O post šéfa GIBS se přihlásilo 12 uchazečů, včetně dočasné ředitelky Haderkové - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

O post šéfa GIBS se přihlásilo 12 uchazečů, včetně dočasné ředitelky Haderkové

, čtk,
O post šéfa GIBS se přihlásilo 12 uchazečů, včetně dočasné ředitelky Haderkové
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Do výběrového řízení na pozici ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů, která je od začátku května volná po odchodu Michala Murína, se přihlásilo 12 uchazečů, včetně dočasné šéfky Lenky Haderkové. Přihlášky mohli kandidáti podávat do dnešního dne. Nového ředitele vybírá odborná komise.

„Do výběrového řízení na nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů se v zadaném termínu přihlásilo celkem 12 uchazečů. Komise ustavená v návaznosti na usnesení vlády ze dne 30. dubna 2018 a složená z odborníků s praxí a se znalostí konkrétních oblastí nyní posoudí odborné a osobní předpoklady uchazečů,“ uvedla mluvčí vlády Petra Doležalová.

V komisi jsou podle Lidových novin jsou ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal, generální ředitel Celní správy Milan Poulíček, šéf hasičů Drahoslav Ryba, ředitel Finančního analytického útvaru Libor Kazda a ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun.

Do výběrového řízení se přihlásil například někdejší poslanec a člen hnutí ANO Bohuslav Chalupa. Právo dnes napsalo, že dalším z kandidátů je šéf Okresního státního zastupitelství v Lounech Radim Dragoun. Přihlásila se i Lenka Haderková, která GIBS dočasně vede po Murínově odchodu.


Lov posledních partyzánů. Babišově čistce stále odolává Beneš

 Andrej Babiš


Premiér Andrej Babiš musel na počátku června vyhlásit druhé kolo výběrového řízení, do prvního se totiž přihlásila pouze Haderková. Výběrová komise tehdy konstatovala, že podání jedné přihlášky v úvodním kole výběrového řízení nenaplnilo požadavky výběrového řízení.

K odchodu Murína vedly spory s premiérem. Podle inspekce Babiš na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách premiér Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení.

Činnost GIBS kromě Babiše kritizovali také státní zástupci, kteří mají výtky zejména k vzájemné spolupráci. Mluvili o pochybeních dlouhodobějšího charakteru, která se opakují, a o systémových problémech. Murín nakonec odešel z funkce sám. Předtím kvůli vyčerpání z dlouhodobého stresu skončil v nemocnici. Svůj odchod zdůvodnil tím, že pokud by zůstal ve funkci, mohlo by to vést ke zpochybňování výsledků práce GIBS.

Generální inspekce bezpečnostních sborů
GIBS vznikla 1. ledna 2012. Murín byl druhým ředitelem této bezpečnostní složky, když ve funkci v prosinci 2015 vystřídal Ivana Bílka. Server Aktuálně.cz v minulosti napsal, že Murín od začátku měsíce nově pracuje pro Národní úřad kybernetické a informační bezpečnosti (NÚKIB).

GIBS prověřuje a stíhá příslušníky policie, celní správy a Vězeňské služby, u občanských zaměstnanců se zajímá o trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem pracovních úkolů. Stíhá také příslušníky inspekce. Předtím trestné činy u policie řešila Inspekce Policie České republiky, její předchůdkyní byla Inspekce ministra vnitra.

Přečtěte si také:

Lež v přímém přenosu: vláda tvrdí, že má vyhazovy úředníků schválené z Bruselu. Nemá

Úřednická čistka. Kabinet zruší 14 sekcí a desítky míst na ministerstvech i na Úřadu vlády

Babiš vyhověl Šlechtové. Po ministrech chce náklady na cesty, poradce i reprezentaci

Babiš: Jsme legitimní vláda, čistky neprovádíme

Makáme i v demisi. Letos se budou měnit daňové zákony, odpadový i horní zákon


Ohodnoťte tento článek
Diskuze