Babiš je jen učedník. Orbán vybudoval mafiánský stát, evropské dotace ovládá rodinný klan - Euro.cz

Přihlášení

Babiš je jen učedník. Orbán vybudoval mafiánský stát, evropské dotace ovládá rodinný klan

,

Pod demokratickou fasádou Maďarska se skrývá propracovaný systém zneužívání evropských dotací, které čerpají firmy napojené na rodinu a kamarády premiéra Viktora Orbána. Bývalý ministr školství Bálint Magyar tvrdí, že z Maďarska se stal regulérní mafiánský stát. Vládní politici si zajistili beztrestnost a ve velkém perou peníze z předražených státních zakázek. Podezření ze zneužití dotací, jimž v Česku čelí Andrej Babiš, se proti tomu jeví jako slabý odvar.

Zakladatel strany Fidesz Viktor Orbán už vyhrál v podunajské zemi čtyřikrát parlamentní volby. Premiérem byl v letech 1998 až 2002 a pak od roku 2010 dosud.

Exministr školství Bálint Magyar a člen budapešťského Financial Research Institute Bálint Madlovics upozornili v komentáři zveřejněném na webu Project Syndicate na to, že Orbánův politickoekonomický klan využívá stát jako své soukromé vlastnictví. Za pomocí rozsáhlé korupce si naklonil na svou stranu i státní správu, včetně policie, státního zastupitelství a Ústavního soudu.

Jeho moc je postavena na třech pilířích, které jsou typické pro mafiánské struktury. Zajištění zdroje peněz, schopnost tyto prostředky legalizovat a beztrestnost pro členy klanu. Zatímco se mu to na domácí půdě daří dobře, na evropské úrovni je to složitější.


Jak o Andreji Babišovi informují zahraniční média:

Babiš ve světě štve, děsí i baví


Proto Orbán napadá zřízení úřadu evropského žalobce, který by měl fungovat od roku 2020. Jeho pravomocí bude vyšetřovat kriminalitu spojenou s čerpáním evropských dotací. Tuto pravomoc zatím evropské orgány nemají. Na pochybení sice upozorňuje evropský úřad OLAF, vyšetřování ale zůstává na orgánech jednotlivých zemí EU.

Evropský prokurátor bude mít pravomoc řídit přeshraniční vyšetřování finanční kriminality, zatýkat podezřelé, zmrazovat účty a zabavovat majetek. Ročně EU přijde kvůli podvodům o 160 miliard eur (4,1 bilionu korun). Kromě Maďarska odmítlo účast také Polsko.

Oligarchové napojení na Orbána generují z 90 procent zisky z projektů, jež jsou financovány přes fondy EU. Protikorupční centrum v Budapešti odhadlo, že tyto projekty jsou často velmi předraženy, v některých případech až desetkrát. Zároveň zkorumpovaný systém znemožňuje získat dotace ostatním firmám a organizacím.

Lőrinc Mészáros, kamarád Orbána z dětství, jen v loňském roce vydělal 3,8 miliardy korun. Bývalý montér se vypracoval na pozici druhého nejbohatšího Maďara s jměním ve výši 1 miliardy dolarů. Na astronomické sumy si přišel i Orbánův zeť István Tiborcz nebo Orbánův otec Győző.

Celkem si jejich firmy, aktivní ve stavebnictví, energetice a médiích, vydělaly v roce 2018 100 miliard forintů (8 miliard korun). Zhruba polovinu z této částky si firmy Mészárose, Tiborcze a Orbána staršího vyplatí jako dividendy, uvedl web 24.hu. Tím tyto prostředky fakticky zlegalizují.

Spojenci: Kaczyński a Babiš

Magyar s Madlovicsem připomenuli, že maďarský premiér se snaží najít spojence ve skupině V4. Nejlépe se mu to daří v Polsku v osobě Jarosława Kaczyńského, na Slovensku mu plány překazilo zvolení liberální prezidentky Zuzany Čaputové. V Česku má spojence v Andreji Babišovi, kterého Orbán v lednu označil za génia a nejlepšího hospodářského politika v Evropě.

V Budapešti si nicméně všímají i masových demonstrací proti Babišovi. Přitom míra zkorumpovanosti a střetu zájmů českého premiéra je z maďarské perspektivy nižší než v případě Orbánovy rodiny.

Babiš loni gratuloval Orbánovi k vítězství ve volbách v maďarštině:

Maďarsko si také ochotně půjčuje u dalších autokratických režimů. Deset miliard eur v Rusku na dostavbu jaderné elektrárny Paks, v Číně tři miliardy dolarů na výstavbu vysokorychlostní železnice spojující Budapešť a Bělehrad. Maďarský vojenský průmysl pak posiluje spolupráci s Tureckem.

Tyto půjčky budou muset splácet všichni maďarští daňoví poplatníci. Autoři komentáře proto tvrdí, že se Orbán chová jako zločinec a podle toho by se s ním mělo jednat.

Dále čtěte:

Babiš: Snaha opozice o svržení vlády je pokusem o destabilizaci Česka

Otroci dotací. O závislosti Agrofertu na veřejné podpoře

Benešová chce zavést funkční období pro žalobce. Nejvyšší státní zástupce Zeman souhlasí

Komentář: Přichází drsná Mařenka

Babiš je ve střetu zájmů, tvrdí Evropská komise. Česko má vrátit část dotací pro Agrofert

Stát jsem já. Babiš je uprostřed dotačního chaosu