Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Michael Tomeš

O růstu minimální mzdy rozhodne vláda. Tripartita se na navýšení neshodla

18. listopadu, 19:30 - čtk
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: Michael Tomeš
18. listopadu, 19:30

Tripartita se dnes neshodla na zvýšení minimální mzdy pro příští rok. O růstu proto rozhodne vláda. Oznámila to ministryně práce Jana Maláčová. Dodala, že požádala premiéra Andreje Babiše o svolání zástupců koaličních stran, aby se na přidání dohodli co nejdřív. Odboráři požadovali růst minimální mzdy o 1650 korun, tedy z nynějších 13 350 na 15 tisíc korun. Zaměstnavatelé by přidali nejvýš 700 korun.

„Tripartita se dnes neshodla na zvýšení minimální mzdy. Rozhodnout bude muset vláda. Hned po jednání jsem proto požádala pana premiéra o svolání koaliční rady. Není na co čekat,“ uvedla Maláčová.

Premiér Andrej Babiš očekává, že koaliční rada najde v diskusi o zvýšení minimální mzdy kompromis, řekl dnes novinářům před odletem na návštěvu Ukrajiny. „Já, k co nejvyššímu, samozřejmě,“ řekl na otázku, k jakému zvýšení se přiklání. Připustil, že minimální mzda v Česku je nižší než v okolních státech, poukázal ale na to, že průměrná mzda v Česku je vyšší než na Slovensku nebo v Polsku.

Minimální mzdu stanovuje vláda svým nařízením. Vycházet by měla z dohody odborů a zaměstnavatelů. Ti se ale na růstu obvykle neshodnou, takže částku určí kabinet. Ministerstvo práce připravilo návrh tří verzí s navýšením o 1150, 1350 a 1650 korun.

Měla by se minimální mzda zvýšit na 15