Budoucnost patří vlastencům a suverénním státům, řekl Trump na zasedání OSN - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Budoucnost patří vlastencům a suverénním státům, řekl Trump na zasedání OSN

, čtk,

Budoucnost podle amerického prezidenta Donalda Trumpa nepatří globalistům, ale silným suverénním státům. Řekl to dnes v projevu před Valným shromážděním OSN, v němž za jednu z nejzásadnějších hrozeb pro svět označil migraci. Lídrům Íránu, s nímž mají USA napjaté vztahy, Trump vzkázal, aby se starali o své lidi a nevyhrožovali okolním zemím. Českého premiéra Andreje Babiše zaskočilo, že Trump v OSN vůbec nemluvil o Evropě.

„Budoucnost nepatří globalistům, budoucnost patří vlastencům,“ prohlásil Donald Trump s tím, že pro moudré politické lídry je na prvním místě budoucnost jejich vlastních lidí, a že proto Spojené státy za jeho vlády spustily „velký program národní obnovy“.

Spojené státy jsou podle Trumpa nejmocnější zemí světa a výdaje jeho administrativy prý udělaly ze světa bezpečnější místo. Šéf Bílého domu zároveň doufá, že jeho země nebude muset svoji sílu nikdy použít a že nevyhledává s nikým konflikty. Trump ale zdůraznil, že vždy bude hájit americké zájmy.

Co se týče Íránu a sporu o jeho jaderný program, mají „všechny státy povinnost konat,“ řekl americký prezident s tím, že odpovědné vlády by neměly „subvencovat krvežíznivost Íránu“. Teherán varoval, že dokud bude jeho „ohrožující chování pokračovat, sankce nebudou zrušeny, ale upevněny“. Trump hovořil na pozadí zvýšeného napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábii po útocích na dvě saúdskoarabská ropná zařízení 14. září. Rijád a Washington z útoků, ke kterým se přihlásili šíitští povstalci v Jemenu, viní Írán. Ten to však odmítá.

„Spojené státy nikdy nevěřily na věčné nepřátele, válčit umí kdokoliv, ale jen ti nejodvážnější si mohou vybrat mír,“ řekl Trump v závěru své kritiky Íránu, přičemž zmínil diplomatická jednání mezi USA a Severní Koreou.


Majstrštyky a fiaska Donalda Trumpa. Jaké jsou jeho nejlepší a nejhorší nápady?

 Ambiciózní Trump University skončila fiaskem. A několika žalobami.


Nekontrolovatelná migrace a nespořádané hraniční kontroly ohrožují suverenitu a bezpečnost všech států, myslí si Trump a delegátům zemí OSN řekl, že „každý z vás má naprosté právo chránit své hranice“. Zaútočil na aktivisty, kteří razí politiku otevřených hranic. Umožňují podle něho „zločineckým skupinám, aby lovily nevinné muže, ženy a děti“. A lidi, kteří by se chtěli ilegálně dostat do Spojených států, varoval, že „budou obratem vráceni domů“. „Nebudete vpuštěni do naší země, dokud budu americkým prezidentem,“ prohlásil Trump, který dnes před Valným shromážděním OSN vystoupil potřetí.

Číně, s níž Spojené státy v posledních letech vedou obchodní válku, Trump vyčetl, že „přijala ekonomický model závislý na masivních obchodních bariérách, velkých státních dotacích, manipulaci s měnou“. Peking, který má druhou největší ekonomiku světa, obvinil také z „krádeží duševního vlastnictví a obchodních tajemství ve velkém měřítku“.

Trumpově kritice neunikly ani provozovatelé velkých sociálních sítí, které prý mají „ohromnou sílu ohledně toho, co smíme vidět a co smíme říci“. Nedopustí, aby „umlčeli hlas lidu“.

Šéf české vlády Babiš, který je nyní rovněž v OSN, po Trumpově projevu řekl, že mu v něm chyběla Evropa. „To není dobře a je to pro nás k zamyšlení,“ uvedl. Trump ve svém proslovu jen slíbil Británii, že jakmile opustí Evropskou unii, uzavřou s ní Spojené státy „výjimečnou dohodu“.

Dále čtěte:

Příští rok snížím daně pro střední třídu, slibuje Trump

Kdo platil Stormy Daniels? Trump má předložit daňová přiznání z posledních 8 let

Trump tvrdě kritizuje sociální sítě. Podle něj straní radikální levici

Problém pro Trumpa. Růst ekonomiky USA navzdory jeho slibům zpomaluje

Ohodnoťte tento článek
Diskuze