Okamura si může oddychnout. Pokus o jeho odvolání z funkce místopředsedy Sněmovny nevyšel - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Okamura si může oddychnout. Pokus o jeho odvolání z funkce místopředsedy Sněmovny nevyšel

, čtk,
Okamura si může oddychnout. Pokus o jeho odvolání z funkce místopředsedy Sněmovny nevyšel
Zdroj: čtk

Předseda SPD Tomio Okamura přečkal pokus o odvolání z funkce místopředsedy Sněmovny. Poslanci o něm hlasovat nebudou. Dolní komora program mimořádné schůze svolané na dnešek k tomuto bodu ve dvojím hlasování neschválila. Schůze se tak neuskutečnila.

Pro schválení programu hlasovalo nejprve 77 ze 176 přítomných poslanců, proti jich bylo 49. Hlasování zpochybnil předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. V dalším hlasování se vyslovilo pro konání schůze 78 ze 177 poslanců, proti jich bylo 41. Předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek za svolavatele řekl, že zásadní zodpovědnost ležela na hnutí ANO.

Jan Bartošek za svolavatele řekl, že zásadní zodpovědnost ležela na hnutí ANO. Proti schůzi bylo všech 22 poslanců SPD, nepodpořili ji ani komunisté.

Hlasování předcházela zhruba hodinová diskuse. Podle Okamurových odpůrců předseda SPD zlehčil utrpení lidí při romském holokaustu a neměl by reprezentovat Česko ve vysoké ústavní funkci. Naopak místopředseda SPD Radim Fiala odmítl, že by jeho hnutí bylo popíračem holokaustu.

Komentář: Prasárna v prasečáku

 Páral

Svolání schůze podnítili lidovci potom, co se jim návrh na Okamurovo odvolání nepodařilo prosadit minulý týden na řádnou schůzi. Nejsilnější frakce ANO tehdy oznámila, že snahy o odvolání předsedy SPD z vedení dolní komory nepodpoří. Okamura se prý na jednání klubu ANO za výroky omluvil.

Šéf SPD v lednu řekl, že tábor v Letech nebyl oplocený a byl v něm volný pohyb. Později se omluvil za vyjádření, že tábor nebyl oplocený, uvedl však, že ho většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat. Ohradil se proti vyjádřením, že zpochybňuje holokaust.

Politici kritizují, že neprošel program schůze

Bývalý premiér Sobotka na twitteru kritizoval ANO a jeho předsedu, premiéra v demisi Andreje Babiše. „Babišovo hnutí ANO spolu s komunisty zabránilo projednávání odvolání Okamury za jeho rasistické výroky a zpochybňování romského holokaustu. Hanba a ostuda!“ uvedl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na svém facebookovém profilu připomněl, že neuspěl ani jeho apel na poslance SPD, aby umožnili schůzi zakončenou tajným hlasováním o odvolání Okamury. „Vždyť mají odvolatelnost politiků v programu a ve jménu demokratická. Tomio Okamura ‚hrdinně‘ ani nevystoupil,“ uvedl na sociální síti.

Také šéf lidovců Bělobrádek kritizoval, že místo Okamury promluvil s přednostním právem jen místopředseda SPD Radim Fiala. Navíc podle něj přečetl projev plný „nesmyslů, lží a blbostí“. Předsedovi KDU-ČSL vadí i to, že se nijak nevyjádřil ani žádný z ministrů. „Nikdo z vlády nevystoupil a nehlasoval pro diskusi, včetně těch, kteří SPD pokrytecky kritizují,“ uvedl. Předseda sněmovního klubu lidovců Jan Bartošek připomněl, že premiér dnes navštívil romské muzeum. „Na druhé straně poslanci jeho hnutí neumožnili ani diskusi – vnímám to jako pokrytectví a faleš,“ uvedl. Bělobrádek varoval před tyranií většiny a poznamenal, že nenávist se může obrátit i dovnitř stran, které ji šíří.

Čtěte dále:

Proč je Okamura hrozbou pro Babiše

Komentář: Utajené Lety

Policie obvinila tajemníka SPD kvůli rasistickým výrokům

Pelikán vyzval Okamuru, aby přestal zpochybňovat letskou tragédii


Ohodnoťte tento článek
Diskuze