Počet zaměstnanců placených z rozpočtu stoupl na 470 tisíc, nejvíce je učitelů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Počet zaměstnanců placených z rozpočtu stoupl na 470 tisíc, nejvíce je učitelů

, čtk,

Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají letos 469 737 lidí, což je proti loňskému roku nárůst o zhruba 17 tisíc. Nejvíce je učitelů, a to 183 tisíc. Nepedagogických pracovníků ve školství je zhruba 64 tisíc. Následují příslušníci ozbrojených složek jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, kterých je 64 500. Vojáků je 25 600.

Jde o počet míst, na která mají jednotlivá ministerstva v rozpočtu vyčleněny peníze. Všechna místa ale nemusí být obsazena.

Na platy by přitom z letošního rozpočtu včetně peněz z EU mělo jít bez příslušenství zhruba 200 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu jsou přitom naplánovány na 1505 miliard korun.

Ministerstvo financí v publikaci Státní rozpočet v kostce také uvádí, že by letos ke konci roku státní dluh mohl být v absolutní vyjádření vyšší než loni. „V roce 2018 dosáhla výše státního dluhu 1622 miliard korun (tj. 30,5 procenta HDP). V roce 2019 je odhadovaná jeho výše na 29,8 procenta HDP, tedy maximálně na úrovni 1666 miliard korun,“ uvádí brožura.

 Struktura zaměstnanců organizačních složek státu a příspěvkových organizací v roce 2019

Publikace také v rámci příjmů rozpočtu upozorňuje, že v rámci aktuálního srovnání zemí OECD na základě dat z roku 2017 má Česká republika druhé nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění. Její výše je na 15 procentech HDP. Nejvyšší má Francie 16,8 procenta HDP. „Při srovnávání výše efektivních sazeb (tj. daňových sazeb, které jsou sníženy o veškeré možné slevy na daních a úlevy povolené daným státem) u daně z příjmů fyzických (zahrnující pouze odvody placené zaměstnancem nikoli i zaměstnavatelem) a právnických osob je však v rámci zemí OECD Česká republika pod průměrem jak zemí EU, tak i pod průměrem zemí OECD,“ uvádí materiál.


Česká ekonomika se začíná přehřívat. V žebříčku stability se propadla o tři místa

 Strojírny, ilustrační foto


Informační brožura popisuje hlavní funkce státního rozpočtu, jeho charakteristiky, proces jeho přípravy a přináší konkrétní informace k rozpočtu na letošní rok. Představuje českou verzi „Rozpočtu pro občany“ (Citizens Budget), jehož publikování doporučuje řada mezinárodních organizací jako je Světová banka, OECD nebo International Budget Partnership.

Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 40 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu by měly činit 1,505 bilionu korun a příjmy 1,465 bilionu korun.

Dále čtěte:

Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?

Německý rozpočet se může propadnout do schodku, varuje vládní dokument

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

Ochlazení ekonomiky? Zatím fakt nemrzne

 Páral

Ohodnoťte tento článek
Diskuze