zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - SNADNÁ ZRANITELNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek
Autor: čtk

Faltýnkova spojka na aktéry brněnské korupce: synův kamarád z dětství

 Weikert 23. března 2019, 14:00  -  Petr Weikert, Jan Novotný
 Jaroslav Faltýnek
Jaroslav Faltýnek
Autor: čtk
23. března 2019, 14:00

Jaroslav Faltýnek má kromě svého zapojení do kauzy kolem miliardového mýtného tendru další starosti. Podle zjištění týdeníku Euro má vazby na aktéry machinací s veřejnými zakázkami na brněnské centrální městské části, kde se podle policie v posledních letech kšeftovalo s investicemi.

Druhý nejmocnější muž ANO Jaroslav Faltýnek rozehrál partii o svoji politickou budoucnost. Zatímco se policie probírá jeho zabaveným počítačem, je nucen odkrývat na veřejnosti svou roli v údajné korupční kauze kolem miliardového mýtného systému. A podle toho, co dosud řekl, v ní vězí až po uši. Navíc má vazby na aktéry údajné korupce na brněnské centrální městské části, kde se podle policie v posledních letech kšeftovalo s investicemi.

Podle zjištění týdeníku Euro zpracovával v roce 2016 řadu investičních objednávek na městské části Brno-střed člen brněnského hnutí ANO jistý Aleš Kvíčala. Ten patří mezi nejbližší přátele Faltýnkova syna Jiřího. Ve stejném roce, kdy Kvíčala působil na úřadě centrální brněnské části, prodal Jiřímu Faltýnkovi polovinu vinného sklípku v jihomoravských Popicích, kterou do té doby spoluvlastnil s druhým mužem ANO Jaroslavem Faltýnkem. Právě v roce 2016 se na Brně-střed odehrávala velká část podezřelých machinací se zakázkami.

Měl by Jaroslav Faltýnek odejít z politiky?

Faltýnek mladší, ačkoli je stejně starý jako Kvíčala, dokonce oponoval v roce 2009 svému kamarádovi diplomovou práci na Vysokém učení technickém v Brně. Kvíčala si ho jako oponenta sám vybral. Po nástupu hnutí ANO do vedení brněnského magistrátu i městských částí se Kvíčala stal referentem centrální městské části, kde zpracovával investice, které mu zadával obviněný bývalý vedoucí investičního odboru Brna-střed Petr Liškutin. Podle svých slov si Kvíčala během svého působení na úřadě ničeho podezřelého nevšiml a policie ho prý dosud nekontaktovala.

Když ho redakce týdeníku Euro oslovila, jen těžko si vzpomínal, co přesně na brněnské radnici dělal. „Zabýval jsem se… Bylo toho víc, musel bych se zamyslet. Obcházel jsem baráky, které byly zařazeny do programu Rapid Rehousing (program pro zabydlení bezdomovců - pozn. red.). Dělal jsem tam nějaké plnění rozpočtuj řekl Kvíčala. Na objednávkách oprav městských bytů je podepsán jako „správce rozpočtu“. Na radnici se dostal přes výběrové řízení, ale po několika měsících skončil. „Nebylo mi sděleno, proč jsem skončil,“ uvedl Kvíčala.

Faltýnkovy sítě

Policie obvinila Liškutina a další čtyři muže včetně někdejšího radního Brna-střed Jiřího Švachuly a soud je poslal do vazby za „sjednávání systému, v rámci kterého byly poskytovány úplatky aktérům této organizované zločinecké skupiny“. Liškutin je zároveň za hnutí ANO místostarostou městské části Brno-Ivanovice, tedy domovské čtvrti Jiřího Faltýnka. Syn prvního místopředsedy ANO má v Ivanovicích trvalé bydliště, vlastní tu s manželkou byt a v roce 2013 tu spoluzakládal buňku hnutí ANO. Týdeník Euro se chtěl Jiřího Faltýnka zeptat, zda a jakým způsobem byl v kontaktu s obviněnými lidmi i s Alešem Kvíčalou, Faltýnek však na otázky neodpověděl.

Aktéři kauzy Faltýnek ( Autor: Archiv )

Jak už dříve upozornil deník Dnes, Faltýnek mladší v roce 2006 levně koupil luxusní vilu od společnosti MTc-stav brněnského podnikatele Ivana Trunečky, o jehož roli v případu se podle deníku policisté taktéž zajímají. Faltýnek mladší dům dle kupní smlouvy koupil rozestavěný jen za 1,8 milionu. Za exkluzivní osmisetmetrový pozemek pak dal dalších 3,5 milionu.

