého tohoto regionu,“ řekl k danému tématu podle agentury Reuters ministr Kono japonské tiskové agentuře Kjódó. „Dohoda, která je lukrativní pro jednu stranu, nebude trvat dlouho,“ doplnil s tím, že blíže konkrétní být nemůže, neboť ještě na rozdíl od jiných neměl příležitost si Boltnovo dlouho očekávané dílo přečíst.

Podle sedmapadesátiletého politika jsou však jakékoliv spekulace týkající se nové výše poplatku, jenž bude Japonsko každoročně hradit Spojeným státům amerických za jeho ochranu, předčasné. Stávající smlouva totiž vyprší až během nadcházejícího března, a tudíž je zde stále dost času na to, aby obě strany celou záležitost důkladně probraly.

„Vyjednávání ohledně nákladů na hoštění (vojáků armády USA) ještě nezačala,“ vysvětlil a dodal: „Japonská vláda ještě žádnou žádost ze strany Spojených států vztahující se k této záležitosti neobdržela.“

Přítomnost amerických vojsk v zemi vycházejícího slunce je zakotvena v paktu, který spolu Washington s Tokiem uzavřely po skočení druhé světové války. V jeho rámci se USA zavázaly poskytovat svému tehdy novému spojenci bezpečnost a ochranu a zajistit trvalý mír v této dříve velmi problematické části světa. Většina příslušníků armády USA pobývá na základnách situovaných na tichomořském ostrově Okinawa.

Prodraží se Japoncům přítomnost amerických vojáků na jejich území? Smlouva vyprší v březnu
3 (60%) 2 hlasování
Zdroj: www.reuters.com
Diskuze