Babiš vybral nové ministry. Průmysl by měl řídit Havlíček, dopravu Kremlík - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Babiš vybral nové ministry. Průmysl by měl řídit Havlíček, dopravu Kremlík

, čtk, red,
Babiš vybral nové ministry. Průmysl by měl řídit Havlíček, dopravu Kremlík
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Premiér Andrej Babiš dnes prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl jmenovat místo Marty Novákové ministrem průmyslu a obchodu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka, ministrem dopravy by se místo Dana Ťoka měl stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík.

Havlíček nyní působí jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, jako o novém ministrovi se o něm spekulovalo dlouho. Kremlík je na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) náměstkem.

Premiér uvedl, že s hlavou státu probírali kompletně celou vládu. Nevyloučil další změny v kabinetu, aktuálně ale navrhuje jen konec Novákové a Ťoka. „To je pro tuto chvíli všechno,“ řekl. Média spekulovala o budoucnosti ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO). Místopředseda vlády a předseda ČSSD Jan Hamáček už dříve odmítl, že by se změny v kabinetu mohly týkat ministrů za sociální demokracii.

Jsou Karel Havlíček a Vladimír Kremlík dobrými adepty na ministerské posty?

Ťok se k odchodu rozhodl sám, rezignaci zdůvodnil únavou z častých útoků. Podle Babiše se končící ministr nemá za co stydět, opozice naproti tomu míní, že byl neúspěšný a nezvládal svůj resort. V pondělí Ťok řekl, že se do budoucna nechce věnovat politice. Ještě si ale rozmyslí, zda složí i poslanecký mandát.

O konci Novákové se mluvilo delší dobu, svůj odchod oznámila dnes. Konkrétní důvody výměny nechtěl Babiš komentovat. „Já jsem s paní Novákovou o tom mluvil, není jednoduché přijít z privátního sektoru do státní správy, která funguje úplně jiným způsobem,“ poznamenal. Odmítl, že by důvodem byl incident, kdy zástupce Tchaj-wanu musel na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci MPO. Odchod z úřadu ji oznámil dnes, Nováková rozhodnutí respektuje.

Ke Kremlíkovi Babiš řekl, že ho zná už z doby, kdy byl ministrem financí. Poznamenal, že dostal mnoho anonymů s informacemi, které se Kremlíka týkají. Je přesvědčen o tom, že si je dostatečně prověřil. Zdůraznil, že Kremlík má prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň tajné. Podle mluvčího ČSSD Petra Vurbse byl Kremlík v letech 2005 až 2015 členem sociální demokracie. Dopravní experti se shodli na tom, že Kremlíka čeká mnoho práce. Měl by se podle nich zaměřit na zjednodušení dopravní výstavby a legislativy nebo liberalizaci železnice.

Kremlík pokládá nominaci jako ocenění své práce. „Této nabídky si velmi vážím, je pro mě oceněním mého dlouholetého působení ve prospěch státu,“ řekl. Více své jmenování do schůzky se Zemanem komentovat nechtěl.


Čtěte komentář k personálním změnám ve vládě:

Faltýnek a Ťok, společné sbohem

 Weikert


Havlíček považuje za své hlavní priority podporu podnikání a dokončení restrukturalizace státních agentur. Chce se věnovat snižování administrativy, podpoře exportu nebo fúzi státních agentur a jejich zeštíhlení. V energetice je podle něj nepochybné, že peníze půjdou do jaderné energetiky. Energetický mix bude ale podle něj nutné doplnit i dalšími zdroji. Velké personální změny na ministerstvu podle svých slov nechystá. Kvůli vstupu do vlády plánuje skončit jako předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků.

Zaměstnavatelé věří v to, že Havlíček sníží administrativní zátěž podnikatelů, podpoří exportéry, zlepší čerpání peněz z operačních programů EU a vyřeší otázky v energetice. Podle ekologů by měl Havlíček pokročit v proměně české energetiky. Organizace Greenpeace výměnu za Novákovou přivítala.