Faltýnek starší je nyní kvůli oběma větvím brněnské kauzy ve velmi nepříjemné situaci. Předseda strany Andrej Babiš nechal politicky popravit všechny, kdo měli něco společného s kauzou brněnských investic i s kauzou ovlivňování tendru na mýtu. Faltýnek tak zůstává v hnutí ANO posledním, na koho jeho ruka nedopadla, padla, a dobře ví, že pokud bude obviněn, skončí. Koneckonců premiér tím už pohrozil. A jestli Jaroslav Faltýnek nemá v rukávu víc, než řekl poslancům ve sněmovně, měl by šéf hnutí ANO sáhnout k ráznému kroku hned.

Nejlepší přítel pana ministra

Jaroslav Faltýnek se při obhajobě své role v mýtném tendru prezentoval jako téměř nejlepší přítel ministra dopravy Dana Ťoka. Do jednání o mýtu, se kterým neměl mít vůbec co do činění, se prý vložil proto, aby někdejší premiér Bohuslav Sobotka Ťoka neodvolal, protože se soutěž zadrhávala. Realita je ovšem jiná a premiér ji zná. Ťok a Faltýnek nejsou ani spojenci, natož přátelé. Ťok zastavil obchod Faltýnkova známého miliardáře Pavla Hubáčka s akciemi společnosti ČD - Telematika. A kdykoliv přišla řeč na Ťokovo odvolání, angažovala se v tom KSČM, tedy strana, se kterou Faltýnek pomohl vyjednat vznik koaliční vlády. Kdo za snahou KSČM tuší Faltýnkovu iniciativu, zřejmě nebude daleko od pravdy. Faltýnkově motivaci, že chtěl chránit Ťoka, se tedy nedá věřit.

Nedůvěryhodně působí i kličkování kolem Faltýnkova údajného mandátu plést se do mýta. Nejprve tvrdil, že ho měl z pozice člena dopravní koaliční rady. Když se ostatní členové rady ozvali, že neměl, přiznal, že si mandát udělil sám. Kdo ale zná poměry v ANO, ví, že takhle strana opravdu nefunguje.


Čtěte komentář:

Průšvih na druhou – ten, u kterého Andrej nebyl


Předseda poslaneckého klubu ANO Faltýnek také nejspíš přiznal jednu věc, o níž se až dosud nemluvilo. Zřejmě pod tlakem obav, s čím vším policisté po prozkoumání jeho počítače a telefonu přijdou, rozhovořil se o své roli v podpisu dodatku na mýto, který dostala společnost Kapsch bez veřejné soutěže na tři roky v roce 2016. Až dosud se přitom mluvilo v souvislosti s vyšetřováním jen o jeho angažmá na podzim 2017, kdy šla do finále soutěž o to, kdo bude provozovat mýtné po Kapschi.

Schůzky na ÚOHS

Jen pro připomínku, Faltýnek se měl tehdy sejít se šéfem antimonopolního úřadu (ÚOHS) Petrem Rafajem a ten měl po schůzce postupovat podle jeho instrukcí ve prospěch Kapsche (byť firma nakonec zakázku nedostala). Odvolal například svého podřízeného, který měl mýto na starost nebo vydal předběžné opatření, kterým zakázal ministerstvu dopravy uzavřít smlouvu s vítězem tendru, konsorciem CzechToll/SkyToll. Pokud se Faltýnek v kauze angažoval už rok předtím, je jeho role závažnější, než to dosud vypadalo. A padá tím také argument, že se vlastně nic nestalo, když nakonec Kapsch prohrál.

Abychom si to tedy zrekapitulovali: Po schůzce Faltýnka s Rafajem v roce 2016 dostal Kapsch smlouvu na tři roky z ruky a vše se vyvíjelo v jeho prospěch. Navíc ÚOHS nikdy výslovně nepovolil podpis smlouvy ministerstva a CzechToll/ SkyToll. Došlo k němu za právně sporných okolností jen kvůli tomu, že se ministerstvo jako účastník řízení vzdalo možnosti podat rozklad proti předchozímu rozhodnutí ÚOHS a podle své vlastní argumentace tím ze zákona zaniklo předběžné opatření ohledně zákazu podpisu smlouvy. Ťok následně nečekaně rychle podepsal smlouvu.


