Horní Rakousko podpořilo odpůrce jádra v Česku více než 4 miliony - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Miliony proti atomu. Horní Rakousko finančně podpořilo odpůrce jádra v Česku

,
Miliony proti atomu. Horní Rakousko finančně podpořilo odpůrce jádra v Česku
Zdroj: Profimedia.cz

Rakouská země Horní Rakousko uvedla, že odpůrce jaderné energetiky v České republice v roce 2017 podpořila 170 tisíci eur (4,4 miliony korun). Zemský rada pro životní prostředí Rudolf Anschober prohlásil, že je třeba pracovat s českou veřejností zejména v otázce rozšíření jaderných elektráren. Ohledně zabránění výstavby nových jaderných bloků v ČR panuje v Horní Rakousku konsensus mezi všemi politickými stranami.

Vláda spolkové země Horní Rakousko se sídlem v Linci ve své zprávě o rozdělení podpory v roce 2017 uvedla, že celkem na různé projekty vydala 1,47 miliardy eur (37,6 miliardy korun).

Zemský rada pro životní prostředí Rudolf Anschober upřesnil, že na protijaderné spolky v České republice šlo 170 tisíc eur (4,4 miliony korun), rakouské protijaderné aktivisty podpořila spolková země částkou 180 tisíci eur (4,6 milionů korun). Zelený politik zdůraznil, že podpora protiatomového hnutí je v sousedních Čechách logická.

„Rozhoduje se o rozšíření Temelína. Proto je nutná intenzivní práce s českou veřejností,“ řekl Anschober místnímu serveru Oberösterreichische Nachrichten. Na udělení podpory odpůrcům jádra v ČR panuje podle něj shoda mezi všemi politickými stranami místního parlamentu. Další podpora šla na kulturní projekty nebo na podporu filmu.


Reaktory k nezaplacení:

Proč stavět jaderné bloky, když plynové elektrárny vycházejí desetkrát levněji

 Nablýskaná potrubí. Pokud nepočítáme trapné momenty kvůli falšování kontrol svarů, tak ČEZ věnuje svým jaderným blokům maximální péči. Díky tomu získaly dukovanské bloky během loňska a předloňska od SÚJB povolení k dalšímu provozu - bez časového omezení.


Anschober dlouhodobě vystupuje proti českému jádru. V poslední době kritizoval to, že i nová česká vláda chce pokračovat v konkrétních krocích rozšiřování Temelína a Dukovan. Do konce listopadu by mělo ministerstvo průmyslu předložit plán financování výstavby nových jaderných bloků. Výstavba by mohla začít v roce 2025, varuje politik z Lince.

Zdůraznil, že je nejvyšší čas jednat a nové výstavbě zabránit. Žádá rakouskou vládu, aby s Prahou jednala a rozšíření jaderných elektráren rozhodně odmítla. Měla by také pohrozit právními kroky.

Rakušané kromě rizik pro životní prostředí upozorňují na ekonomickou nevýhodnost stavby nových reaktorů. Rakousko si u Soudního dvora EU stěžovalo na státní podporu výstavby britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Soud ale žalobu Rakouska odmítl. Rakouská vláda by se měla podle Anschobera odvolat. Rakouský stát žaluje i dostavbu maďarské jaderné elektrárny Paks.

Dále čtěte:

Zeman podpořil vládu. Měla by se zaměřit na infrastrukturu, energetiku a památky

Češi, odmítněte jádro. Rakouský politik doufá v protiatomové Česko

Antiatomové Rakousko se radikalizuje. Chce trestat za jádro a kontrolovat české elektrárny

Kvůli rozšíření Dukovan Česko riskuje hněv EU. Brusel si všímá ruského vlivu v Česku

Největší Temelín. Jihočeská elektrárna je nejvýkonnější jaderkou ve střední Evropě

Jaderná elektrárna Temelín