Opoziční politici v souvislosti s koncem Novákové a Ťoka zmiňují odpovědnost Babiše. Předseda hnutí ANO podle vyjádření lídrů ostatních stran odpovídá za výběr odborníků, kteří ministerské funkce nezvládají, ale současně také za jejich chyby v úřadech. Místopředseda koaliční ČSSD Roman Onderka ČTK řekl, že změny na průmyslu a dopravě jsou logické, nominanty Babiše považuje za manažery, kteří by měli dané resorty zvládnout.

Karel Havlíček (49)
 Karel Havlíček, šéf AMSP ČR
Datum narození: 16. srpna 1969
Vzdělání: absolvoval stavební fakultu Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT); doktorské studium ukončil na podnikohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE), kde se na fakultě financí a účetnictví habilitoval na docenta (2014); manažerská studia absolvoval na Pražské mezinárodní manažerské škole (PIBS) při Manchester Metropolitan University.
Současná pozice: místopředseda RVVI; spoluzakladatel a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP; od roku 2010); děkan Fakulty ekonomických studií a člen vědecké rady na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS).
Kariéra: od 90. let hájí na institucionální úrovní zájmy podnikatelů; donedávna byl spjat se společností Sindat, mateřskou firmou investiční skupiny, podnikající v oblastech finální chemie, speciálních textilií a biotechnologií, podle obchodního rejstříku se 21. března vzdal postu jednatele skupiny; Havlíček podle úterních Hospodářských novin nyní dokončuje převody a prodej podílů ve firmách, v nichž figuroval jako spolumajitel či jednatel (Technistone či Nanopharma).
Vladimír Kremlík (46)
 Vladimír Kremlík
Datum a místo narození: 9. prosince 1972, Čáslav
Vzdělání: vystudoval bakalářský obor sociální práce na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové (nyní Univerzita Hradec Králové), později absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy (1999), kde také získal titul JUDr.
Dosavadní pozice: náměstek pro právní služby a hospodaření s majetkem Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM; od 2015)
Kariéra: začínal jako právník ve Fondu národního majetku (1999-2002), v roce 2002 krátce pracoval na úřadu vlády, poté byl ředitelem sekce v ÚZSVM (2002-2006), ředitelem vzdělávací a konzultační o.p.s. Institut sociálního rozvoje (2006-2007), v roce 2007 byl správním ředitelem na ministerstvu dopravy, poté působil jako manažer v Letišti Praha (2008); mezi roky 2008 a 2011 působil jako koncipient v kanceláři Rowan Legal a poté v Advokátní kanceláři Volopich, Tomšíček & spol.; po složení advokátní zkoušky působil tři roky (2012-2015) jako samostatný advokát; od roku 2015 je v ÚZSVM

Změny v Babišově vládě:

2018

9. července – Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) skončila po 13 dnech od jmenování ve vládě. Čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. V úřadě ji 10. července nahradil legislativec Jan Kněžínek.

18. července – Prezident Miloš Zeman přijal demisi ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD), který rezignoval kvůli podezření z plagiátorství v bakalářské práci. Nahradila jej 30. července Jana Maláčová, která na ministerstvu dosud vedla odbor rodinné politiky a politiky stárnutí.

16. října – Zeman jmenoval ministrem zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), který od srpna 2018 působil na MZV jako náměstek. Předtím byl vedením ministerstva pověřen první místopředseda vlády, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček, protože Zeman odmítl jmenovat do funkce původního kandidáta ČSSD europoslance Miroslava Pocheho.

2019

10. dubna – Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO) oznámila, že ji Babiš informoval o tom, že skončí ve funkci. Personální změna nastane i v resortu ministerstva dopravy, již 8. dubna oznámil svůj konec ve funkci ministr Dan Ťok (za ANO).

Babiš navrhl Zemanovi jmenovat místo Novákové ministrem průmyslu místopředsedu vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka. Ministrem dopravy byl se pak měl stát náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Vladimír Kremlík. Zeman přistoupí ke změnám ve vládě 30. dubna po návratu z cesty do Číny.


Dále čtěte:

Bylo to poprvé, co jsem musel odejít. Pokyn dala Nováková, řekl zástupce Tchaj-wanu

České předsednictví EU bude náročnější než minule, přesto bude levnější, tvrdí Babiš

Mluvit budu já. Ministryně Maláčová nasadila podřízeným náhubek

Ohodnoťte tento článek
Diskuze