Přečtěte si více o Jaroslavu Faltýnkovi:

Mazal z Hané.Faltýnek přišel o výsadní postavení, s Babišem se ale udobřil

Faltýnek o sporu s Babišem: Názor pana předsedy prostě vyhrál


Za pozornost stojí i další část Faltýnkovy obhajoby - své počínání ve sněmovně hájil mimo jiné slevami, což později zopakoval také Babiš. Tříletý kontrakt zadaný z ruky uspořil 30 procent a nově vysoutěžená smlouva, kterou už Kapsch nedostal, přinesla úspory ve výši zhruba 13 miliard za deset let. Jenže připisování zásluh za slevy je v tomto případě dost ošemetné. Systém mýta se už deset let používal, zaplatil se, snížily se náklady na jeho provoz, a se slevami přišel dokonce sám Kapsch, aby v tendru uspěl. Mýto muselo být levnější už z podstaty.

Pak je tu trochu úsměvná věc - až dosud Faltýnek o svých „zásluhách“ na zlevnění mýta nikdy nemluvil. Ani v materiálech hnutí ANO, ani v novinách. O tom, že vyjednal slevy a zachránil kůži ministra Dana Ťoka, hovořil ve sněmovně poprvé. „Vy znáte médium, které dnes zveřejní pozitivní zprávu?“ odůvodňoval to.

V Babišových stopách

Při odhalení tajných schůzek Faltýnka se šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem si nelze nevzpomenout na 11 let starou schůzku tehdejšího majitele Agrofertu Babiše s tehdejším šéfem ÚOHS Martinem Pecinou. Schůzka v té době vyvolala pochyby o nestrannosti Peciny při rozhodování o dalším rozšíření Babišova průmyslového a zemědělského impéria.

Skrytá kamera tehdy zachytila schůzku obou mužů, která se konala v autocentru Mercedes Forum na pražském Chodově. „Já se tak setkávám úplně s každým, kdo chce. Takže když se se mnou chce setkat pan Babiš, tak se setkám s panem Babišem. Když se se mnou chce setkat třeba šéf nějaké stavební firmy, která u nás vede správní řízení, tak se setkám s šéfem té firmy,“ vysvětloval tehdy Pecina svou utajenou schůzku s Babišem v České televizi.

Přečtěte si také:

Elektronické dálniční známky zvýší výnosy o 220 milionů korun, vyplývá z návrhu zákona

Stát by převzetím mýta ušetřil za deset let dvě miliardy, tvrdí Kapsch

Ministr Ťok obvinil Kapsch ze lži a trestného činu

Devět set kilometrů mýta navíc? Málo, ukazují analýzy

Kapsch odmítá, že by Feix byl obviněn z korupce

Pod jedním satelitem. Kellner přetlačil Kapsche v souboji o miliardy


Čtěte také

 Dálnice v Česku - ilustrační foto

Havlíček: Zakázku na IT systém na dálniční známky zrušíme bez sankce. Nová bude jednodušší

Zakázka na IT systém k elektronickým dálničním známkám bude zrušena bez jakékoliv sankce.…

24. ledna 2020

 Zásobovací loď Viking Energy

Těžař Equinor bude zelenější. Začne provozovat první loď na čistý čpavkový pohon

Zásobovací loď Viking Energy se po modernizaci se stane první lodí na amoniakový…

24. ledna 2020

 Kandidáti na předsedu KDU-ČSL: europoslanec Tomáš Zdechovský, předseda lidoveckého poslaneckého klubu a místopředseda strany Jan Bartošek a poslanec Marian Jurečka,

Hledá se krizový manažer. Dva veteráni a nováček se utkají o post šéfa lidovců

KDU-ČSL volí nového předsedu. Střetnou se poslanci Marian Jurečka, Jan Bartošek a…

24. ledna 2020

Kryptoměny  Venezuelský prezident Nicolás Maduro představuje kryptoměnu petro

Maduro má plán na záchranu Venezuely. Otevře luxusní kryptoměnové kasino

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se dál snaží zachránit ekonomickými problémy…

24. ledna 2020

 Nemocnice, ilustrační foto

Nemocnice pod palbou. Kyberútoků na zdravotnická zařízení přibývá

Nemocnice jsou pro hackery lákavým cílem. Už v minulosti si ověřili, že jsou nedostatečně…

24. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 4 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče